SME

Ministerstvo chce preplatiť straty STV a SRo z nových koncesií

Slovenskej televízii (STV) a Slovenskému rozhlasu (SRo) by štát mohol preplatiť výpadok z nového systému koncesionárskych poplatkov, tvrdí to Ministerstvo kultúry (MK) ...

BRATISLAVA. Slovenskej televízii (STV) a Slovenskému rozhlasu (SRo) by štát mohol preplatiť výpadok z nového systému koncesionárskych poplatkov, tvrdí to Ministerstvo kultúry (MK) SR. Už pri príprave zákona "sme pripúšťali možnosť, že na základe objektívne preukázateľných údajov môžeme požiadať vládu SR o kompenzáciu výpadku úhrad za služby verejnosti v dôsledku sociálneho dosahu zákona," uviedol pre agentúru SITA hovorca MK SR Jozef Bednár. Nový zákon o úhrade za služby verejnosti poskytované STV a SRo začal platiť v apríli 2008 a jeho hlavnou zmenou bolo, že za vysielanie verejnoprávnych médií musia platiť všetci odberatelia elektrickej energie. Poplatok sa síce nezvýšil, ostal vo výške 140 korún (4,65 €), rozšírila sa však skupina úplne a čiastočne oslobodených od jeho platenia. Oslobodené sú napríklad osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo tí, čo s nimi žijú v spoločnej domácnosti. Polovicu platia napríklad tí, čo dostávajú dávky v hmotnej núdzi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo kultúry pripraví na základe konečných výsledkov výberu úhrad za rok 2008 pre premiéra Roberta Fica materiál, v ktorom navrhne kompenzáciu pre STV a SRo za znížený výber úhrad. Kompenzácia bude účelovo viazaná a rozdelí sa podľa rovnakého kľúča ako úhrady za vysielanie, 70 % z nej pôjde STV a 30 % dostane SRo. Presná suma, akú si rozdelia bude jasná až po dokončení materiálu, povedal Bednár. Výška navrhovanej kompenzácie sa však "bude odvíjať od reálneho počtu osôb, ktorých výška úhrady sa znižuje na polovicu a počtu osôb, ktoré sú od platenia úhrad oslobodené", konštatoval. Ministerstvo kultúry pôvodne pri príprave nového systému platieb za STV a SRo predpokladalo, že vďaka zmene verejnoprávne médiá ročne spolu vyberú vyše 102,9 milióna eur.

SkryťVypnúť reklamu

SRo sa k vyjadreniu MK SR "nebude teraz vyjadrovať, počkáme na rozhodnutie vlády," uviedla pre agentúru SITA Alexandra Štullerová - Koreňová z Oddelenia pre styk s verejnosťou SRo. SITA oslovila so žiadosťou o reakciu aj STV, tá sa k téme vyjadrí neskôr.

Obe médiá, najmä však STV, chceli ešte vlani od ministerstva kompenzácie za výpadok z nových úhrad. MK SR na žiadosť STV o doplatenie straty minulý rok na jeseň odpovedalo, že peniaze nedá a že o kompenzáciu má žiadať rezort sociálnych vecí, ktorý zas STV odporučil obrátiť sa na ministerstvo financií. STV chcela od štátu kompenzáciu vo výške 5 427 206 €. Šéf STV Štefan Nižňanský chce tento rok od štátu aj kompenzáciu za výpadok na reklamnom čase.

Generálny riaditeľ televízie predložil Rade STV ešte koncom januára dotačný a krízový návrh rozpočtu na tento rok. Ani jeden variant zatiaľ rada neschválila, zaoberať sa nimi má 25. februára. Televízia je preto v rozpočtovom provizóriu. Dotačný návrh počítal s 91,024 mil. € od štátu. Pričom predpokladá aj kompenzáciu 19,916 mil. € za nižší príjem z predaja reklamy, ktorý od začiatku tohto roka znížil nový zákon o audiovizuálnom fonde z troch na dva a pol percenta a tiež za úľavy na úhradách za vysielanie. Pri krízovom variante by televízia musela fungovať so 69,408 mil. €. Mohla by potom zaplatiť iba nevyhnutné náklady na prevádzku, musela by prepúšťať, zrušiť Trojku a urobiť ďalšie obmedzenia.

SkryťVypnúť reklamu

Neschválený rozpočet a teda aj programový koncept na tento rok má aj rozhlas, ktorý pre nedostatok peňazí musel predčasne odísť zo stredných vĺn.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Plátené tašky a opakované použitie
  3. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  5. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  7. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  1. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  2. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  3. Nela Pocisková: Dovolím si už robiť chyby a nevyčítať si to
  4. Plátené tašky a opakované použitie
  5. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  6. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  7. Nespoliehajú sa na štát, ale na vlastné sily
  8. Digitálna bezpečnosť opäť v centre pozornosti
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 100
  2. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 5 341
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 318
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 038
  5. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 717
  6. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 2 711
  7. Plátené tašky a opakované použitie 2 201
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 182
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Alexander Mayer.

Krajská prokuratúra opäť otvorila prípad lekára z Ružinova.


Centrom Kolárova a ďalších miest v regióne Nových Zámkov a Komárna prechádzajú každodenne aj nákladné autá. Ohrozujú tak bezpečnosť chodcov, cyklistov i ďalších účastníkov premávky.

Kraj zaplavujú nákladiaky.


1
Podpredseda Smeru Tibor Gašpar.

Začiatok schôdze, ktorú iniciovala opozícia, je naplánovaný na 12.30 h.


TASR 2
Zadržaním starostu Brezín pri preberaní úplatku sa polícia pochválila sama.

Polícia zadržala Šataru priamo pri preberaní úplatku. Žiadal až 80-tisíc eur.


1
SkryťZatvoriť reklamu