BRATISLAVA. Prieskumné územia sú lokalizované vo všetkých častiach Slovenska od Nového Mesta nad Váhom až po Zemplínsku oblasť.
Celková rozloha uránových prieskumných území presahuje dnes v SR 300 štvorcových kilometrov. Väčšinu licencií na prieskum slovenských zásob uránu vlastnia zahraničné spoločnosti z Kanady a Austrálie cez svoje dcérske spoločnosti.
Kanadská spoločnosť Tournigan Energy Ltd. kontroluje cez svoju dcérsku spoločnosť Ludovika Energy prieskumné územia na Jahodnej pri Košiciach, v oblasti Spišskej Novej Vsi, Spišskej Teplice, Chrasti nad Hornádom pri Gelnici a v oblasti Kluknava pri Krompachoch. Ďalšie dve prieskumné územia kontroluje slovenská pobočka austrálskej spoločnosti GBE Exploration Pty Ltd, Crown Energy. Austrálčania majú povolenie na prieskum uránu v oblasti Kluknava pri Krompachoch a na Zemplíne. V lokalite Vikartovce vlastní spoločnosť povolenie na prieskum výskytu rádioaktívnych nerastov.
Ďalšie firmy plánujú realizovať alebo už realizujú prieskum uránu v priestore Spišské Vlachy medzi Spišskou Novou Vsou a Krompachmi, Vikartovce, Košická Belá či v blízkosti Dobšinej. Známe sú aj aktivity kanadskej firmy Ultra Uranium, ktorá má prostredníctvom firmy BECKOV Minerals pridelené dve prieskumné územia na západnom Slovensku medzi obcami Kálnica a Selec pri Novom Meste nad Váhom.
Environmentalisti upozorňujú, že prípadná ťažba uránu prináša aj riziká pri narábaní s obrovským množstvom rádioaktívneho materiálu. "Po oddelení uránu z rudy zostáva viac než 99 percent objemu horniny ako nepotrebný odpad. Vzhľadom na prítomnosť mnohých ďalších rádioaktívnych prvkov obsahuje tento odpad asi 85 percent pôvodného množstva rádioaktivity," uviedla pre TASR Kateřina Věntusová z organizácie Greenpeace. V uránovej hlušine sú však prítomné aj niektoré toxické látky, napríklad arzén, olovo a ďalšie ťažké kovy, uzavrela.