SME

Značky pôjdu do šrotu

Výmena bude stáť milióny eur, mnohí si nové symboly ani nevšimnú. Pri cestách a nad diaľnicami sa zmenia tisíce dopravných značiek.

Cudzinci na hraničnom priechode Bratislava – Berg už zistia, že v obci jazdíme päťdesiatkou. Zatiaľ iba cez provizórne nálepky. Neaktuálnu šesťdesiatku pri vstupe na Slovensko do výmeny značiek prelepili.Cudzinci na hraničnom priechode Bratislava – Berg už zistia, že v obci jazdíme päťdesiatkou. Zatiaľ iba cez provizórne nálepky. Neaktuálnu šesťdesiatku pri vstupe na Slovensko do výmeny značiek prelepili. (Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Nový zákon o cestnej premávke si vyžiada aj výmenu tisícok dopravných značiek po celom Slovensku. Vyhláška totiž nielen zavádza nové značky, ale mení aj niektoré zaužívané. Hoci je zmena často iba kozmetická, vymeniť musia tabuľu za tabuľu.

Preškrtnutý žltý kosoštvorec označujúci koniec hlavnej cesty už po novom nebude preškrtnutý hrubým čiernym pásom, ale šiestimi úzkymi čiarami. Rovnaká zmena sa týka značiek o konci zákazu predchádzania, najvyššej dovolenej rýchlosti alebo zákazu zvukových znamení. Zmeny podľa polície zlaďujú naše značky s Európou.

SkryťVypnúť reklamu

Diaľnice zmenia tvár

Najviac novinky zasiahnu diaľnice a rýchlostné cesty. „Zmenili sa štandardy takmer na všetkých návestiach, takže budeme musieť meniť celý značkový arzenál," vraví hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík. Náklady odhaduje až na miliardu korún (vyše 33 miliónov eur). Výroba veľkej návesti nad križovatkou napríklad stojí asi milión korún (vyše 33-­tisíc eur).

Na návestiach pribudnú červené políčka s písmenom D alebo R a s číslom diaľnice alebo rýchlostnej cesty. Pribudne aj očíslovanie výjazdov z diaľnic, ktoré má uľahčiť orientáciu. Menia sa aj informatívne značky upozorňujúce na objekty popri ceste. „Na všetkých výjazdoch z diaľnic a rýchlostných ciest musíme osadiť varovnú tabuľu o zákaze vjazdu," hovorí Jánošík.

SkryťVypnúť reklamu

Desiatky či stovky miliónov korún si zmeny vyžiadajú aj na cestách I. triedy, ktoré spravuje Slovenská správa ciest. „Máme napríklad 23 informatívnych značiek o rýchlostných limitoch na hraniciach. Len výmena týchto tabúľ si vyžiada zhruba 3300 eur za jednu," povedala hovorkyňa správy ciest Iveta Fedorová.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Na cestách I. triedy bude treba vymeniť aj zhruba 500 značiek o konci zákazu predbiehania a 60 značiek o konci hlavnej cesty. Do konca februára má byť jasné, na koľkých miestach po novom značkou povolia vyššiu rýchlosť a naopak, koľko zmizne zbytočných štyridsiatok.

Platiť budú aj mestá a župy

Hovorca policajného prezídia Martin Korch hovorí, že zákon ponecháva správcom ciest prechodné obdobie do konca júna 2012. „To je tri a pol roka, každá značka má svoju životnosť, takže to budú meniť v rámci bežnej výmeny dopravného značenia, osádzania nových úsekov, alebo pri zmene dopravnej situácie," hovorí. „Že by to v takom období boli také horibilné prostriedky, ktoré by narušili rozpočet, pochybujem."

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze na výmenu značiek na diaľniciach, rýchlostných cestách a cestách I. triedy pôjdu zo štátneho rozpočtu. Zmeny ďalších tisícok značiek na cestách nižších tried musia zaplatiť župy, mestá a obce, pod ktoré tieto cesty spadajú.

Prvé vynovené značky na diaľniciach podľa Jánošíka pribudnú až o niekoľko mesiacov. „Najskôr musíme zadať spracovanie projektov dopravného značenia, tie potom musia schváliť rôzne inštitúcie a až potom sa začne s výrobou a osádzaním," hovorí Jánošík.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 84 277
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 529
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 261
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 543
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 328
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 219
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 405
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu