AKTUALIZOVANÉ 20:24

Fajčiarov zákon z krčiem nevyhnal

Fajčiť bude zakázané len tam, kde sa podáva jedlo. Niektoré krčmy preto zvažujú, že prestanú variť.

Takzvaný protifajčiarsky zákon, ak ho podpíše prezident, bude platiť od 1. apríla. Tam, kde podávajú jedlo a budú tak chcieť robiť aj naďalej, musia stavebne oddeliť nefajčiarsku časť. Zákon im na to dáva čas do 1. septembra tohto roku.(Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Poslanci nenašli odvahu úplne zakázať fajčenie v reštauráciách a baroch. Cigaretový dym nezmizne z mnohých kaviarní, barov a pohostinstiev ani po schválení roky pripravovaného zákona o ochrane nefajčiarov.

BRATISLAVA. Ak dostanete pozvanie do baru a ste zarytý nefajčiar, opýtajte sa, či ide o fajčiarsku, alebo nefajčiarsku prevádzku. Poslanci rozhodli, že sa skončili časy, keď každý bar musel mať vyhradenú časť pre nefajčiarov. Vzniknú tak aj „úplne“ zafajčené bary.

V krčme, bare, kaviarni či reštaurácii si od septembra fajčiari zapália už len vtedy, ak bude mať zariadenie stavebne oddelenú miestnosť pre fajčiarov alebo tam nebudú podávať jedlo. Takýto najmiernejší z troch návrhov obmedzenia fajčenia v utorok schválil parlament.

Neprešiel úplný zákaz fajčenia ani povinnosť oddelenia fajčiarskych miestností vo všetkých prevádzkach.

Návrh, ktorý presadil poslanec Smeru Peter Pelegrini a hlasovali zaň poslanci zo všetkých strán, vyvoláva sporné interpretácie.

Zákon totiž umožňuje fajčenie bez oddelených miestností len v podnikoch, kde sa neposkytujú „služby spojene s výrobou, prípravou a podávaním pokrmov“. Čo sú pokrmy, nehovorí. Patria medzi ne aj oriešky, čipsy alebo slané tyčinky?

fajcenie_infac.jpg

Pelegrini, ktorý zmenu presadil, priznáva, že nevie, čo patrí medzi pokrmy. „Nie je to otázka na mňa, nič nebráni, aby ministerstvo zdravotníctva vydalo predpis, čo sú pokrmy,“ tvrdí.

„Čo sa týka orieškov, čipsov, tyčiniek, to sú pochutiny. Jedlo je všetko ostatné, ktoré sa nejakým spôsobom pripravuje, napríklad utopence, párky, toasty či polievka,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Pri definícii sa odvoláva na takzvaný potravinový kódex Slovenskej republiky.

„Podľa potravinového kódexu sú pochutiny požívatiny, ktorých úlohou nie je zasýtiť alebo uhasiť smäd, ale ako ochucujúce zložky podporujú chutnosť jedla, napomáhajú trávenie alebo vyvolávajú pozitívne vnemy na jedenie,“ vysvetľuje Stanislav Háber z ministerstva pôdohospodárstva. Medzi typické pochutiny podľa neho patria káva, čaj, kakao, korenie, aromatizujúce a chuťové látky a prípravky a aj vysokoalkoholické nápoje.“ Či medzi ne patria napríklad aj oriešky, jasne nepovedal.

Sporné ustanovenie spôsobí podľa protifajčiarskych aktivistov aj ďalšie problémy. „Môže nastať dramatická zmena v sortimente niektorých zariadení. Množstvo podnikateľov si povie, že keď nebudú podávať jedlo, nemusia robiť stavebné úpravy a investovať,“ hovorí Peter Šťastný zo združenia Stop fajčeniu. Nepáči sa mu ani to, že ochrana nefajčiarov sa zužuje len na niektoré prevádzky. „V tých priestoroch, kde sa podávajú len nápoje, už nefajčiara chrániť nemusíme? A čo zamestnanci, ktorí v týchto prevádzkach pracujú? Majú jednoducho smolu,“ pýta sa.

Minister zdravotníctva Richard Raši (za Smer) priznáva, že skupina zamestnancov vo fajčiarskych prevádzkach ostáva nevyriešenou otázkou. Za svoj neúspech to však nepovažuje, hoci sa mu nepodarilo presadiť vlastný návrh. Ministerstvo navrhovalo povinnosť stavebne oddeliť všetky prevádzky, ktoré chcú ostať fajčiarske. Proti jeho návrhu však napokon hlasoval aj celý Smer. Za Pelegriniho návrh hlasovalo aj niekoľko poslancov SDKÚ, väčšina SMK a celé KDH.

„Pre mňa by bolo zlyhaním to, keby zákon neprešiel vôbec. Beriem ho ako ďalší stupeň k tomu, aby bol raz ten zákaz úplný.“

Protifajčiarski aktivisti hovoria o fiasku. „Je to výsmech záujmu štátu o zdravie ľudí. Vnímam to ako úspech hospodárskej loby nad zdravotníckou loby, ktorá takmer úplne chýbala,“ vraví Šťastný.

Kritická je aj opozícia. Tatiana Rosová z SDKÚ, ktorá navrhovala úplný zákaz fajčenia vo všetkých prevádzkach, hovorí o kroku späť. „Doteraz museli byť v kaviarňach a baroch vyčlenené miesta pre nefajčiarov. Hoci je otázka, ako sa to dodržiavalo, nefajčil nikto aspoň priamo vedľa vás. Teraz v takýchto prevádzkach nebude obmedzenie žiadne,“ tvrdí.

Novela zákona prináša aj zákaz fajčenia v úradných budovách, obchodoch, kinách, divadlách, na letiskách, v okruhu štyroch metrov od zastávok hromadnej dopravy či v zdravotníckych areáloch. Cigarety sa už nebudú môcť predávať v automatoch. Zákazy budú môcť po novom kontrolovať aj štátni policajti.

Deliť krčmu? Skôr prestaneme variť

BORINKA, MARIANKA. Vzduch v hostinci v Borinke pri Bratislave sa dá krájať nožom. Napoludnie v ňom sedí asi desať chlapov.

Len jeden z nich nefajčí. Každý zo štamgastov si dá pivo a cigaretku k tomu. Niektorí aj niečo pod zub.

Zatvoria kuchyňu

„Najlepšia je držková,“ odporúča hrobár Vilo miestnu špecialitu. Do hostinca prišiel na pivo a párky. Deliť krčmu múrom na dve časti je podľa neho hlúposť. „Keď niekomu prekáža tento dym, nech ide do lesa,“ povie svojsky a vydýchne cigaretový oblak.

Súhlasí s ním aj neďaleko sediaci starší muž.

Na polievku s pivom a cigaretkou podľa neho chodia do hostinca najmä robotníci zo stredného a východného Slovenska, ktorí tu stavajú domy. „Je to o spokojnosti ľudí, ktorí sú odlúčení od domova,“ zahrá na city.

Delenie krčmy na fajčiarsku a nefajčiarsku sa neveľmi páči aj výčapníčke Slávke. Hovorí, že štát diskriminuje fajčiarov, hoci tí mu cez dane za cigarety najviac plnia kasu.

Šéf má hostinec iba v prenájme, Slávka si preto nemyslí, že by pre nový zákon predeľoval krčmu múrom. V septembri končíme s varením, myslí si výčapníčka.

O jedlá podľa nej nemajú štamgasti ani zďaleka taký záujem ako o alkohol. Iba pri krígli a poldecáku sa bude môcť fajčiť aj po prvom septembri.

V Marianke krčmu rozdelia

Podobný názor na zákon o ochrane nefajčiarov majú aj v hostinci v neďalekej Marianke. „Načo by bol kostol, keby sa v ňom nemodlilo, a krčma, keby sa v nej nefajčilo,“ filozofuje jeden z návštevníkov, inak vraj nefajčiar.

Tak ako v Borinke je aj tu silná prevaha fajčiarov. Z ôsmich nefajčia len dvaja.

Napriek výraznej menšine štamgastov – nefajčiarov, nebudú mať v Marianke problém
s rozdelením hostinca na fajčiarsku a nefajčiarsku časť.

Výčapníčka vysvetľuje, že už teraz má krčma dve miestnosti. Väčšia, ktorá má samostatný vchod a toalety, bude podľa nej od prvého septembra slúžiť ako miestnosť pre nefajčiarov.

Obe výčapníčky zmeny považujú za zbytočné. Zhodujú sa, že vláda by urobila lepšie, keby viac investovala do tvrdšej protifajčiarskej reklamy.

Ján Krempaský
Zaberá iba úplný zákaz

O efekte obmedzenia fajčenia na slovenský spôsob sme sa rozprávali s riaditeľom Centra pre liečbu drogových závislostí ĽUBOMÍROM OKRUHLICOM.

Pomôže zásah proti cigaretám nefajčiarom?

„Očakávam len nepatrné zlepšenie. Zo zdravotného hľadiska by rozhodne bolo pre verejnosť prospešné, keby platil úplný zákaz fajčenia vo všetkých zariadeniach.“

Aký bude mať obmedzenie vplyv na fajčiarov?

„Efektivita je sporná. Fajčiari pre to fajčiť neprestanú.“

Nezníži sa ich počet?

„Istá nádej by bola pri úplnom zamedzení fajčenia. Malo by to vplyv najmä na mladých, ktorí sa tam stretávajú, dobre sa tam cítia a ešte s fajčením len začínajú. Zákaz by im sťažil vytváranie stereo〜typu a potom závislosti.“

Ako nové pravidlá zmenia partie, kde sú fajčiari aj nefajčiari?

