BRATISLAVA. Kresťanskodemokratické hnutie podporuje opozičnú kandidátku, hoci nie je reprezentantkou konzervatívneho myslenia. "My sme hľadali kandidáta, ktorý by bol ochotný prijať kandidátku, veď sme ju aj ponúkali viacerým, ktorí boli vtedy členmi KDH," povedal pre TASR poslanec KDH Pavol Abrhan.
"Keďže sme takého kandidáta nenašli a keďže bola vôľa, aby opozícia mala spoločného kandidáta, keďže si myslíme, že je dôležité, aby prezident nebol bývalým členom komunistickej strany a po druhé si myslíme, že najvyššie ústavné funkcie má dnes koalícia a je dôležité, aby aj opozícia dokázala mobilizovať svojich voličov, preto sme našli spoločnú kandidátku," odpovedal na otázku, či osoba prezidentskej kandidátky nerozdeľuje sympatizantov KDH.
Čo sa týka konkrétnych foriem podpory, KDH podľa Abrhana čaká na ponuku zo strany Radičovej. "Závisí aj od volebného štábu pani poslankyne. Základnú tézu volebnej kampane a v čom očakáva pomoc, to musí dať samotný kandidát na prezidenta, to nemôžu jednotlivé politické strany," vysvetlil. "S každou ponukou sa budeme seriózne zaoberať a budeme sa snažiť pani poslankyni čo najviac pomôcť," uzavrel Abrhan.
Kampaň prezidentskej kandidátky opozície Ivety Radičovej by sa nemala vymedzovať voči kandidátovi Konzervatívnych demokratov Slovenska Františkovi Mikloškovi. Pre TASR to povedal podpredseda KDH Daniel Lipšic.
"Ja nebudem mať ambíciu presviedčať voličov, ktorí chcú ísť v prvom kole voliť Fera Mikloška, aby volili v prvom kole ju," povedal Lipšic, podľa ktorého sa bude rozhodovať až v druhom kole prezidentských volieb.
Na druhej strane Lipšic očakáva, že tri subjekty, ktoré vyjadrili Radičovej podporu, ju v kampani "nenechajú samu". Formy podpory môžu byť podľa Lipšica rôzne. "Môžeme robiť stretnutia s našimi členmi a sympatizantmi, voličmi a diskutovať s nimi. Presviedčať ich, že kandidát opozície má šancu uspieť," ilustroval príkladom Lipšic.