BRATISLAVA. Školákov čaká v marci medzinárodné testovanie PISA, ktoré zistí, ako sú na tom s gramotnosťou. Slovenských 15-ročných žiakov otestujú tretíkrát. Sily a vedomosti si zmerajú s európskymi kamarátmi a školákmi z krajín OECD.
Viac ako 4000 slovenských školákov naposledy testovali v roku 2006. Ich čitateľská, matematická a prírodovedná gramotnosť sa ocitla v rámci krajín Európskej únie a OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj) pod priemerom. Vtedy skončili v problematickej skupine s krajinami ako Mexiko, Španielsko a Grécko. Predbehli ich napríklad Česi, Rakúšania a Poliaci. Žiakov testovali prvýkrát v roku 2003, vtedy skončili o niečo lepšie - ako priemerní.
Školskí odborníci a minister školstva Ján Mikolaj očakávajú rovnako biedne výsledky aj v tomto roku. Minister zároveň očakáva, že lepšie výsledky by sa mohli ukázať až o tri roky, priniesť ich má nová školská reforma. "V rozsahu znalostí sme síce v prvej desiatke, ale pri porozumení a pochopení sme na konci," komentoval merania šéf rezortu školstva.
Romana Kanovská zo Štátneho pedagogického ústavu sa domnieva, že alarmujúce výsledky má na svedomí aj predimenzovaný vyučovací proces, ktorý u žiakov nerozvíja tvorivosť. "Bude potrebné zmeniť spôsob výučby a prípravu pedagógov na pedagogických fakultách, bude treba písať kvalitnejšie učebnice, učebné materiály, ktoré otvoria väčší priestor žiakom na prácu s textom, grafmi a s tabuľkami," povedala TASR s tým, že treba dovzdelať aj samotných učiteľov.
Skeptický postoj zaujal k budúcim výsledkom prieskumu PISA aj Miron Zelina, pedagóg a externý poradca ministra školstva. Ani ten neočakáva zlepšenie. "Nedá sa veľmi očakávať zlepšenie, nového sme zatiaľ veľa neurobili," povedal TASR. Dodal, že sú to veci, ktoré sa nedajú meniť z roka na rok, je to dlhodobý proces.
Nelichotivé výsledky dosiahli slovenskí žiaci - štvrtáci základných škôl aj na poslednom meraní TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study) v roku 2007. Podľa nich totiž majú priemerné znalosti z matematiky, v prírodovedných predmetoch sú ich znalosti nad úrovňou priemeru. TIMSS zisťuje vedomosti a zručnosti v daných predmetoch v 38 krajinách sveta. Realizuje sa každé štyri roky.
Slovenskí štvrtáci síce v matematike predbehli napríklad Nórsko, Ukrajinu, Gruzínsko, Alžírsko či Irán. Nestačili však na svojich maďarských, talianskych, ruských, amerických či nemeckých kamarátov. V prírodovedných predmetoch zase predbehli slovenských školákov Rusi, Angličania, Američania, Japonci, ale aj žiaci z Litvy. Nižší výkon malo Lotyšsko, Nový Zéland, Škótsko, Nórsko, Irán a Kuvajt.
Výskum PISA (Programme for International Student Assessment) sa realizuje v trojročných cykloch. Pripravuje ho OECD.