Každú chvíľu vás niekto ohrozuje na živote, na zdraví, prípadne vám aspoň žerie nervy. Preto sme sa rozhodli pomôcť vám pri obrane proti škodnej na svahu jej typológiou.
Prišelec: zväčša nosí lyže pätkami dopredu. S takto umiestnenými lyžami na chrbte sa otáča o 360 stupňov, čo spôsobuje kolízie už na parkovisku. Keď sa pohne od auta smerom ku svahu, lyže sa mu rozídu do tvaru X. Nosí ich potom v náručí. Pri lyžovaní sa správa väčšmi sebavedomo, zväčša chodí bez náznaku techniky stále rovno. Je lepšie sa mu z diaľky vyhnúť, lebo jeho trasa sa dá ťažko predvídať.
Rodák: obdoba typického prišelca. Na svahu pôsobí sebavedomejšie, lebo si uvedomuje, že je v domácom prostredí. Môže sa stať, že guráž a rýchlosť si buduje niekoľkými poldecákmi tvrdého alkoholu. Často strávi ten istý čas čo na svahu aj v miestnom pohostinstve. V rade na vlek je lepšie ho nepredbiehať (máte veľmi reálnu šancu dostať päsťou do nosa), na svahu zasa rýchlo obísť.
Deti typických prišelcov a rodákov: neriadené strely. Nechcú sa učiť lyžovať, pretože si hovoria: „My sa nemusíme učiť. My už lyžovať vieme." Jazdia väčšinou rovno, v dvoch až troch kusoch sa naháňajú. Majú svojský štýl, zato techniku žiadnu. Pre nich sú namontované na stĺpoch a snežných delách ochranné bariéry. Pre ostatných lyžiarov nepredstavujú veľké nebezpečenstvo, lebo majú nízku hmotnosť.
Bežkár: nie je príliš častým zjavom na zjazdovkách. Keď sem príde, púta pozornosť celého okolia. Bežkári sa ťažko vyrovnávajú s tým, že nemajú hrany. Umožňuje im to síce chodiť rovno, ale nie brzdiť. Keď sa typický hobby bežkár dostane na svah a potrebuje ho zísť (Skalka, Krahule), jeho jazda sa pravidelne končí pádom, pričom môže so sebou vziať aj viacerých prizerajúcich sa lyžiarov.
Skialpinista: aj skialpinisti sa často vyskytujú na krajoch upravených zjazdoviek a treba si preto na nich dať dobrý pozor. Napriek očakávaniu, že sa pohybujú smerom dolu ako ostatní lyžiari, môžete byť v rýchlej jazde zaskočení. Oni totiž milujú šliapanie a situáciu na svahu zamotajú všetkými smermi. Skialpinistov nemusíte stretnúť iba na exponovaných svahoch či vo vysokohorských strediskách. Jedného sme s cepínmi a pásmi zazreli aj na 500-metrovej zjazdovke na pezinskej Babe pri Bratislave.
Začiatočník: začiatočníci sa delia na dva typy: na tých, čo jazdia pod dohľadom inštruktora či kamaráta a tých, čo to skúšajú sami. Tí s inštruktorom predstavujú nebezpečenstvo najmä pre inštruktora. Tí ostatní pre všetkých lyžiarov. Začiatočníci by sa preto nemali lyžovať na rovnakých svahoch ako ostatní lyžiari.
Školské zájazdy: skupiny lyžiarov na svahu, ktoré sú viac alebo menej organizované. Skupiny vás môžu prekvapiť nasledovne: 1. stoja uprostred svahu a neorganizovane sa kopia okolo učiteľa, teda sa im nemôžete vyhnúť; 2. vyvíjajú typicky skupinovú činnosť - robia hadíky naprieč celým svahom. V rýchlosti ich nemáte šancu minúť; 3. dávajte pozor, aby sa skupina nedostala pred vás na lanovku, lebo si postojíte. V prípade pomy, ktorú skupinové deti rady púšťajú prázdnu, si postojíte dlhšie.
