BEZPLATNÉ KRÍZOVÉ LINKY: 0800 500 200, 0800 500 300, 0800 500 400 Nehoda sa stala na problematickom a svetelne neoznačenom priecestí, na ktorom sa už v minulosti odohrala tragická nehoda Zahynulo 12 ľudí V autobuse sa viezlo 37 cestujúcich V nemocniciach je 20 ranených Premiér zvolal mimoriadne rokovanie vlády, ktorá na nedeľu vyhlásila štátny smútok FOTOGRAFIE A MAPA NIŽŠIE V ČLÁNKU
POLOMKA. Na nechránenom železničnom priecestí bez svetelnej signalizácie pri lyžiarskom stredisku Polomka Bučník v Breznianskom okrese sa v sobotu ráno zrazila lokálka s autobusom, ktorý viezol zájazd z Bánoviec nad Bebravou. V autobuse bolo v čase havárie 37 ľudí.
Nehoda si vyžiadala 12 mŕtvych. Pri zrážke zahynuli obyvatelia Bánoviec nad Bebravou a blízkeho okolia. Jeden z nich bol z Partizánskeho, povedal premiér Robert Fico. Podľa primátora Bánoviec nad Bebravou Stanislava Šika sú cestujúci väčšinou miestni podnikatelia.
Išlo hlavne o ľudí vo veku od 40 do 50 rokov, medzi mŕtvymi bol aj muž vo veku okolo 20 rokov. Polícia identifikovala všetky obete.
Medzi obeťami sa nachádzajú pravdepodobne aj viaceré manželské páry. "Z tých mien a z dátumu narodení (...), to vyzerá na kompletné tri manželské páry," poznamenal premiér, ktorý prišiel na miesto nehody. Bližšie informácie o obetiach však neuviedol.
Psychológ a farár
Z autobusu zostala na mieste tragédie kopa šrotu. Vozidlo skončilo prevrátené na boku a zakliesnené pod kolesami prvého vozňa vlakovej súpravy.
Poobede sa s pomocou dvoch žeriavov podarilo záchranárom a železničiarom lokálku zodvihnúť a hasiči prehľadávali vrak autobusu, v ktorom hľadali ďalšie obete. Záchranári a železničiari potom s pomocou žeriavov vlak umiestnili späť na koľaje a vrak autobusu oslobodili.
Minister vnútra na mieste nehody povedal, že na mieste zriadia informačný stan pre pozostalých, bude zabezpečený psychológ a farár.
Zájazd organizovali dobrovoľní hasiči
V autobuse boli turisti a lyžiari z okolia Bánoviec, ktorí prišli na dvojdenný pobyt do Polomky. Výlet zorganizovali členovia dobrovoľného hasičské zboru, ktorí podobné podujatia organizovali pravidelne. Boli medzi nimi aj rodiny s deťmi.
Do cieľa im chýbalo doslova pár metrov, lyžiarsky vlek sa nachádza hneď nad miestom nešťastia.
Niektorí mali šťastie, pretože cestovali vlastnými autami. Tí žiaľ videli tragédiu na vlastné oči.
Autobus patril súkromnej rodinnej firme z Bánoviec, podľa pracovníkov dopravnej spoločnosti ho riadil samotný majiteľ Ján Minarovič, ktorý skončil so zraneniami v nemocnici.
Stav vážne zranených je stabilizovaný
Do nemocníc previezli 20 ľudí. V Brezne a Revúcej sú cestujúci s ľahšími zraneniami, ktorí nie sú v bezprostrednom ohrození života, vážne stavy sú v Banskej Bystrici. Previezli tam šiestich ranených.
Piati ležia v Rooseveltovej fakultnej nemocnici a do susednej Detskej fakultnej nemocnice previezli 17-ročné dievča so zlomeninou lebky. Jej stav je však stabilizovaný a lekári ju udržujú v umelom spánku.
