SME

Vysoké školy nedostanú od ministra rovnaký balík peňazí

Na slovenských vysokých školách (VŠ) prebieha v súčasnosti komplexná akreditácia, ktorá ich rozdelí na univerzitné vysoké ...

BRATISLAVA. Na slovenských vysokých školách (VŠ) prebieha v súčasnosti komplexná akreditácia, ktorá ich rozdelí na univerzitné vysoké školy, vysoké školy a odborné vysoké školy. Akreditácia by mala byť u verejných VŠ ukončená do 30. septembra, u súkromných to bude individuálne.

Ak Akreditačná komisia zistí, že VŠ nespĺňa všetky kritériá, v ktorých má pôsobiť, minister školstva Ján Mikolaj dá škole šancu a umožní jej využiť rok na to, aby ich mohla dobehnúť.

Sú presné pravidlá, ako sa bude po komplexnej akreditácii postupovať. Ak škola nesplní potrebné kritériá, má jeden rok. A po roku Akreditačná komisia opäť posúdi, či kritériá sú alebo nie sú splnené," komentoval minister.

SkryťVypnúť reklamu

Pre VŠ bude výsledok Akreditačnej komisie dôležitý aj z hľadiska peňazí, ktoré môžu získať. Šéf rezortu školstva Ján Mikolaj totiž pripravuje pre vysoké školy nový finančný model. Ten sa pozdáva aj rektorom VŠ. "Pre nás je dôležité, že na základe komplexnej akreditácie sa bude vrstviť financovanie vysokých škôl," povedal Vladimír Báleš, rektor Slovenskej technickej univerzity.

Mikolaj tiež sľubuje, že ak by univerzity stratili svoje postavenie a boli by zaradené napríklad medzi VŠ, o svoj titul univerzity neprídu. "Nemôžeme každé dva roky meniť názov školy. My nechceme meniť značku. Systém musí byť otvorený a pružný," zdôvodňoval minister. Pre školu však toto preradenie do inej kategórie nebude celkom stratené. Po roku alebo dvoch totiž môže škola opäť požiadať ministerstvo o novú akreditáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze bude školám minister priraďovať tiež podľa toho, ako sa budú snažiť vo vedeckovýskumnej činnosti. "Máme už nakreslenú schému, ako by mal tok financií vyzerať," povedal minister. Priznal, že hoci s týmto finančným prideľovaním nesúhlasili všetci rektori na sto percent, je presvedčený o tom, že bol nastavený optimálne. Minister pripustil, že medzi VŠ môžu nové rozpočty spôsobiť veľké rozdiely. Vysoké školy pritom majú šancu čerpať okrem štátnych peňazí aj financie z eurofondov.

Komplexná akreditácia činností VŠ sa realizuje v šesťročných intervaloch. Počas nej Akreditačná komisia posudzuje a hodnotí vzdelávaciu, výskumnú, vývojovú, umeleckú a tvorivú činnosť VŠ. Do úvahy pritom berie jej dlhodobý zámer, ako aj personálne, technické či informačné podmienky.

SkryťVypnúť reklamu

Komisia hodnotí len tie vysoké školy a fakulty, ktoré pôsobia aspoň štyri roky pred rokom, v ktorom majú predložiť podklady na komplexnú akreditáciu. Titul univerzity obhájila doteraz pred Akreditačnou komisiou napríklad Univerzita veterinárskeho lekárstva v Košiciach. V januári to oznámilo ministerstvo školstva na svojej stránke.

Nedávne hodnotenia Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA) neskončili pre slovenské VŠ najlepšie. ARRA skonštatovala, že školy prevažne stagnujú a ich výsledky sa v porovnaní s najlepšími fakultami zhoršujú. Vedecká produkcia na VŠ sa zlepšuje len nepatrne, pričom klesá záujem aj o doktorandské štúdium. V porovnaní s českými univerzitami pritom obstojí len málo slovenských fakúlt.

Minister školstva Ján Mikolaj dávnejšie upozorňoval, že tie VŠ, ktoré nesplnia kritériá komplexnej akreditácie, nebudú pôsobiť na slovenskom vzdelávacom trhu. Plánoval tiež jednotlivé VŠ spájať do väčších celkov. Zdôvodňoval to tým, že na Slovensku je VŠ príliš veľa.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku pôsobí podľa posledných údajov Ústavu informácií a prognóz školstva 20 verejných vysokých škôl, deväť súkromných a tri štátne vysoké školy. Okrem nich tu funguje aj jedna zahraničná VŠ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 232
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 493
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 180
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 132
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 941
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 700
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 837
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 359
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu