PEZINOK. Na Špeciálnom súde (ŠS) v Pezinku pokračuje dnes čítaním listinných dôkazov hlavné pojednávanie v údajnej úplatkárskej kauze bratislavského sudcu Igora Škultétyho.
TASR o tom dnes informovala hovorkyňa ŠS Katarína Kudjáková. Bývalá vyšetrovateľka prípadu vypovedala v utorok 17. februára ako jeden z troch svedkov predvolaných na tento deň. Expolicajtka si však na okolnosti spred siedmich rokov zväčša nepamätala. Pred súdom v utorok a už po niekoľký raz vypovedal Jozef Králik, ktorý pri odovzdávaní úplatku spolupracoval s políciou. Mal odstrániť rozpory, ktoré sa vyskytli počas dokazovania.
Naposledy sa v tejto veci pojednávalo 19. januára, kedy vypovedali traja znalci. Ich výpovede sa týkali znaleckých posudkov, ktoré vypracovali. Jeden mal prešetriť duševný stav Igora Škultétyho a ďalšie dva skúmali písomné dokumenty, ktoré zaistili u obžalovaného. Znalkyňa z odboru psychológie vtedy konštatovala, že Igor Škultéty netrpel psychickou poruchou, ktorá by ovplyvňovala jeho ovládacie a rozpoznávanie schopnosti v čase, keď malo dôjsť k trestnému činu. Počas vyšetrenia však s ním bola podľa nej ťažká spolupráca, pretože mal tendenciu správať sa ako sudca a viesť vyšetrovanie.
Igora Škultétyho ako prvého slovenského sudcu obvinili z korupcie za to, že mal podľa obžaloby prijať 100-tisícový úplatok (3319 eur). Mal ho dostať za zmiernenie trestu páchateľovi lúpežného prepadnutia. Skutok sa mal stať v auguste 2002. Peniaze mu vtedy do kancelárie priniesol profesor práva Jozef Králik, ktorého syna súdil za lúpežné prepadnutie. Králikovi pri návšteve asistovali policajti. Celý rozhovor odpočúvali a sudcu zatkli.
Igor Škultéty pred súdom uviedol, že úplatok nikdy neprevzal a peniaze mu boli podstrčené. Proces na ŠS otvorili 2. septembra výsluchom obžalovaného.
Okresný súd v Malackách v máji 2004 uznal Igora Škultétyho za vinného a uložil mu dvojročný trest, krajský súd rozhodnutie na základe odvolania obhajoby zrušil. Za pravdu mu neskôr dal aj Najvyšší súd SR, podľa ktorého polícia pri vyšetrovaní porušila právo obvineného na obhajobu a zanedbala viacero dôkazov. Kauza sa tak vrátila prokuratúre na došetrenie.
ŠS sa v súčasnosti zaoberá aj prípadom ďalšieho, údajne úplatného sudcu Okresného súdu v Čadci Štefana M.
Autor: r.

Beata
Balogová
