BRATISLAVA. Po týždňoch nárekov na krízu a drahé euro, ktoré odrádza turistov z Poľska či z Česka, majú hotelieri a vlekári na Slovensku šancu si polepšiť. Jarné prázdniny odštartovalo západné Slovensko - ak by vyrazilo vo väčšom počte do hôr, sezóna by nemusela byť úplne stratená.
„Mali sme úplne plné stredisko,“ hovorí riaditeľka hotela Plejsy Mária Ház. Asi polovicu lyžiarov na svahoch Relax centra Plejsy tvoria našinci, zvyšok Maďari, Rumuni a Česi.
Spokojní boli aj vo Vrátnej, jedno z najlepšie vybavených stredísk sa tento rok na krízu nesťažuje.
Kríza odhaľuje problémy Koľko eur stoja lístky na vleky
Chopok Juh 26/18* Chopok Sever 31/22 Donovaly 26/18.50 Vrátna Free Time Zone 25/17 Snow Paradise Veľká Rača 25/17 Skalka pri Kremnici 16,27/12,96 Tatranská Lomnica (Lomnické sedlo, Čučoriedky, Štart–Tatranská Lomnica) 30/21
* – cena za celodenný lístok v zložení cena za dospelú osobu/dieťa, senior
Zdroj: Holidayinfo.sk
„Od začiatku jarných prázdnin pozorujeme pomerne slušnú návštevnosť strediska, denne vyše dvetisíc návštevníkov,“ povedal Martin Dubecký zo strediska Free Time Zone vo Vrátnej. Tohtoročná sezóna je porovnateľná s vlaňajšou. „Trochu klesol záujem z Poľska, z Česka možno hovoriť o miernom náraste. Stredisko je vyťažené zhruba na 90 percent,“ hodnotí Dubecký.
Práve kríza odhaľuje, v akom pomere majú strediská nastavené ceny k službám. Či sa majú turisti kde najesť, či je svah lyžiarsky atraktívny a kvalitne upravený a či sa personál vie správať.
„Vždy je rozhodujúca cena. Kto má málo klientov, musí ísť dolu s cenou,“ hovorí spolumajiteľ cestovnej kancelárie Limba Tomáš Hasala.
Bratislavský týždeň Aj preto môžu mať aj v čase krízy niektoré strediská dobrú sezónu a iné - ako napríklad takmer ľudoprázdne Vysoké Tatry, ktoré opustili Rusi - budú musieť podnikateľské zámery zmeniť.
V tejto chvíli hotelieri musia riešiť momentálnu situáciu a prázdniny sú príležitosťou vylepšiť si bilanciu na celé tri týždne. „Druhý prázdninový týždeň máme kapacity rezervované zhruba na 60 až 70 percent, tretí približne na 50 percent,“ signalizuje vývoj na Plejsoch Mária Ház.
„Jeden bratislavský prázdninový týždeň býva ako zvyšné dva dohromady,“ upozorňuje zasa Hasala.
Rozhodujú ceny Vo Vrátnej čakajú, že turisti sa pohrnú počas celých prázdnin v rovnakom tempe. Kríza, ktorá priškrtila rodinné rozpočty, sa u nich skôr prejavuje v tom, že ľudia si častejšie chodia zalyžovať na otočku. Hotely sú cez týždeň obsadené len spolovice a cez víkend na 70 percent. Poliaci sa zameriavajú skôr na lacnejšie privátne ubytovanie.
Celoslovensky platí, že aj našinci si tento rok lyžovačku dvakrát premyslia. Spolumajiteľ cestovnej kancelárie Hasala odhaduje, že prázdniny strávi v horách oproti vlaňajšku o 20 až 30 percent menej ľudí zo Slovenska.
Našinci na svahoch však neriešia najvážnejší problém nášho cestovného ruchu: pokles záujmu zahraničných turistov, ktorí sú pre naše strediská kľúčoví. Dnes sa najmä Poliakom a Maďarom lyžovačka predražila až o 40 percent. Závisí len od pružnosti stredísk a hotelov, ako sú schopní znížiť ceny.
Zaťahujú brzdu, prišli s akčnými cenami Hotelieri tradične najprv dvíhajú ceny počas Vianoc a potom ich znižujú. Tento rok avizujú, že z ceny výraznejšie spustia aj po jarných prázdninách.
„Zľavy bývajú zväčša iba po sviatkoch. Potom iba zriedka a nie výrazné. Tento rok to môže byť inak a možno zlacnejú aj tí, čo tak minulý rok neurobili,“ hovorí Tomáš Hasala z cestovnej kancelárie Limba. Jeho slová potvrdzujú aj plány oslovených stredísk. S akciami začínajú už počas prázdnin a ďalšie plánujú napríklad v Jasnej, Tatranskej Lomnici či v Starom Smokovci.
„Od deviateho marca chystáme zľavy na dvoj a viacdňové skipasy aj bez ubytovania. Cena na jeden deň lyžovačky bude už od 13 eur za deň,“ hovorí Katarína Šarafínová, riaditeľka marketingu Tatranských lanových dráh.
Free Time Zone vo Vrátnej má po prázdninách lákať návštevníkov na takzvaný výpredaj snehu. Zľavy na skipasy sa majú začínať pri 30 percentách. Lacnejšie by lístky mali vyjsť aj na Plejsoch.
