BRATISLAVA. latky.
Bezplatné externé štúdium ponúka napríklad Univerzita Komenského v Bratislave na siedmich fakultách. Z nich si študenti môžu vybrať bezplatné študijné programy, ako je Učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo pre školské kluby, Geografia v štátnej správe a samospráve, Ošetrovateľstvo, Verejné zdravotníctvo, Pôrodná asistencia, Učiteľstvo predmetov náboženská výchova a etická výchova, Európske štúdiá, Sociálna a pracovná psychológia, či Aplikovaná ekonómia.
Na košickej Univerzite Pavla Jozefa Šafárika sa dá zadarmo študovať Ošetrovateľstvo, Fyzioterapia, Laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve a Verejné zdravotníctvo.
V Košiciach môžu bez poplatkov študovať aj tí, ktorých láka Strojnícka fakulta Technickej univerzity. Na tejto fakulte môžu študovať zadarmo Kvalitu produkcie, Mechatroniku, Techniku životného prostredia, tiež Všeobecné strojárstvo.
Na trnavskej Univerzite sv. Cyrila a Metoda majú budúci externisti platiť len za tri externé študijné odbory, za tie ďalšie nič nezaplatia.
Žilinská univerzita ponúkala v minulom roku všetky externé programy bezplatne. V akademickom roku 2009/2010 už síce za niektoré vyžaduje školné, uchádzači si však ešte stále môžu vyberať z viac ako desiatky programov, za ktoré neminú peniaze. Je medzi nimi napríklad aj Priemyselné inžinierstvo, Staviteľstvo, Ekonomika a manažment podniku, Záchranné služby, Doprava v krízových situáciách, alebo Bezpečnostný manažment.
Za štúdium všetkých externých študijných programov si na svojich piatich fakultách napríklad vypýta peniaze Ekonomická univerzita v Bratislave.
Prešovská univerzita si naplánovala umožniť bezplatné odbory na troch svojich fakultách. Externisti tak nebudú platiť za štúdium Katechetiky, Religionistiky, Pedagogiky mentálne postihnutých, Predškolskej a elementárnej pedagogiky, Učiteľstvo praktickej a profesijnej prípravy postihnutých, či Učiteľstvo pre primárne vzdelávanie.
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre ponúka v budúcom akademickom roku pre uchádzačov bezplatné štúdium Hungarológie, Predškolskej a elementárnej pedagogiky s vyučovacím jazykom maďarským, a Učiteľstvo predmetov.
O tom, za ktoré študijné programy budú alebo nebudú musieť externisti platiť a koľkí, rozhoduje samotná vysoká škola. Podľa zákona o vysokých školách síce môže požadovať školné od externých študentov prijatých po 1. septembri 2007, nie však na bezplatné akreditované programy.
Uchádzači o vysokoškolský diplom, ktorí si vyberú externé odbory s poplatkami, zaplatia v budúcom akademickom roku za bakalárske štúdium približne od 663,87 eura (20.000 Sk) do 2058,02 eura (62.000 Sk). Vysokoškolských externistov je v súčasnosti na školách zhruba 50.000.