BRATISLAVA. Momentálne sa pracuje na texte podania na Ústavný súd SR pre sporné dvojjazyčné učebnice, ktorého argumentačná stránka by mala byť zdrvujúca. Keď bude mať SNS konečnú verziu tohto návrhu, dôjde podľa predsedu poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja k politickým rokovaniam, uviedol to dnes v diskusnej relácii Rádia Slovensko Sobotné dialógy.
SNS nemá potrebných 30 poslancov, ktorí by mohli podať podnet na Ústavný súd SR. "Ja som presvedčený, že kolegovia z HZDS sa pridajú," povedal Rafaj.
Učebnice by sa mali vydávať tak ako doteraz, až kým nerozhodne Ústavný súd. Zákon, ktorý schválil parlament a má platiť od apríla, je podľa Rafaja nevykonateľný, pretože nie je terminologicky jasný a zrozumiteľný. Ide pritom o pasáž o zaužívaných a vžitých názvoch.
"Učebnice by mali uzrieť svetlo sveta," reagovala v relácii predsedníčka poslaneckého klubu KDH Mária Sabolová. Podľa nej sa sporné geografické názvy dajú určiť vyhláškou. "Aj mňa istým spôsobom vyrušujú geografické názvy, ktoré sa nikdy v minulosti nepredkladali," poznamenala Sabolová.
Pre Rafaja nie je dôležitá technika, ale obsah odpovedí počas Hodiny otázok. Uviedol to v reakcii na novelu zákona o rokovacom poriadku, ktorá mala zaviesť časový limit na odpoveď počas Hodiny otázok. Novelu, ktorú parlament odmietol, predložila do Národnej rady SR Sabolová.
Podľa nej sa z hodiny otázok stal všeobecná diskusia a nezaznievajú odpovede členov vlády na vecné otázky. Sabolová tiež pri predkladaní uviedla, že členovia vlády zámerne predlžujú svoje odpovede, aby sa tým vyhli nepríjemným otázkam. "Ide o to, či chceme ísť do hĺbky problému. Za dve alebo tri minúty nie je schopný odpovedať hĺbkovo," myslí si Rafaj.