SME

Bytová mafia získala na podvodoch s nehnuteľnosťami milióny eur

Polícia obvinila 18 údajných členov bratislavskej bytovej mafie, ktorí podľa nej podvodom získali 11 nehnuteľností v Bratislave a okolí v celkovej hodnote 4,5 milióna eur (135,5 milióna korún).

BRATISLAVA. Polícia obvinila 18 údajných členov bratislavskej bytovej mafie, ktorí podľa nej od roku 2006 podvodom získali 11 nehnuteľností v Bratislave a okolí v celkovej hodnote 4,5 milióna eur (135,5 milióna korún).

Podľa policajného prezidenta Jána Packu im hrozí dlhoročný pobyt za mrežami a možno aj doživotie, keďže niektorých pôvodných majiteľov bytov našli mŕtvych. Medzi obvinenými je aj žena, ktorá kandidovala v komunálnych voľbách s podporou vládnych strán.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Členov bytovej mafie polícia zadržala pred niekoľkými dňami pri akcii, počas ktorej 150 policajtov urobilo 11 domových a 14 ďalších prehliadok. Šiesti obvinení skončili vo väzbe, traja už boli vo väzbe alebo výkone trestu, ďalší traja sú na úteku. "Spravili 17 rôznych skutkov a previedli 11 nehnuteľností od dvoch do 20 miliónov korún (podľa konverzného kurzu približne od 66.400 do 663.900 eur) za kus," povedal dnes Packa.

SkryťVypnúť reklamu

Bytová mafia sa podľa neho zameriavala na starších ľudí, ľudí s problémami či tých, čo žijú v zahraničí. Byty a domy, ktoré od nich podvodom získali, prepísali na ľudí s falošnými dokladmi, takzvané biele kone a tí ich hneď ďalej predali. Členovia skupiny sú tak obvinení nielen pre zločin podvodu, ale aj pre falšovanie dokladov a legalizáciu príjmov z trestnej činnosti.

Polícia bude ďalej vyšetrovať, či pri získavaní nehnuteľností aj nevraždili. "Sú niektorí majitelia, ktorí po krátkej dobe po prevode nehnuteľnosti zomreli," poznamenal Packa. Iní pôvodní majitelia sú nezvestní. "Je to partia, ktorá sa neštítila ničoho. Nerobili to žiadne neviniatka. Deviati už boli viackrát súdne trestaní, vrchný parťák bol trestaný sedemkrát," dodal policajný prezident.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia odmietla označiť hlavu bytovej mafie. Denník Nový čas však už začiatkom minulého leta tvrdil, že ňou bola 47-ročná Zuzana Znamenáková z Bratislavy, ktorá je aj medzi obvinenými. Žena, ktorá si uvádza trvalé bydlisko v historickom centre Bratislavy, kandidovala v roku 2006 v komunálnych voľbách do zastupiteľstva v Starom Meste s podporou strán vládnej koalície Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS i Slobodného fóra. Už v minulosti ju súd za podvody pri obchodovaní s nehnuteľnosťami odsúdil na podmienečný trest. Polícia ju obvinila už minulý rok, dnes však jej zástupcovia nepovedali, či je Znamenáková vo väzbe a z koľkých činov je obvinená.

Polícia neposkytla ani ďalšie podrobnosti. Podľa Nového času však bytová mafia obrala o byt napríklad invalidnú dôchodkyňu z bratislavského Nového Mesta, manželský pár z Petržalky i dôchodcu z časti Ružinov v čase, keď ležal v kóme. Jeden z bytov podľa denníka získal a predal aj údajný člen bratislavského podsvetia Karol Patasy, súdený pre vraždu.

Podvody

Súvisiace témy: Polícia, Podnikanie
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Vyskúšal som si prácu výčapníka. Toto vám nepovedia
  2. Ponúkali vlastné bývanie, dnes majú v Tatrách úspešné hotely
  3. Budvar stavia na tradícii a darí sa mu lepšie ako kedykoľvek
  4. Signature vône podľa osobnosti
  5. Prečo milionári nevypínajú ani na vrchole?
  6. Víťaz diváckej ceny MFF Cinematik Piešťany
  7. Gebrüder Weiss spúšťa novú linku priamo z Prahy do Španielska
  8. Hodnotenie profesionála: Neďaleko Hurghady sú „egyptské Benátky“
  1. Signature vône podľa osobnosti
  2. Budvar stavia na tradícii a darí sa mu lepšie ako kedykoľvek
  3. Prečo milionári nevypínajú ani na vrchole?
  4. Ponúkali vlastné bývanie, dnes majú v Tatrách úspešné hotely
  5. Víťaz diváckej ceny MFF Cinematik Piešťany
  6. Gebrüder Weiss spúšťa novú linku priamo z Prahy do Španielska
  7. V Malackách vybudovali čajové impérium
  8. Hodnotenie profesionála: Neďaleko Hurghady sú „egyptské Benátky“
  1. Prekvapenie na čele. Sem budú Slováci cestovať v roku 2026 13 473
  2. Slováci vytvorili mlieko, ktoré nemá obdobu v celej Európe 10 641
  3. Hodnotenie profesionála: Neďaleko Hurghady sú „egyptské Benátky“ 5 927
  4. Vyskúšal som si prácu výčapníka. Toto vám nepovedia 5 850
  5. Toto bude cestovateľský hit roka 2026 4 630
  6. Plaza View v Dúbravke štartuje predpredaj bytov s výhľadom 4 500
  7. Takáto Čína sa bude páčiť aj Slovákom 4 318
  8. Chcete investovať? Začína sa predaj dlhopisov pre Istropolis 3 742
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Matthias Schwarzbacher.

Švédsky talent zvíťazil s veľkým náskokom.


Sportnet, TASR
Martin Dúbravka.

Dvaja Slováci a neuveriteľné reflexy.


Bežci Botswany na MS 2025

Prezident prirovnal športovcov k diamantom krajiny.


Reuters
Tadej Pogačar počas časovky jednotlivcov na MS v cyklistike 2025.

Neobvyklý neúspech Tadeja Pogačara v individuálnej časovke zvýšil jeho odhodlanie vyhrať preteky s hromadným štartom.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu