BRATISLAVA. Bez rozpočtu a naďalej v provizóriu - v tomto štádiu sa stále nachádza Slovenský rozhlas (SRo). Ani na dnešnom zasadnutí návrh tohtoročného rozpočtu Rozhlasová rada (RoRa) verejnoprávnemu vysielateľovi nestihla schváliť.
Na základe návrhu podpísaného šiestimi členmi rady bude k rozpočtu zvolané mimoriadne zasadanie. To sa musí uskutočniť do 14 pracovných dní, pravdepodobne sa tak stane na budúci týždeň.
"Pod návrh som sa podpísal aj ja, vnímam to ako konštruktívny prejav a záujem o to, aby mal rozhlas rozpočet na rok 2009 schválený čo najskôr. Nie však za každú cenu. Myslím si, že sme už takmer v cieli, len škoda, že manažment SRo neprezentoval alternatívne riešenia doplnkového vysielania na stredných vlnách vo vlastnej réžii oveľa skôr," povedal po dnešnom zasadaní pre TASR predseda RoRa Igor Gallo. "Považujem to za kompromis, ktorý by pre časť členov RoRa mohol byť akceptovateľný," doplnil.
Generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková nechce vyjadrenia predsedu komentovať. Tvrdí, že nechce ovplyvniť hlasovanie o rozpočte. "K riešeniu s vlastným stredovlnným vysielaním nemohlo prísť skôr ako začiatkom tohto roka. Nebol na to dôvod," povedala pre TASR. Stále trvá na tom, že ňou predložený návrh rozpočtu je dobrý a počíta aj s prípadnými krízovými stavmi.
Doplnkové vysielanie na stredných vlnách súvisí s vysielaním národnostného Rádia Patria, ktoré inak od februára vysiela v pásme VKV II. Práve presun z jedných vĺn do druhých bol v decembri problém, pre ktorý návrh rozpočtu radou neprešiel. SRo teraz musí kvôli nekompletnému pokrytiu územia zabezpečiť signál v niektorých regiónoch iným strednovlnným vysielačom. Zo stredných vĺn teda rozhlas úplne neodišiel.
Návrh rozpočtu SRo na rok 2009, tak ako ho ešte v decembri predložila riaditeľka, je vyrovnaný a počíta s príjmami a výdavkami vo výške 28,98 milióna eur (zhruba 873 miliónov Sk).
Dôvodom pre dnešné odsunutie témy rozpočtu bolo to, že rada sa zaoberala inými bodmi. Prerokovala napríklad správu o svojej činnosti, ako aj o činnosti Dozornej komisie za druhý polrok 2008, keďže predseda RoRa Igor Gallo ju musí predložiť parlamentnému mediálnemu výboru do 28. februára 2009.
Okrem iného sa tiež zaoberala podnetmi a sťažnosťami, medzi ktorými sa ocitlo aj nedávne zrušenie relácie Štefana Hríba Bez lampy na okruhu _FM. Šéfka rozhlasu vtedy vyvodila pracovnoprávne postihy voči zamestnancom zodpovedným za reláciu aj za celý programový okruh _FM. K výške zosobnených pokút sa odmietla vyjadriť.
Hríb vo svojej relácii 17. januára o básnikovi Milanovi Rúfusovi povedal, že počas komunizmu bol členom komunistickej strany, čo sa neskôr ukázalo ako nepodložené tvrdenie. Podľa RoRa išlo o neetické vyjadrenie aj vzhľadom na fakt, že odznelo v deň pohrebu básnika. Rada dnes prijala uznesenie, že týmto došlo k porušeniu zákona o SRo a vzala na vedomie opatrenia, ktoré riaditeľka v tejto súvislosti urobila.
Po proteste pred rozhlasom 9. februára, počas ktorého asi 15-členná skupina kritizovala cenzúru a politické tlaky v slovenských verejnoprávnych médiách, Zemková na margo zrušenia relácie uviedla, že k tomu došlo z dôvodu programových zmien na okruhu _FM. O nich sa hovorilo už na jeseň minulého roka.