SME
Nedeľa, 28. november, 2021 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Špeciálny prokurátor navrhol pre Okoličányho doživotie

Róbert Okoličány, údajný šéf zločineckej skupiny z východného Slovenska, vypovedal plnú moc svojmu obhajcovi.

PEZINOK. Špeciálny prokurátor navrhol v záverečnej reči pre údajného šéfa zločineckej skupiny z východného Slovenska Róberta Okoličányho doživotný trest.

V kauze je 16 osôb obžalovaných z 19 trestných činov. Podľa obžaloby majú na svedomí päť vrážd a niekoľko pokusov o vraždu. Okrem toho sú obžalovaní z nedovoleného ozbrojovania, obchodu so zbraňami, ťažkého ublíženia na zdraví, vydierania a ďalších zločinov. Róbert Okoličány a traja ďalší sú obžalovaní aj z vraždy Jozefa Ferenca, ktorá sa stala 7. apríla 2001 v obci Veľká Bara v Trebišovskom okrese. Ferenca mučili a napokon zavraždili strelou do hlavy. Potom ho hodili do vopred pripravenej jamy na družstve vo Veľkej Bare, ktoré vlastní jeden z obžalovaných.

Róbert Okoličány, údajný šéf zločineckej skupiny z východného Slovenska, vypovedal plnú moc svojmu obhajcovi. Špeciálny súd (ŠS) v Pezinku podľa hovorkyne Kataríny Kudjákovej umožnil prokurátorovi začať záverečnú reč. Róbert Okoličány má v pojednávacej sieni náhradnú obhajkyňu a na dnešné pojednávanie prišla aj jeho nová advokátka. Tá však žiadala čas na prípravu.

Advokát Ján Falis informoval agentúru SITA, že jeho bývalý klient Róbert Okoličány sa tak rozhodol vzhľadom na medializáciu obhajcových doterajších neúčastí na pojednávaniach, poriadkové pokuty, ktoré dal advokátovi ŠS a podnety na Slovenskú advokátsku komoru. "Klient sa obával, že by to mohlo negatívne ovplyvniť jeho obhajobu," dodal Falis.

Prvý raz sa mali záverečné reči začať 4. decembra 2008, vtedy sa na súd nedostavil Jaroslav P., spoluobžalovaný Róberta Okoličány a nedal súhlas, aby súd konal v jeho neprítomnosti. Na súde vtedy chýbal aj Ján Falis, obhajca Róberta Okoličányho. Ten sa ospravedlnil s tým, že je na oslavách narodením svojho syna. Pojednávanie odročili na 16. a 17. decembra.

Súd nezačal so záverečnými rečami ani na druhý pokus. Dôvody, pre ktoré sa muselo odročovať, boli rovnaké ako v prvom prípade. Na pojednávanie neprišli obhajcovia Róberta Okoličányho ani Jaroslav P., ktorý opäť nedal súhlas, aby ŠS konal v jeho neprítomnosti. Súd naplánoval ďalšie pojednávanie na 19. a 20 január.

V januári sa odročovalo po tretíkrát, už aj za prítomnosti Jaroslava P. ŠS naňho totiž vydal zatykač a vzal ho do väzby, lebo maril súdne konanie. Opäť ale neprišli obhajcovia. Súd nemohol konať a pojednávanie odročil na 27. január. Obhajca Ján Falis chýbal aj na tomto pojednávaní, ospravedlnil sa pre zdravotné problémy.

V kauze údajného zločineckého gangu Róberta Okoličányho je 16 osôb obžalovaných z 19 trestných činov. Podľa obžaloby majú na svedomí päť vrážd a niekoľko pokusov o vraždu. Okrem toho sú obžalovaní z nedovoleného ozbrojovania, obchodu so zbraňami, ťažkého ublíženia na zdraví, vydierania a ďalších zločinov. Róbert Okoličány a traja ďalší sú obžalovaní aj z vraždy Jozefa Ferenca, ktorá sa stala 7. apríla 2001 v obci Veľká Bara v Trebišovskom okrese. Ferenca mučili a napokon zavraždili strelou do hlavy. Potom ho hodili do vopred pripravenej jamy na družstve vo Veľkej Bare, ktoré vlastní jeden z obžalovaných.

