BRATISLAVA. Pár minút na trenažéri, zopár skúšobných jázd v uliciach. A potom aj 60 dní bez volantu. Aj takto môžu podľa nového zákona o cestnej premávke dopadnúť študenti autoškôl. Lehota, do ktorej musia zložiť skúšky, sa predĺžila na dva mesiace. Inštruktori varujú, že za ten čas môžu vyjsť budúci vodiči z cviku.
Nové pravidlá začnú platiť od pondelka. Majitelia autoškôl hovoria, že sa premietnu aj do úspešnosti uchádzačov. Doteraz bola lehota 30 dní.
„Šesťdesiat pracovných dní je strašne veľa," hovorí Milan Ľahký, majiteľ prievidzskej autoškoly. Vysvetľuje, že počas tohto obdobia si adept na vodičský preukaz nemôže legálne sadnúť za volant a vycibriť si zručnosti získané v autoškole.
Na volant rýchlo zabudnú
Majiteľ šalianskej autoškoly Karol Deák dopĺňa, že žiaci, ktorí ukončia vodičský kurz, nemajú ešte tak „hlboko zakorenené" všetky pohyby, ktoré si vyžaduje vedenie auta, ako skúsení vodiči. „Keď žiak nebude jazdiť, vypadne z toho a určite podá na skúškach slabší výkon," argumentuje.
„Miesto toho, aby sa lehoty skracovali, sa predlžujú na nezmyselných 60 dní," hovorí
Boris Hrozienčik, majiteľ martinskej autoškoly.
Inštruktori tvrdia, že doteraz sa skúšky po nahlásení vykonávali zvyčajne do dvoch týždňov.
Hovorca policajného prezídia Martin Korch upokojuje, že zaužívaná prax zostane aj naďalej v platnosti. Nový zákon podľa neho hovorí, že skúška sa vykoná spravidla do 60 dní od nahlásenia na ňu. „To však neznamená, že to bude vždy na 60. deň."
Naťahovať iba výnimočne
Šesťdesiatdňová lehota, tvrdí Korch, bola stanovená pre ojedinelé prípady, keď je napríklad potrebné preveriť informácie o cudzincovi, ktorý požiadal o vodičský preukaz. Vtedy musí polícia ísť aj do zahraničných databáz.

Beata
Balogová
