Čo poradíte občanom v čase krízy? Majú šetriť alebo míňať?
Ivan Gašparovič (s podporou Smeru a SNS): Je na každom občanovi a jeho možnostiach ako nakladá so svojimi prostriedkami. V čase krízy by však nikto nemal zabudnúť na určitú zábezpeku a míňať s rozumom. Som však presvedčený, že domáca spotreba je jedným z motorov hospodárskeho rastu.
Iveta Radičová (s podporou SDKU, KDH, OKS a SMK): Bohužiaľ pre značnú časť obyvateľstva je táto otázka nemiestna. Pre nezamestnaných i pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, ktorým príjem ťažko pokrýva čo i len nevyhnutné životné náklady. Tí, ktorí peniaze majú, by sa mali rozumne rozhodnúť, ako ich investujú. Napríklad tam, kde ceny klesajú.
František Mikloško (s podporou KDS): Ani šetrenie, ani míňanie peňazí v čase krízy nemá pre občana (ale ani pre štát) istý koniec. Vláda v takejto situácii musí korektne informovať verejnosť a každý si musí zvážiť sám svoje počínanie.
Zuzana Martináková (s podporou Slobodného fóra): O zamestnanie a tým pravidelný zdroj príjmu už prišlo veľa ľudí a správy o prepúšťaní žiaľ budú realitou najbližších týždňov, možno mesiacov. Preto by ľudia mali šetriť, vytvárať si v rodinných rozpočtoch rezervy na čo najdlhšie obdobie možného výpadku príjmu.
Milan Melník (s podporou HZDS): Predovšetkým, nech sa nezadlžujú. Nech si neberú pôžičky alebo hypotéky, kým to naozaj nie je existenčne nevyhnutné. Charles Dickens mal v jednej knihe krásnu myšlienku - ak zarobíš tri pence, tak nesmieš minúť viac ako tri. Ak si na zajtra odložíš aspoň polpencu, si kráľ. Ak minieš viac, zle skončíš. Nuž a myslím, že Dickensove časy sú opäť tu.
Milan Sidor (s podporou KSS): Každý sa má prikrývať takou prikrývkou, akú má. Ak niekto žije na úrovni priemerného zárobku v Slovenskej republike (a ten je iba zlomkom priemeru Európskej únie), tak by mal šetriť. Ale na to nepotrebuje moju radu. Väčšina našich občanov beztak šetrí jednak z tradície, jednak z nedostatku príjmov - alebo dokonca pre dlhodobú nezamestnanosť. Ak to málo, čo majú, môžu minúť - mali by to minúť s rozmyslom a podľa možnosti na to, čo sa vyrába na Slovensku. Tým pomôžu krajine - a teda v konečnom dôsledku aj sebe - prekonať krízu s čo najmenšími účinkami. Z toho, čo som si vypočul a prečítal od kvalifikovaných ekonómov, som si vyvodil záver, že hlavnou príčinou krízy bola nadmerná spotreba, priveľké míňanie aj na dlh, dokonca na celospoločenský dlh.. Moja rada teda je: nemíňať.
Dagmar Bollová: Slováci si pamätajú predkov, ktorí vyžili v ťažkých časoch. I keď tieto nové sú neporovnateľne zložitejšie, určite sa zorientujú i bez mojej rady a dávno zistili, že sa musia postarať o výživu svoju i svojej rodiny, pretože kríza bude trvať dlho. A hovoriť o šetrení pri mizerných platoch resp. sociálnych dávkach považujem za nemiestne.
Kandidátka na prezidenta Dagmar Bollová sa rozhodla, že bude každý deň odpovedať na otázky SME pre prezidentských kandidátov. Zmenila tak svoje pôvodné rozhodnutie ankety sa nezúčastniť. "Prosím čitateľov denníka SME o ospravedlnenie. Moje oneskorené odpovede sú dôsledkom nedorozumenia pri prejednávaní projektu. Ďakujem," napísala Bollová SME. Dodatočne poslala odpovede aj na predchádzajúce otázky.