BRATISLAVA. V pondelok by sa malo začať hlavné pojednávanie s bývalým druhým mužom Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Vladimírom Wänkem, ktorý čelí obžalobe z prijímania úplatku. Pred Špeciálny súd v Pezinku sa tak po prvý raz postaví vysoký športový funkcionár pre podozrenie z korupcie.
Wänke podľa prokuratúry zobral úplatky v ôsmich prípadoch. Spolu údajne prijal 35.000 Sk (podľa konverzného kurzu 1162 eur), uplatiť sa dal vraj aj vínom a jablkami. Všetky skutky podľa prokuratúry súvisia s prestupmi hráčov. V prípade dokázania viny mu hrozí niekoľkoročné väzenie. Wänke obvinenia viackrát poprel, stíhaný je na slobode.
Pojednávanie je vypísané aj na utorok. Podľa hovorkyne Špeciálneho súdu Kataríny Kudjákovej je predvolaných 18 svedkov. Nie je však známe, či je medzi nimi aj Milan Sládkovič zo SFZ, s ktorým sa Wänke v utorok podľa denníka Plus jeden deň stretol, a tak prípadne mohol aj ovplyvňovať jeho výpoveď. Súd tiež zatiaľ neeviduje žiaden návrh prokurátora, aby Wänkeho pre možné ovplyvňovanie svedkov vzali do väzby.
Bývalého šéfa Ligovej komisie, ktorý mal na starosti tiež matriku na futbalovom zväze, zatkli v marci 2007 pri preberaní údajného úplatku vo výške 10.000 korún (332 eur). Wänke sa bránil, že obálku s peniazmi mu bez jeho vedomia podstrčil majiteľ futbalového klubu Eldus Močenok Stanislav Szabo. Ten s políciou spolupracoval ako agent. Wänke mal za úplatok údajne urýchliť prestup jedného hráča z nižšej súťaže v Rakúsku do Močenka.
Išlo o prvý prípad údajnej korupcie na najvyšších miestach slovenského futbalu, pri ktorom polícia niekoho prichytila pri preberaní peňazí. Predtým sa v tlači diskutovalo o úplatkoch najmä v regionálnych súťažiach. Problémy s korupciou sužovali v minulosti futbalové súťaže v susednom Česku i Poľsku.
Polícia po obvinení Wänkeho informovala aj o ďalších prípadoch korupcie vo futbale, ktoré sa však týkali nižších futbalových súťaží. Obvinení boli funkcionári klubov, ako aj rozhodcovia a delegáti. Na Wänkeho podal prokurátor obžalobu vlani v novembri.
Špeciálny súd, ktorý vznikol ešte za bývalej vlády Mikuláša Dzurindu, sa zaoberá prípadmi korupcie, trestnými činmi politikov či organizovaným zločinom. O jeho zrušenie sa usiluje minister spravodlivosti Štefan Harabin, podľa ktorého ide o nesystémový a protiústavný prvok v slovenskej justícii. Postavenie Špeciálneho súdu napadla na Ústavnom súde skupina koaličných poslancov.