BRATISLAVA. Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar dnes zaútočil na politiku šéfa Slovenskej národnej strany (SNS) Jána Slotu. Podľa neho Slotove protimaďarské útoky „hrubo poškodzujú záujmy Slovenska“. Na dnešnej tlačovej besede povedal, že sa dlhodobo dištancuje od Slotových výrokov.
„Síce útočí na emócie aj na historické podvedomie, nevytvára nič nové, vedie Slovákov ku konfliktom, v ktorých prehrávame,“ adresoval Slotovi Mečiar. Podľa neho SNS nadraďuje nacionalistickú agendu nad občiansku a sociálnu.
Kedy má Mečiar najväčšiu šancu hovoriť pravdu si prečítate v stĺpčeku Mariána Leška - KLIKNITE
„Objektívne slovenskej spoločnosti škodí, zakladá jej tak konflikt rozkladu, nedôvery a nepokoja, namiesto koncentrácie moci,“ domnieva sa Mečiar. Podľa neho treba skôr s maďarskou menšinou vychádzať, ako brojiť proti nej.
Slotovi vyčíta, že opäť otvoril tému predčasných volieb. Na koaličnej rade v centrále SNS sa vraj dohodli, že ani jeden z koaličných lídrov ich nechce. „Sme vstali a podali sme si ruky na čestné slovo, že žiadna strana nebude o predčasné voľby usilovať ani robiť nič, čo by k predčasným voľbám viedlo,“ dodal Mečiar.
Podľa neho v parlamente nie je 90 hlasov za vyhlásenie predčasných volieb. Nech by sa dialo čokoľvek, jeho 15 poslancov vraj za predčasné voľby nezdvihne ruku.
HZDS znova do vlády
Po parlamentných voľbách však chce byť súčasťou vlády. „Budeme v pozícii vládnej strany,“ uviedol Mečiar. Tvrdí, že už na dnešnej programovej konferencii začali pracovať na budúcom vládnom programe. Podľa neho súčasné preferencie ĽS-HZDS ho nevyrušujú. Podotkol, že keď sa dostanú nad 10 %, tak ĽS-HZDS zrazu zasiahnu škandály.
Vládu treba zoštíhliť, požaduje Mečiar. Podľa neho by bolo možné zlúčiť ministerstvá kultúry a školstva, rezort zdravotníctva by spojil s ministerstvom práce. Za nezastupiteľné však považuje ministerstvá hospodárstva a financií. Tvrdí, že diskutovať treba o pozícii ministerstva pre výstavbu a regionálny rozvoj. Podľa neho terajšie čerpanie eurofondov pod rezortom nie je dobre nastavené.
Plánuje novú ústavu
Mečiar chce otvoriť ústavu a meniť usporiadanie moci v štáte. Za najhoršie považuje, že parlament nemá dosah na vládu. Podľa neho je jedno, kto je pri moci, všetci sa bránia parlamentnej kontrole.
„Všetko sa to bráni kontrole výkonnej moci, parlamentnej kontrole, je to čosi nenormálne. Zástupcovia ľudu sú postrachom pre úradníka?“ povedal Mečiar počas programovej konferencie ĽS-HZDS.
Prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi vyčítal, že mu nejde o hodnoty, ale podpisuje zákony tak, ako prejdú v parlamente. „Bola tu zásadná kritika Dzurindu, ale kým bol vo vláde, zásadný súhlas s tým, čo robí,“ uviedol šéf ĽS-HZDS s tým, že to takto ďalej nemôže pokračovať.
„Nie je pravda, čo tvrdí pán Mečiar. Vláda má záujem o nových investorov.“
Silvia Glendová, premiérova hovorkyňa
Podľa neho je nevyhnutné prehodnotiť, či sa má naďalej deliť výkonná moc na vládnu a prezidentskú. „Či jedna priamo voliteľná občanmi by sa lepšie nevyrovnala parlamentu. Prestala by byť závislá od politických mechanizmov a korupcie v parlamente, bola by priamo podriadená občanovi,“ dodal Mečiar.
Vláda podľa Mečiara má byť viac národná
Podľa Mečiara Slovensko musí byť viac národné, lebo mu to garantuje prežitie. Negatívne vníma, že vláda nemá definovanú národnú politiku. Podľa neho je dôležité, aby nevznikali zbytočné konflikty s národnostnými menšinami žijúcimi u nás.
„Ak bude etnický zápas nadradený zápasu sociálnemu a občianskemu, znamená to pre Slovensko brzdu a nežiaduci konflikt,“ uviedol Mečiar. Kritike podrobil svojho koaličného partnera SNS. Hoci ho vo vyše hodinu a pol trvajúcom prejave priamo nepomenoval, narážal na jeho protimaďarskú rétoriku.
„Politika slovenská, ktorá uráža pre príslušnosť k tejto menšine, je politika nezodpovedná, ktorá nemá miesto na slovenskej scéne, ale ani nacionalizmus vracajúci sa dvesto rokov k uhorskej politike, ktorá bola chybná a viackrát skrachovala, nie je východiskom pre politiku alebo strany, ktoré práve na báze ohrozenia menšiny chcú vytvárať svoju politickú základňu,“ vyhlásil Mečiar.
Predseda ĽS-HZDS sa obáva najmä rómskej menšiny, ktorej problémy doteraz nikto zásadne neriešil. Podľa neho riešením by bolo vyňať rómske deti z ich prostredia a umiestniť ich do internátnych škôl a tam im pomáhať zaradiť sa do sociálneho prostredia.
Chce menej byrokracie
Najväčším rizikom je rast kriminality a korupcia, domnieva sa bývalý premiér. Podľa neho na korupciu naráža každý. „Keď iní dávajú, tak aj ja dám, lebo keď nedám, tak nevybavím,“ opisuje konanie Slovákov Mečiar.
Slovensko považuje za prebyrokratizované, bol by za rušenie úradov. Podľa neho mnoho centrálnych orgánov sa zbytočne rozdelilo a bolo by ich treba opäť spojiť. „Môže byť menšia vláda, aj funkčnejšia a menej drahá,“ dodal Mečiar.
Pripúšťa zásahy do druhého piliera
Je potrebné zasiahnuť do druhého piliera, vyzýva Mečiar. Podľa neho vláda má odvahu povedať, že je to zle nastavené, ale k činom sa nemá. Mečiar považuje za schodné, aby bol jeden fond, v ktorom by ľudia mali svoje účty a prihliadalo sa na zásluhovosť.
Diaľnice podľa neho určite nebudú do roku 2010, bude rád, ak sa stihnú postaviť do roku 2018, prípadne do roku 2020. Zodpovedným za stavbu diaľničnej siete vyčítal, že zanedbali predinvestičnú prípravu.
Ostrej kritike podrobil konzumný spôsob života. „Zbytočne je Melník (Milan Melník – prezidentský kandidát ĽS-HZDS – pozn. SITA) vedec sveta, keď celebrite stačí, aby jej vypadol prsník z podprsenky a je známejšia po celom Slovensku alebo keď voľajaká polomiss ukáže nohavičky a noviny sa idú roztrhať, čo propagujú, toto je ono,“ hodnotil Mečiar.
Kritiku si vyslúžili aj novinári, ktorí podľa neho vyžadujú, aby politici a podnikatelia boli svetoví, ale oni nimi nie.
SNS: Slota neškodí, len pravdivo pomenúva veci
Slovenská národná strana (SNS) odmieta dnešnú kritiku lídra ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. "SNS je zodpovedný koaličný partner, uvedomuje si dôležitosť súdržnosti politiky aj národa, a preto neprichádza, ani nebude prichádzať s deštrukčnými, znepokojujúcimi a nie dobre načasovanými informáciami," povedal pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. "My sme boli a zostávame národnou stranou. Nemenili sme svoje hodnoty a program podľa toho, v akej frakcii je voľné miesto," vyhlásil Rafaj.
„Ak si niekto myslí, že na Slovensku budeme držať obrazne povedané hubu a krok, tak je na veľkom omyle.“
Rafael Rafaj
Rafaj obhajuje Slotu s tým, že šéf národniarov pomenúva veci s historickou presnosťou. "Veci pomenúvame pravdivo. Ak si niekto myslí, že keď na Slovensku budeme držať obrazne povedané hubu a krok ...., tak je na veľkom omyle," povedal. Tvrdí, že "účelová nejednotnosť slovenských subjektov v skutočnosti nahráva a posilňuje maďarskú iredentu. Na rozdiel od maďarskej politickej scény, ktorá je v atakoch voči Slovensku zázračne jednotná."
Slotove protimaďarské útoky podľa Mečiara „hrubo poškodzujú záujmy Slovenska“. Mečiar tvrdí, že Slota útočením na emócie a historické podvedomie nevytvára nič nové. Podľa neho "vedie Slovákov ku konfliktom, v ktorých prehrávame.“ SNS podľa šéfa ĽS-HZDS nadraďuje nacionalistickú agendu nad občiansku a sociálnu. Slotovi vyčíta, že „objektívne slovenskej spoločnosti škodí, zakladá jej tak konflikt rozkladu, nedôvery a nepokoja, namiesto koncentrácie moci".
Rafaj skritizoval dnešnú programovú konferenciu ĽS-HZDS, na ktorej Mečiar prezentoval svoje predstavy o novom usporiadaní štátnej moci. Hovoril aj o svojich víziách, ako by sa dala zoštíhliť vláda. Podľa Rafaja takéto posolstvá a náhle zmeny štruktúry a koaličného programu sa nerobia v polovičke volebného obdobia. Má pocit, že to nebola programová, ale predvolebná konferencia.