Chronológia prípadu Roberta Okoličányho

4. mája 2007
Prokurátor Úradu Špeciálnej prokuratúry podal na Špeciálny súd (ŠS) v Pezinku žalobu na členov zločineckého gangu z Košíc pod vedením Róberta O. Zločinecký gang má podľa obžaloby na svedomí štyri vraždy, tri pokusy o vraždu a mnoho ďalších násilných trestných činov.

12. júna 2007
Senát Špeciálneho súdu prijal obžalobu špeciálneho prokurátora v kauze košického zločineckého gangu vedeného Róbertom O. a vytýčil hlavné pojednávanie na august.

8. augusta 2007
Začalo sa hlavné pojednávanie s údajnými členmi východoslovenského zločineckého gangu Róberta O. Počas troch týždňov hlavného pojednávania senát vypočul na návrh špeciálneho prokurátora a početného tímu právnych zástupcov 16 obžalovaných, 60 svedkov a jedného chráneného svedka Róberta G. Ďalších 74 svedkov sa na pojednávanie nedostavilo a 43 svedkov senát ŠS vylúčil na iné samostatné konanie v septembri. Obhajoba poukázala na to, že vyšetrovateľ údajne zamietol niektorých svedkov, ktorí boli na mieste činu vraždy Albánca Ganiho Selmaniho.

1. októbra 2007
Po viac ako mesačnej prestávke pokračovalo pred senátom Špeciálneho súdu v bratislavskom Ústave pre výkon väzby hlavné súdne pojednávanie so skupinou Róberta O. Z neznámeho miesta prostredníctvom telemostu vypovedal chránený svedok Róbert G. Potvrdil, že Robert O. bol šéfom košického podsvetia. Podľa jeho výpovede zločineckú skupinu zosnovali v lete 2000 v Košiciach. Zameriavala sa na vydieranie, úžerníctvo a vraždy. Róbert O. podľa svedka vlastnil aj hracie automaty, ku ktorým sa mal dostať nelegálnym spôsobom. V tejto súvislosti svedok spomenul prepojenie na spoločnosť BMG Horizont.

8. októbra 2007
V posledný deň októbrového pojednávania označil Róbert I., jeden z predvolaných svedkov, Róberta O. za nekonfliktný typ a za spoľahlivého partnera v obchodných záležitostiach. Z predvolaných 18 svedkov sa pred trojčlenný senát dostavili iba traja, štvrtého svedka Júliusa Trelu predviedli z ústavu pre výkon väzby, kde si odpykával trest za krádež. Pojednávanie odročili.

19. novembra 2007
V bratislavskom Ústave na výkon väzby sa začalo ďalšie hlavné súdne pojednávanie v trestnej veci s údajnými členmi východoslovenského zločineckého gangu Róberta O. Súd mnohým obvineným predložil aj usvedčujúce predmety: sekera a kladivá s oceľovými rukoväťami. Ako svedka vypočuli aj vyšetrovateľa trestnej činnosti skupiny z Úradu boja proti organizovanému zločinu, aj ďalších štyroch svedkov, medzi nimi ešte jedného príslušníka Policajného zboru. Čítali sa listinné dôkazy.

8. januára 2008
Senát Okresného súdu Košice II vyniesol v poradí už tretí rozsudok v šesť rokov sa vlečúcej vydieračskej kauze známeho údajného bossa časti východoslovenskej zločineckej skupiny Róberta O., Jána B. (1972) a Pavla G. (1975). Obvinených uznal súd za vinných z vydierania dvojice podnikateľov firmy Energyco, s.r.o., od ktorých v apríli 2002 mali žiadať milión korún (33.193,92 eura) a odsúdil každého z nich na dva roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu Jána B. na päť rokov a Pavla na štyri roky. V prípade Róberta O. súd zastavil trestné stíhanie z dôvodu, že je stíhaný za závažnejšiu trestnú činnosť.

