Pozornosť sústreďovali na ochranu a ošetrovanie viniča a stromov pred chorobami, plesňami a rôznymi živočíšnymi škodcami, na ochranu sadov a vinohradov pred možným výskytom neskorých mrazov i na likvidovanie buriny v trávnikoch, jahodoviskách a kvetinových záhonoch.
Skúsenosti z dlhodobého pozorovania počasia v tomto mesiaci sa odrážajú v ľudových prísloviach a pranostikách, z ktorých viaceré sa viažu ku konkrétnym dňom, sviatkom svätcov a mučeníkov. Na 1. mája sa hovorilo Na Jakuba, Filipa, zelená sa každá lipa. Mesiac vítali roľníci želaniami Florián - úrodu nám chráň a Máj - chleba daj. Obavy z búrok a ľadovca sú skryté v prísloví Stanislav orechy doráňa. K ďalším známym patria Pred Servácom niet leta, po Servácovi mrazu, Svätá Žofia víno a stromy rozvíja, Keď Peter prinesie mráz, bude ešte štrnásť ráz, Keď sa na Želmíru včely začnú rojiť, môže sa ovca dojiť a Urban je studený pán.
Ak bolo v máji chladno, gazdovia vraveli: Studený máj, v stodole raj, kravy na pašu nevyháňaj. Dážď vítali prísloviami Májová kvapka dažďa hodná je dukáta a Májové blato, hotové zlato. Neraz sa stalo, že v máji bolo teplo, ale bez dažďov, a teda prepotrebnej vlahy. V posledný deň mesiaca si gazdovia nad takýmto počasím povzdychli: Suchý máj, skúpy rok.