KOŠICE. Plánovaná výstavba prvého päťhviezdičkového hotela v Košiciach naďalej naráža na masívny odpor ochrancov prírody, ktorí organizujú petíciu proti výrubu stromov v chránenom parku v Barci.
Prípad zamestnáva už aj prokuratúru a bude mať zrejme dohru aj na súde. Konanie o výrub momentálne Obvodný úrad životného prostredia v Košiciach pozastavil.
Petícia ochranárov
Občianske združenia Sosna, Priatelia Zeme a Spolok na podporu skrášľovania Košíc chcú petíciou zabrániť výrubu približne 50 stromov v historickom parku, kde má stáť päťpodlažná budova hotelového komplexu.
Takmer za 13,3 milióna eur (400 miliónov korún) ho chce postaviť spoločnosť Interhotel Košice, v ktorej má majetkovú účasť aj Košický samosprávny kraj.
Ochranári apelujú na mestské zastupiteľstvo a štátne orgány, aby zabránili devastácii chráneného parku v Barci. Žiadajú mesto Košice, aby zrušilo „nezákonne vydané" rozhodnutie o umiestnení stavby a stavebné povolenie.
Nesúhlasia so zmenou územného plánu, ktorá umožní výstavbu hotela na úkor stromov .
Aktivisti sa opierajú o stanovisko pamiatkovej inšpekcie pri ministerstve kultúry. Inšpekcia odporúča umiestniť stavbu tak, aby nenarušila prirodzené spojenie národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa Barcayovcov, ktorý má byť po rekonštrukcii súčasťou komplexu, s historickým parkom.
Mesto odmieta obvinenie
Okresná prokuratúra v Košiciach dostala podnet na prešetrenie zákonnosti postupu mesta Košice pri stavebnom konaní. Podľa jej hovorcu Milana Filičku prokurátor už požiadal mesto o podklady.
„Hneď, ako nám odbor výstavby a životného prostredia predloží spis, začneme konať," informoval Filičko.
Radnica odmieta obvinenie, že mesto protiprávne vydalo územné a stavebné rozhodnutie. Ako povedala hovorkyňa Lucia Mihoková, stavebný úrad vychádzal z územného plánu mesta, ktorý v spornej lokalite počíta s občianskou vybavenosťou.
„To, že v čase vydania rozhodnutia nebol územný plán mesta zosúladený s územným plánom zóny Barca, neoprávňuje na to, aby bol návrh na vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby a stavebného povolenia zamietnutý."
Mesto zároveň upozorňuje, že o výrube stromov rozhoduje Obvodný úrad životného prostredia v Košiciach.
Samospráva nemôže len na základe petície zrušiť vlastné právoplatné rozhodnutie: „Zákon umožňuje vydané rozhodnutia preskúmať. Ak by bol podaný opravný prostriedok a ak by na to boli zákonné dôvody, rozhodnutia stavebného úradu ako prvostupňového orgánu by mohli byť zrušené alebo zmenené," tvrdí Jaroslav Vrábeľ z komunikačného servisu košickej radnice.
Dohra na súde
Plánovaný výrub bude mať zrejme dohru aj na súde.
Prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Košiciach Peter Petrivaldský chystá žalobu na Štefana Szaba z občianskeho združenia Sosna. Dôvodom je sťažnosť, ktorú ochranár napísal na ministerstvo životného prostredia.
Szabo žiada prešetriť postup úradu pri posudzovaní žiadosti investora o výrub stromov. Zároveň vyjadril podozrenie z klientelizmu a korupcie pri rozhodovaní.
„Každý má právo i povinnosť v prípade pochybností, či nejaký štátny úradník, alebo orgán nekonal v súlade so svojimi kompetenciami, upozorniť na to," povedal Szabo. Úrad podľa jeho názoru v doterajšom konaní viac obhajoval záujmy investora ako ochrany prírody.
Petrivaldský Szaboovo podozrenie odmieta. Ako povedal, konanie v súvislosti so žiadosťou o výrub stromov je momentálne prerušené.

Beata
Balogová