21. januára 2008
Začalo sa hlavné pojednávanie Špeciálneho súdu v Pezinku s údajnými členmi východoslovenského zločineckého gangu Róberta O. Spolu s ním sedeli na lavici obžalovaných aj Róbert N. a Jozef L. Ďalší 13 obžalovaní požiadali o pojednávanie v ich neprítomnosti. Išlo už o štvrtú etapu hlavných pojednávaní v tomto megaprocese.

12. marca 2008
Pred senátom Špeciálneho súdu pokračovalo ďalšie pojednávanie vo veci skupiny Róberta O.

17. marca 2008
ŠS prijal na verejnom zasadnutí obžalobu prokurátora, v ktorej obvinil Róberta O. a ďalších troch údajných páchateľov z vraždy Jozefa Ferenca. Zločinu sa mali dopustiť 7. apríla 2001 v obci Veľká Bara.

18. marca 2008
Senát Špeciálneho súdu v Pezinku opäť odročil pojednávanie s členmi údajnej východoslovenskej zločineckej skupiny Róberta O. Po vypočutí svedkov sa uskutočnil telemost, voči ktorému obžalovaní, aj ich právni zástupcovia vzniesli viacero námietok.

12. mája 2008
Obžalovaní Róbert N. a Jozef L. podali žiadosť o prepustenie z väzby. Odvolali sa v nej na nález Ústavného súdu (ÚS) SR vo veci obžalovaného Róberta O. Senát ŠS ich žiadosť po porade zamietol. Rozhodnutie predseda senátu zdôvodnil tým, že nález ÚS je záväzný len pre Najvyšší súd (NS) SR. Róbert N. aj Jozef L. voči rozhodnutiu podali sťažnosť.

15. mája 2008
Údajného bossa zločineckej skupiny z východného Slovenska Róberta O. prepustili z väzby. Nariadil to Ústavný súd SR vo svojom rozhodnutí. Práva obžalovaného boli podľa ÚS porušené tým, že ho držali vo väzbe protiprávne, a to tak, že ŠS rozhodol o predĺžení jeho väzby neskoro. Spôsobilo to najmä neskoré podanie obžaloby na ŠS špeciálnou prokuratúrou. Väzba v takzvanom prípravnom konaní Róbertovi O. vypršala 28. apríla 2007 a prokurátor podal obžalobu iba jeden deň predtým. O predĺžení väzby ŠS rozhodol až v polovici júna. Podľa ÚS mal ŠS rozhodnúť najneskôr do uplynutia termínu posledného predĺženia väzby v prípravnom konaní.

9. júna 2008
Chránený svedok Róbert G. vypovedal prostredníctvom telemostu na pojednávaní Špeciálneho súdu v Pezinku v kauze údajnej zločineckej skupiny bossa Róberta O. Svedok vypovedal k vražde Jozefa Ferenca, z ktorej obvinili Róberta O. Spolu s ním mali byť pri skutku Róbert N., Ladislav F., Róbert Č. a chránený svedok Róbert G. Chránený svedok uviedol, že Ferenca obžalovaný zabil, pretože mu nedôveroval. Róbert O. vinu poprel.

21. júla 2008
Pred senátom Špeciálneho súdu v Pezinku pokračovalo hlavné pojednávanie s údajnou východoslovenskou zločineckou skupinou na čele s Róbertom O. Z 11 predvolaných svedkov sa dostavili pred súd iba dvaja. Obaja svedkovia, ktorí pracovali v Košiciach ako policajti, vypovedali v prípade vraždy Jozefa Ferenca z apríla 2001.

24. júla 2008
Hlavné pojednávanie s členmi údajnej východoslovenskej zločineckej skupiny Róberta O. senát Špeciálneho súdu v Pezinku odročil na 22. septembra 2008.

22. septembra 2008
Pre neprítomnosť štyroch advokátov a jedného z obžalovaných odročili hlavné pojednávanie s údajnou zločineckou skupinou na čele s Róbertom O. Pôvodne mali pred súdom vypovedať znalci, obžalovaný Róbert O. však nesúhlasil s ich vypočutím bez prítomnosti svojho advokáta.