Miestni borci: ak ide o malé stredisko, sú to väčšinou tínedžeri z okolitých dedín. V prípade väčšieho strediska (Jasná, Vrátna) aj mladí ľudia z priľahlých miest. Väčšinou sa poznajú s vlekármi a majú v strediskách svoje obľúbené miesta, ktoré môžu i nemusia prezradiť. Na svahu patria medzi priemerných lyžiarov, ego však majú značne nadpriemerné. Nie sú priamo fyzicky nebezpeční, sebavedomím a hlučným správaním vás však dokážu otráviť, hlavne keď požijú alkohol s vlekármi. Zjazdovku považujú za svoje teritórium a tak sa aj správajú voči cudzím.
Malý pretekár: radi sa predbiehajú v radoch na vleky. Oproti väčšine na svahu lyžujú výborne, zato však milujú vysoké rýchlosti. Ohrozujú viac seba ako okolitých lyžiarov. Nebezpečnými sa stávajú v radoch na vlek, kde chcú ostatné decká zhodiť a vyvolať tak domino efekt. Často majú vyhradené samostatné časti strediska na jazdenie v bránach, pre lyžiarov teda nie sú nebezpeční.
Carver (rezač oblúkov): majú tvrdé a vykrojené lyže s ostrými hranami vhodné na menčestrové svahy. Vo veľkých rýchlostiach režú oblúky, snažia sa položiť sa do oblúka. Väčšinou im lyže umožňujú robiť na svahu zázraky, často im chýba technika. Čo je hlavné, neuvedomujú si, že sú potenciálne nebezpeční pre ostatných. Sústredia sa na perfektné prevedenie techniky, nevšímajú si okolie a stáva sa, že svahy nie sú pre nich dosť široké. Pri extrémne uzavretých oblúkoch môžu jazdou do kopca nepríjemne prekvapiť dolu idúcich lyžiarov. Zrazu sa objavia v ich zornom uhle, čo nečakajú ani oni, ani idúci lyžiari. Pri páde vás môžu porezať ostrými hranami.
Freerider: na svahoch sú vtedy, keď nie je mimo svahov sneh, alebo v rámci prechodu do vedľajšieho údolia. Ich poznávacím znamením sú široké, dlhé a málo vykrojené lyže. Pre malé vykrojenie chodia väčšinou rovno. Ich heslo znie: „Dajme to dorovna" (najlepšie so skokom). Sú to dobrí lyžiari, keď však padnú, potom poriadne. Keďže nosia helmy, chrániče chrbta, im sa zväčša nič nestane. Tiež preto, že vedia a sú zvyknutí padať. Horšie to je v prípade, že sa s niekým zrazia.
Freestyler: spolu s tuleňmi (pozri ďalej) je to typický obyvateľ snouparkov. Majú lyže so zahnutou pätkou aj špičkou. Radi skáču a robia po svahu kadejaké hlúposti. Väčšinou sú to tínedžeri.
Ruská panička: nelíši sa od americkej. Poznávacie znamenie je nariasená vetrovka z kožušiny s baranicou a líškou okolo krku. Zásadne nosia legíny. Lyžujú v sprievode mladých inštruktorov. Keď sú bez manželov (nie sú v stredisku, lebo zarábajú) pohybujú sa v spoločnosti podobne odetých dám alebo inštruktorov.
Telemarkista: na Slovensku ich veľa nie je. Keď prídu do strediska, sú to králi svahov, každý ich obdivuje. Nejazdia rýchlo a nebezpečne, skôr si užívajú dobrý pocit z jazdy.
Tuleň: tak prezývajú lyžiari snouborderov (snouborderi zase lyžiarov paličkári, bežkári a inak). Prezývku získali pre neustále posedávanie na svahoch - sadajú si, keď sú unavení, alebo si zapínajú viazanie. Nebezpeční pre ostatných sú najmä podľa (ne)schopnosti ovládať snoubord. Keď však sedia chrbtom ku svahu a nemajú chránič chrbta, môže sa stať, že lyžiar nestihne zabrzdiť a nepríjemne im hranami vrazí do chrbta. Snoborderi často navštevujú spolu s freestylistami parky.
Autor: autor je lyžiarsky tréner

Beata
Balogová