„To závisí od toho, aký bude ich pomer. Fajčiari sa len ťažko prispôsobujú nefajčiarom, lebo ide o závislosť. Najmä medzi mladými očakávam skôr to, že ak sa budú chcieť baviť spolu, ustúpia nefajčiari fajčiarom a pôjdu za nimi. Hlavne v zime, keď sa nedá sedieť vonku.“

Prečo chýba vôľa na prísnejší zákaz?

„Sú tam rôzne ekonomické záujmy. Je to politické rozhodnutie, ktoré sa neprijíma ťažko len u nás.“

Michal Piško

fajcenie_eu.jpg

Zmeny v zákona na ochranu nefajčiarov

Fajčenie:

- v reštauráciách či iných podnikoch, v ktorých sa podáva strava, bude nožné fajčiť len v stavebne oddelených častiach, prevádzkovatelia ich musia oddeliť do septembra; povinnosť oddeliť fajčiarov od nefajčiarov platila aj doposiaľ, zákon však presnejšie neurčoval spôsob vyhradenia fajčiarskeho priestoru. Stavebne oddeliť fajčiacich a nefajčiacich zákazníkov nebudú musieť krčmy, kaviarne či ďalšie podniky, kde sa jedlo nepodáva

- fajčenie bude úplne zakázané v úradných budovách, divadlách, výstaviskách, obchodných domoch, kinách, výstaviskách, múzeách či galériách; doposiaľ sa nesmelo fajčiť v tých častiach týchto budov, ktoré boli verejne prístupné

- povolené už zrejme nebudú ani takzvané fajčiarske vozne vo vlakoch

- zákaz fajčenia sa rozšíri na celé areály zdravotníckych zariadení, už nebude platiť len vo vnútri budov; výnimku budú mať vyhradené priestory alebo fajčiarne na psychiatrických oddeleniach, pretože podľa tvorcov normy ich často navštevujú fajčiari a v procese liečby iných duševných porúch je tento zlozvyk sociálne akceptovateľnou formou správania

Predaj:

- predaj tabakových výrobkov prostredníctvom automatov bude zakázaný; doposiaľ bol takýto predaj možný, ak automat obsluhoval dospelý človek, čo sa však údajne nedalo skontrolovať

- rozširuje sa zákaz predaja tabakových výrobkov v priestoroch škôl, detských ihrísk či študentských domovoch; doteraz sa zákaz vzťahoval na bufety v priestoroch škôl či ihrísk

- obidva zákazy sa vzťahujú aj na predaj netabakových výrobkov určených na fajčenie, ako sú elektronické či bylinné cigarety

čtk

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 4. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 5. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 6. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 7. Inteligencia vo všetkom
 8. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 9. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 10. Čo sa môže stať, keď šetríte na zateplení?
 1. BILLA a Jamie Oliver pozývajú deti do zázračnej záhradky!
 2. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 3. Odšťavovač s veľkým plniacim otvorom? Nenachytajte sa!
 4. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 6. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 7. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 8. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 9. Východniari investujú do bývania spomedzi regiónov najviac
 10. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 23 363
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 8 606
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 7 831
 4. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 7 810
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 702
 6. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 881
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 934
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 805
 9. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 1 712
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku 1 614

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Francúzsky analytik: Le Penová je v pozícii, z ktorej sa nevyhráva

Veriť, že Rusko je za všetkým zlé, je nesprávne, rovnako ako veriť tomu, že Rusko nemá vplyv, hovorí pre SME analytik FLORENT PARMENTIER.

SVET

Kremeľ smúti. Jeho favoritka Le Penová vo voľbách nevyhrala

Macron je kandidátom Bruselu a Merkelovej, Le Penová je z ľudu, opakujú ruské štátne médiá.

KOMENTÁRE

V čom majú Mihál s Beblavým výhodu

Môžu sa stať rozhodujúcou silou.

KOMENTÁRE

Moskvu zbavia jedného z jej symbolov

Chruščovky zbúrajú, milióny ľudí sa presťahujú.

Neprehliadnite tiež

Danko chce obmedziť strany, súperov neodradil

Ak prejdú povinné minimálne počty členov, o ktorých hovorí SNS, Igor Matovič hovorí, že sa zariadi tak, aby bol Andrej Danko nešťastný.

Laššáková jazdí zadarmo, Kiska za vlaky platí

Najvýhodnejšie podmienky cestovania majú sudcovia Ústavného súdu v Košiciach, nemusia platiť za vlaky ani autobusy.

Lehota na rozhodnutie súdu o amnestiách sa kráti. Parlament spísal argumenty

Rozhodovať budú aj dvaja sudcovia, ktorí sa cítia zaujatí. Súdu zostáva posledných 43 dní

Kucherenka poslal súd na jedenásť rokov za mreže, odvolal sa

Súd ho uznal za vinného zo zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop