BRATISLAVA. Súboj v SMK o to, kto bude v jeho vedení, sa začína priostrovať. Začali sa objavovať petície proti predsedovi Pálovi Csákymu. Jeden z Csákyho kritikov – bratislavský krajský predseda Vencel Mede – je rozhodnutý podať na straníckom sneme návrh na jeho výmenu. Pred niekoľkými dňami sa v obci Tachty v okrese Rimavská Sobota objavila petícia s názvom Csáky alebo jednota strany. Podpísalo ju zatiaľ len 25 členov SMK, požadujú aj návrat bývalého predsedu strany Bélu Bugára.
Kto má problém s Pálom Csákym:
25 členov v okrese Rimavská Sobota spísalo petíciu za návrat Bélu Bugára
petícia za Bugára sa chystá
v okrese Galantabratislavský krajský predseda Vencel Mede chce navrhnúť
na sneme odvolanie šéfa SMKCsákyho otvorene kritizuje poslanec SMK Zsolt Simon
110 členov strany v Levickom okrese minulý rok vyzvalo predsedu, aby objasnil pozadie hlasovania za Lisabonskú zmluvu
„Všetky okresy budú zvažovať, aby sa pripojili k tej či onej petícii. Aj keď petície budú písané rôznym slohom, všetky budú mať základ v tom, aby sa pán Bugár vrátil na predsednícku stoličku,“ povedal Mede.
Podľa neho sa teraz niektorí členovi v Bratislavskom kraji rozhodujú, či urobia vlastnú petíciu, alebo sa pripoja k už existujúcej.
Na sneme o Csákym?
V SMK sa chystá stranícky snem, ktorý by mal byť podľa Csákyho 16. mája – teda ešte pred eurovoľbami. Či bude v tomto termíne, je však stále otázne. Mede je rozhodnutý na sneme podať návrh na odvolanie Csákyho. „Ak to neurobí niekto iný, tak to jednoznačne urobím ja.“ Za jedinú možnú Csákyho alternatívu považuje Bugára. Tvrdí, že sa bude o zmene vedenia diskutovať už na tomto smene, hoci by nerád podával návrh ešte pred eurovoľbami.
Ďalšia petícia za návrat Bugára sa podľa informácií SME chystá v Galantskom okrese. O možnej zmene vedenia sa hovorí aj medzi časťou členov v Trebišovskom a Michalovskom okrese. „Základné organizácie, členovia, ale aj voliči SMK sú nespokojní so súčasným vedením. Mnohí to už netaja,“ hovorí Bugárov spojenec, poslanec Zsolt Simon.
„Ten tlak je o tom, že predseda a predsedníctvo robia chyby,“ myslí si Bugár. Sám tvrdí, že hoci tlak na svoj návrat cíti, nedostalo sa to ešte do polohy, že by chystal kandidovať proti Csákymu. Nechce špekulovať, čo by spravil, keby ho na sneme niekto navrhol.
Csáky: Len pár jednotlivcov
Predseda SMK si nemyslí, že by sa proti nemu dvíhala väčšia vlna nespokojnosti. Petície a kritiku si vysvetľuje lokálnymi záujmami v niektorých okresoch a Medeho nespokojnosť s postojom k regionálnej koalícii v Bratislavskom kraji.
Podľa podpredsedu strany Gyulu Bárdosa je evidentné, že sa po zmene vo vedení strany objavili aj nespokojní členovia. „Je to cítiť a je to aj vidno. Teraz by sme sa však mali sústrediť na voľby do Európskeho parlamentu.“ Výsledky eurovolieb podľa neho ovplyvnia dianie v SMK. Pokiaľ by strana stratila jedno z dvoch europoslaneckých miest, začalo by sa v nej určite diskutovať o prípadnej zmene vedenia.
Prvá „proticsákyovská“ petícia sa objavila minulý rok v Levickom okrese. Na verejnosť sa dostala až teraz. Podpísalo ju 110 členov, ktorí žiadali od predsedu vysvetlenie, či sa v pozadí hlasovania o Lisabonskej zmluve stretol s predstaviteľmi Smeru a či si pýtal od Roberta Fica finančnú podporu pre vydavateľstvo Madách Posonium, ktoré šéfovi SMK vydalo knihu.

Beata
Balogová