13. októbra 2008
Údajného bossa východoslovenského podsvetia Róberta O. vzali po necelých piatich mesiacoch na slobode späť do väzby. Prokurátor ho obvinil z ďalšieho trestného činu - z priečinu výtržníctva, ktorý sa mal stať 2. augusta 2008 .

21. októbra 2008
Údajný boss východoslovenského podsvetia Róbert O. zostane vo väzbe aj naďalej. Rozhodlo o tom trestné kolégium Najvyššieho súdu SR, ktoré zamietlo sťažnosť Róberta O. voči vzatiu do väzby. Prokurátor ho obvinil z ďalšieho trestného činu, keď sa mal pobiť na istej košickej diskotéke.

3. novembra 2008
Pred senátom Špeciálneho súdu v Pezinku pokračovalo hlavné pojednávanie s členmi údajnej zločineckej skupiny z východného Slovenska na čele s Róbertom O.

6. novembra 2008
Senát Špeciálneho súdu v Pezinku na svojom hlavnom pojednávaní ukončil dokazovanie v procese s údajnou zločineckou skupinou Róberta O. z východného Slovenska. Súd zároveň odročil pojednávanie na 4. a 5. decembra.

28. novembra 2008
Róbert O. podal na senát ŠS trestné oznámenie, ktoré odôvodnil tým, že súd cenzuroval jeho korešpondenciu s advokátom. Zároveň podal na tento senát námietku zaujatosti, ten ju však zamietol. Obžalovaný podal voči tomu sťažnosť.

4. decembra 2008
Pojednávanie trojčlenný senát ŠS odročil pre neprítomnosť jedného z obžalovaných a niekoľkých advokátov.

16. decembra 2008
Senát Špeciálneho súdu v Pezinku odročil hlavné pojednávanie v kauze skupiny údajného východoslovenského bossa Róberta 0. na 19. a 20. januára. Dôvodom bola ospravedlnená práceneschopnosť obžalovaného Jaroslava P. a viacerých obhajcov.

18. decembra 2008
Proces s ôsmimi obžalovanými, ktorých vylúčili na samostatné konanie v kauze údajnej zločineckej skupiny Róberta O., odročili na 26. a 27. januára. Ani jeden z obžalovaných na pojednávanie Špeciálneho súdu v Pezinku neprišiel, pričom väčšina z nich trvala na tom, aby sa bez ich prítomnosti nekonalo.

19. januára 2009
Prednesy záverečných rečí v kauze údajnej zločineckej skupiny Róberta O. znovu presunuli na iný termín. Pre neprítomnosť jedného z obhajcov nemohlo pokračovať hlavné pojednávanie Špeciálneho súdu v Pezinku. Súd uložil neprítomnému advokátovi Jánovi Falisovi poriadkovú pokutu 1650 eur (50.000 Sk) a vytýčil nový termín pojednávania na 27., 28. a 29. januára.

27. januára 2009
Hlavné pojednávanie Špeciálneho súdu v Pezinku s údajným šéfom zločineckej skupiny Róbertom O. a ďalšími šiestimi obžalovanými pre práceneschopnosť jeho obhajcu J. Falisa odročili na 16. a 17. februára. Súd tak už po šiesty raz odročil pojednávanie pred prednesom záverečných rečí. Z obžalovaných sa na pojednávaní zúčastnili len Róbert O. a Jaroslav P., ktorých eskortovali z väzby.

TASR

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 2. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 3. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 4. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 6. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 9. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 10. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 1. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 2. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 3. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 4. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 5. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 6. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 7. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 8. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 9. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 10. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 28 857
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 012
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 097
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 5 886
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 107
 6. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 464
 7. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 388
 8. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 384
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 875
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 797
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Pellegrini.

Líder Hlasu každému vakcináciu odporúča, nie je však za povinné očkovanie.


TASR a 1 ďalší 54m
Irena Bihariová, predsedníčka Progresívneho Slovenska.

Mimoparlamentné strany PS, KDH a SNS kritizovali vládu za opatrenia proti pandémii.


TASR 2 h
Poslanci Národnej rady SR.

Voľby by v novembri vyhral Hlas. Smer predbehol SaS, OĽaNO je štvrté.


a 1 ďalší 2 h
Skryť Zatvoriť reklamu