TREBIŠOV. V areáli bývalého trebišovského cukrovaru má vyrásť najväčšia tepelná elektráreň na Slovensku. Chce ju priamo v meste postaviť Československá energetická spoločnosť (ČES) za 1,328 miliardy eur (40 miliárd korún). Krajský stavebný úrad v Košiciach už začal územné konanie.
Proti výstavbe elektrárne sú samosprávy Trebišova i maďarského Sátoraújhelya, obyvatelia dotknutých území, vinári tokajskej oblasti na oboch stranách hraníc a ministerstvo hospodárstva. Projekt podporili ministerstvá životného prostredia a výstavby, ktoré vedie SNS.
Mesto rozhodovať nebude
Pôvodne malo o umiestnení stavby a stavebnom povolení rozhodovať mesto Trebišov. Územné konanie v súvislosti s výstavbou však prevzal Krajský stavebný úrad v Košiciach.
„Stavebný zákon umožňuje, aby si krajský stavebný úrad vyhradil právomoc rozhodovať pri technicky náročných, alebo nezvyčajných stavbách, alebo pri opatrení s väčšími účinkami na životné prostredie. Je to presne tento prípad,“ vysvetlila Zuzana Hudáková, vedúca odboru štátnej stavebnej správy Krajského stavebného úradu v Košiciach.
Elektráreň má mať tri uhoľné a jeden paroplynový blok s celkovým výkonom 850 MW.
Na otázku SME, či je zvyčajné, aby krajský stavebný úrad plnil funkciu prvostupňového úradu, odpovedala: „Nie je to otázka zvyčajnosti, ale zákonnej možnosti.“ Ako dodala, začiatok územného konania ešte nič neznamená: „Všetko je otvorené.“
Tvrdý odpor
Väčšina Trebišovčanov je proti elektrárni. Na petičných hárkoch vyjadrilo svoj nesúhlas viac ako 9tisíc obyvateľov, teda viac ako polovica dospelej populácie mesta.
„Petícia, žiaľ, nie je pre žiaden štátny orgán záväzná. A všetky, okrem ministerstva hospodárstva, ju aj ignorovali,“ povedal Gejza Gore, predseda občianskeho združenia Trebišov nahlas.
Obyvatelia majú obavy zo zamorenia ovzdušia a z ďalších vplyvov elektrárne na prostredie. Denne by sa v nej malo spáliť približne 6750 ton uhlia, čo je päť vlakových súprav, a vyviezť asi 1500 ton popolčeka.
S výstavbou elektrárne v intraviláne mesta nesúhlasí ani samospráva. „Nepominuli dôvody, pre ktoré zastupiteľstvo vyrieklo negatívne stanovisko. Máme platné uznesenie a podľa toho sa zariadime,“ povedal primátor Trebišova Andrej Anďal.
Hrozí roztržka
Proti je aj ministerstvo hospodárstva. Minister Ľubomír Jahnátek (Smer) viackrát proklamoval, že nepodporí tento projekt. Elektráreň nie je zahrnutá v koncepcii energetickej bezpečnosti Slovenska, navyše, Slovenské elektrárne majú v pláne rekonštruovať elektráreň v neďalekých Vojanoch.
„Stavať tepelnú elektráreň v Trebišove je absolútny nezmysel. Ministerstvo hospodárstva urobí všetko preto, aby nebola postavená,“ povedal vlani v rozhovore pre SME minister Jahnátek.

Beata
Balogová