Operácie už lekári skončili. "Operovaní boli dvaja pacienti. Operoval tím traumatológov, to znamená dvaja lekári boli nasadení tri, štyri hodiny na operačnej sále. Ostatní pacienti ale vyžadujú starostlivosť intenzivistu," uviedol pre TASR riaditeľ banskobystrickej nemocnice Ján Šulaj.
Ľahšie ranených prevážajú z Brezna späť do Polomky. Medzi zranenými je aj 15-ročný chlapec.
Už v minulosti tam došlo k tragickej nehode, na prechode sú jamy
Vodič autobusu podľa informácií sme.sk na priecestí preraďoval rýchlosť a nestihol z priecestia odísť. Vlak doňho narazil v plnej rýchlosti. Lokálka mala dva vagóny. Rušňovodič videl, že autobus sa správa zvláštne. Trúbil a zatiahol všetky brzdy, ale už to nemalo veľký význam a havárii nezabránil. Relatívne šťastie je, že to bola lokálka, pretože rýchlik by autobus svojou váhou rozmetal.
Na železničnom priecestí bez signalizácie už došlo k tragickej nehode vlaku s osobným autom manželov z Piešťan. Zahynul pri nej otec a dieťa. Bývalý starosta Polomky František Ďurčenka: „Mohol by som zdokladovať, že sme už v roku 2000 , teda pred spomínanou nehodou upozorňovali Správu železníc Zvolen na riziko, ktoré tam hrozí. Opakovane sme žiadali o zabezpečovacie zariadenie aj potom, keď sa v lyžiarskom areáli začalo zasnežovať a frekvencia prechodu cez trať sa značne zvýšila. Dúfam, že po poslednej tragédii už žiadať nebude treba.
V prechode cez železnicu sú jamy a zrejme aj to bolo dôvodom, prečo na ňom vodič autobusu zastavil. Minister Kaliňák uviedol, že vyšetrovanie sa začalo intenzívne ešte na mieste nehody, kam prišli v sobotu 21. februára poobede aj súdni znalci.
Minister Vážny neodstúpi
Podobný názor malo aj niekoľko ďalších obyvateľov, ktorí sa prišli pozrieť na miesto havárie. Ozvali sa medzi nimi aj hlasy, že minister Ľubomír Vážny by mal prijať politickú zodpovednosť a odstúpiť. Ten to však odmietol a argumentoval: "Na Slovensku je viac ako 1200 takýchto nechránených železničných priecestí." Pripomenul, že vlaky nemajú možnosť včas zabrzdiť a je povinnosťou vodičov, aby dali prednosť.
Skupinka mužov, ktorí si neželali byť menovaní, oponovala, že cez toto priecestie prechádzajú k miestnemu lyžiarskemu stredisku tisícky ľudí a preto by si signalizáciu zaslúžilo.
Z pohľadu ŽSR a potrebných technických parametrov je priecestie dostatočne zabezpečené, tvrdí hovorkyňa železníc Martina Pavliková. Vzhľadom na dnešnú tragédiu sa však ŽSR budú snažiť zvýšiť jeho bezpečnosť. Podľa hovorkyne sa však väčšina zrážok vlakov s automobilmi stáva práve na priecestiach so signalizáciou.
Na mieste nehody boli traja ministri a premiér
Polícia krátko po nehode uzavrela vstupy do Polomky z oboch strán. Vpúšťala tam len jej obyvateľov.
Na mieste nehody bol minister zdravotníctva Richard Raši, minister vnútra Robert Kaliňák a minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny. Na miesto tiež dorazil premiér Robert Fico.
Prezident Ivan Gašparovič posvojom hovorcovi Marekovi Trubačovi vyjadril pozostalým a rodinám obetí sústrasť, pridal sa k nemu aj poľský prezident Kaczyński, premiér Fico, šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda a predseda parlamentu Pavol Paška. Predseda Konferencie biskupov Slovenska František Tondra vyzval k modlitbe všetkých veriacich na Slovensku.
Na mieste havárie boli tri vrtuľníky. Na mieste nešťastia zasahovalo aj desať posádok pozemnej záchrannej zdravotnej služby, niektoré z nich sú tam ešte stále. Prišli z Brezna, Banskej Bystrice, ale aj z Heľpy, Brusna, Revúcej a z ďalších stredísk.