Donovaly zachraňujú aspoň imidž
DONOVALY. Centrálne parkovisko na Donovaloch bolo včera napoludnie takmer prázdne. Hotely, penzióny a apartmánové domy nie sú obsadené a čakajú na kongresových turistov. Niektoré sú naplnené sotva na polovicu, a tie, čo sú na tom lepšie, plnia kongresy a sústredenia športovcov. Jarné prázdniny už pre hotelierov nepatria medzi najdôležitejšie dátumy, ktoré zaručujú plnú obsadenosť. „Hotel má 123 lôžok. Ak máme desať Slovákov za mesiac, tak je to veľa,“ hovorí prevádzkarka hotela Donovaly Andrea Simanová. Obsadené majú asi tri štvrtiny.
Bratislavčania počas tohtoročných jarných prázdnin neprišli. Hotelieri hovoria, že Slováci sa cez prázdniny presťahovali do Rakúska a Talianska, alebo sedia doma.
Kongresová turistika Nepredpokladajú, že sa situácia zmení v týždňoch, keď budú mať prázdniny deti z východu a stredu Slovenska. Riaditeľka Šport Hotela Iveta Dianišková tvrdí, že tento rok bude skôr o budovaní imidžu, aby sa turisti vrátili v lepších rokoch. „Nemôžem povedať, že je situácia kritická, ale ani dobrá.“
Časy individuálnej rodinnej turistiky sa skončili asi pred tromi rokmi. Odvtedy lyžiarov ubúda a teraz, v čase krízy, ľudia sedia doma a šetria. Poliakov a Maďarov, ktorí plnili hotely a lyžiarske vleky, je na Donovaloch výrazne menej. Padajúce kurzy forintu a zlotého proti euru Slovensko predražujú.
Šport Hotel na Donovaloch so 140 lôžkami bol včera naplnený asi na 20 percent. V najbližších týždňoch zlepšia situáciu kongresy. „Minulý aj predminulý rok sme mali cez bratislavské prázdniny slušne obsadený hotel, ale veľa ľudí vlani dostavalo apartmány,“ hovorí riaditeľka Dianišková.
Ani apartmány sa nezaplnili Hotel sa cez prázdninové týždne snažia obsadiť kongresmi a firemnými akciami.
„Viac sa sústreďujeme na wellness pobyty, ktoré sa týkajú víkendov a predĺžených víkendov a kongresové pobyty,“ opisuje situáciu riaditeľka Šport Hotela.
Plno nie je ani v apartmánových domoch. Tatran s 30 apartmánmi je zaplnený na štvrtinu, z toho len asi v dvoch apartmánoch bývajú Slováci.
Penzión Zornička má voľnú asi polovicu lôžok, včera sa ubytovalo deväť mladých Bratislavčanov, ktorí zatiaľ reprezentovali celý prázdninový záujem Bratislavy a západu Slovenska.
Daniel Vražda
Máme tu zimu – k snehu sa pridá víchor a mráz
Tento týždeň bude asi najhoršie počasie z celej zimy.
BRATISLAVA. Najskôr bude husto snežiť, potom príde silný vietor a pridajú sa aj tuhé mrazy. Na horách bude pretrvávať vysoké riziko padania lavín. Spustiť sa môžu už pri chôdzi v neupravenom teréne. Horskí záchranári vyzývajú: Zdržiavajte sa len na upravených zjazdovkách. Nebezpečenstvo úrazu či smrti je v extrémne zlom počasí v horách veľmi veľké.
Záchranári včera našli telo nezvestného českého turistu, ktorého hľadali od piatka, už bez známok života pod vrstvou naviateho snehu. Objavili ho po pátraní v nepriaznivom počasí pod vrcholom Ďurkovej v Nízkych Tatrách. Zomrel necelý kilometer od turistickej chaty.
Zo soboty na nedeľu záchranári pátrali vo víchre v noci po troch českých turistoch, ktorí nedorazili vo Vysokých Tatrách na Zbojnícku chatu. So šťastím napokon turisti v nedeľu ráno na chatu dorazili.
Meteorológ Peter Jurčovič očakáva, že práve tento týždeň prinesie najhoršie počasie vo februári, ktorý je zo všetkých troch zimných mesiacov „najnebezpečnejší a najzákernejší“. Teraz sa do niekoľkých dní sústredia všetky extrémy. Do zajtrajška sa bude prejavovať najmä hustým snežením. K tomu sa dnes najmä na západnom Slovensku pridá silný vietor. Po zajtrajšku by malo sneženie ustáť a dorazí ďalší extrém – tuhé mrazy, najmä v noci. Na juhu bude až mínus desať stupňov, na severe teplota klesne pod mínus 15 až mínus dvadsať.
Na horách už po víkende horský záchranár Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie neočakáva radikálne zhoršovanie počasia. „Ale je to stále zlé.“ Vo Vysokých a Západných Tatrách je veľké lavínové nebezpečenstvo, v iných pohoriach zvýšené. Pohyb vo vysokohorskom teréne neodporúčajú. Tri extrémy
Slovensko zasiahla vlna silného sneženia. Dnes dorazí aj silný vietor, najmä na západné Slovensko Od stredy bude mrazivo. Ján Krempaský, tasr

Beata
Balogová