"Takéto strategické vízie sa predkladajú vo volebných programoch, ale nie v polčase vládnutia," dodal Rafaj. Odmietol Mečiarovu predstavu, aby na Slovensku vznikol dvojkomorový parlament. "Parlament by mal byť zodpovedný za celé územie SR, bez kategorizácie poslancov na prvú a druhú triedu. Nie je to naša tradícia," reagoval Rafaj.
Mečiar chce ísť za Frunim
Vladimír Mečiar chce ísť za odsúdeným šéfom BMG Invest Vladimírom Frunim, aby rozprával o klientoch skrachovanej nebankovky. Predseda ĽS-HZDS na dnešnej tlačovej besede povedal, že predsedu ľudsko-právneho parlamentného výboru Lászlóa Nagya už požiadal, aby sa výbor uzniesol, že pôjdu za Frunim do väznice.
„Pôjdeme za Frunim do väzenia. Nech rozpráva, akí politici, ktorí to boli, koľko ľudí živil, komu pomáhal z tých peňazí,“ uviedol Mečiar. Odmietol, že pred prezidentskými voľbami zverejní cédečko, na ktorom má údajne mená klientov, ktorí na nebankovkách zarobili. V minulosti tvrdil, že je tam niekoľkokrát spomínané meno Gašparovič. „Varujem niekoho predtým, že by sa chcel stať prezidentom a potom sa nájde na cédečku,“ pohrozil cez médiá.
Podľa Mečiara za väzňom Frunim má právo ísť, lebo je poslanec. Podľa neho poslanecká funkcia mu umožňuje zúčastňovať sa na rozhovoroch vo väzniciach. Do väznice chce ísť on s ešte jednou členkou parlamentného výboru, ktorú dnes odmietol konkretizovať. Mečiar vyhlásil, že aby mohli navštíviť Fruniho, výbor k tomu musí schváliť uznesenie. Podľa Mečiara potom už bude závisieť len od Fruniho, či niečo povie. Fruni podľa neho v súčasnosti nemôže hovoriť o politikoch – klientoch nebankoviek, lebo na súde ho prerušia, že politika do súdnej siene nepatrí.
Fruni, jeden zo šéfov BMG Invest, si odpykáva trest v trenčianskej väznici. Odsúdili ho na 11,5 roka.
Mečiar uvažuje o globálnej vláde
V čase hospodárskej krízy treba zvážiť vytvorenie globálnej vlády, myslí si predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Podľa neho kríza ukázala nedostatky zo strany Medzinárodného menového fondu, Svetovej obchodnej organizácie, Organizácie pre ekonomickú a hospodársku spoluprácu, ako aj v Organizácii spojených národov (OSN).
„OSN veľa hovorí, ale menej môže,“ povedal Mečiar v príhovore počas Programovej konferencie ĽS-HZDS. Podľa neho Organizácia spojených národov musí prejsť reformou a zmeniť sa z diskutujúcej organizácie na inštitúciu, ktorá prevezme zodpovednosť a bude konať.
Kríza kvôli nedostatku kontroly
Mečiar vo vyše hodinu a pol trvajúcom príhovore zdôraznil, že v súčasnosti nie je jasné, aká veľká je kríza, preto sa objavujú tak katastrofické scenáre, ako aj tie, že kríza pominie do pol roka. Príčinu finančnej krízy vidí v nedostatku kontroly nad bankovými systémami, ktoré pracovali s fiktívnymi peniazmi a fiktívnymi cennými papiermi.
Podľa neho v najbližších rokoch sa ukáže, aké postavenie zaujmú napríklad Čína, India a Brazília, ktoré majú ekonomickú i politickú silu. Dôležité bude aj to, akú pozíciu získa Rusko. „Tento štát môže byť o pár rokov v Európe hospodársky najsilnejší,“ tvrdí Mečiar.
Mečiar chce nanotechnológie
Slovensko nebude globálnym hráčom, sme skôr chudobný príbuzný, ktorý bude vlečený, domnieva sa Mečiar. Podľa neho Slovensko môže ochrániť pred dopadmi hospodárskej krízy to, ak sa začne orientovať na nanotechnológie, biotechnológie a informatiku.
Mečiar si myslí, že si nemôžeme dovoliť orientovať sa iba na jeden druh podnikania. Tvrdí, že zachrániť nás môžu zahraničné investície.
Premiérovi Robertovi Ficovi nepriamo odkázal, aby neútočil na investorov zo zahraničia. „Ak znehodnotíme a zneistíme ich vlastníctvo, zneistíme podmienky podnikania, budú hľadať riešenie inde. Dnes nie je východisko nízka cena pracovnej sily, sú štáty kde je ešte nižšia,“ vyhlásil Mečiar. Fico v poslednom čase najčastejšie útočí na zahraničných akcionárov Slovenského plynárenského priemyslu, ktorému naposledy obmedzil práva pri stanovovaní cien plynu.
Autor: r

Beata
Balogová