Vo vlaku sa nik vážnejšie nezranil
Vlak tlačil autobus po náraze pred sebou asi 30 metrov. Nik sa v ňom vážnejšie nezranil. Vlaky podľa hovorcu Železníc SR Miloša Čikovského na tomto úseku jazdia rýchlosťou 70 kilometrov za hodinu.
Železničná doprava bola najskôr úplne zastavená, vlak sa totiž vykoľajil. V súčastnosti je už železničný úsek prejazdný.
Ďalšie fotografie od našich redaktorov:
Od Aleny Šperkovej - kliknite
Od Jána Krošláka - kliknite
Najtragickejšie nehody autobusov na Slovensku
3. októbra 2008
Štyroch mŕtvych si vyžiadala nehoda autobusu českej spoločnosti Student Agency pri Trenčíne. Autobus podľa hasičov zišiel z cesty a prevrátil sa na bok.
7. septembra 2008
Pri ťažkej dopravnej nehode autobusu pri chorvátskom meste Gospič zahynulo 14 občanov Slovenska.
2. septembra 2007
Cestou z Poľany do Hriňovej v časti Snohy sa zrútil do rokliny autobus s asi 40 cestujúcimi. Pri nehode zahynuli štyri osoby - dvaja muži a dve ženy. V nemocnici skonala piata obeť. Zranilo sa 34 ľudí. Autobus viezol kapelu a folkloristov z Hriňovej, ktorí sa vracali z folklórneho festivalu ľudových hudieb V4 na Poľane.
16. apríla 2007
Traja ľudia zomreli a piati sa ťažko zranili pri nehode autobusu, ktorý na rýchlostnej ceste pri Seredi narazil do odstaveného kamiónu. Na vine bol podľa polície vodič, ktorý sa dostatočne nevenoval riadeniu.
7. novembra 2005
Štyria ľudia zahynuli pri tragickej dopravnej nehode pri obci Ožďany, okres Rimavská Sobota, kde došlo k zrážke kamióna s linkovým autobusom. Zranených bolo ďalších 11 ľudí.
7. novembra 2003
Pri nehode českého autobusu na Slovensku prišiel o život 54-ročný český vodič, dvaja Slováci a jedna Slovenka. Autobus, ktorý viezol na pravidelnej linke zo Spišskej Novej Vsi do Brna 15 ľudí, narazil pri Ružomberku do odtrhnutého prívesu nákladného auta.
3. augusta 2003
Dopravná nehoda pri Úhornej v okrese Gelnica si vyžiadala 13 mŕtvych a okolo 25 ľahko i ťažko zranených. K nehode došlo krátko po 7. hodine na málo frekventovanom cestnom úseku plnom serpentín z Úhornej do Krásnohorského Podhradia. Na úpätí kopca, na ktorom sa konala tradičná mariánska odpustová slávnosť, sa autobus plný pútnikov zrútil do priekopy. Vodič autobusu bol podľa rozhodnutia Krajského súdu v Košiciach zo dňa 13. marca 2008 nevinný.
7. novembra 1998
Päť mŕtvych si pri meste Krupina vyžiadala dopravná nehoda tureckého autobusu, ktorý viezol poľských občanov. Autobus išiel na pravidelnej linke Varšava - Istanbul.
6. júla 1995
Pri nehode autobusu pri Kolároviciach neďaleko Bytče zomrelo na mieste 16 ľudí, ďalšia obeť zomrela v nemocnici. Nehodu údajne zavinil vodič a zlý technický stav brzdového systému.
8. mája 1995
Pri zrážke autobusu s nákladným autom zomrelo päť občanov Českej republiky. Tragická dopravná nehoda sa stala asi 15 kilometrov od Martina, keď vodič Liazu vošiel do protismeru a narazil do autobusu zo Vsetína.
TASR, ČTK a sme.sk
Autor: sita a čtk

Beata
Balogová
