SME

O jeden počítač sa v základných školách bije 16 žiakov

Slovenské základné a stredné školy sú nedostatočne technicky vybavené. V porovnaní s ostatnými štátmi Európskej únie ...

BRATISLAVA. Slovenské základné a stredné školy sú nedostatočne technicky vybavené. V porovnaní s ostatnými štátmi Európskej únie zostávajú z hľadiska počítačovej a technickej vybavenosti na jej chvoste.

V základných školách (ZŠ) si za jeden počítač sadá v priemere 16 žiakov, v stredných je situácia lepšia, o jeden počítač sa "bije" deväť školákov. Vyplýva to z analýzy Ministerstva školstva (MŠ) SR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na nepriaznivú situáciu sa sťažujú aj učitelia. Nedostatočné technické vybavenie potvrdili viacerí z nich v ankete TASR.

SkryťVypnúť reklamu

"Škola je slabšie materiálovo a technicky vybavená, podávame rôzne projekty," opísala TASR Daniela Leštinská, riaditeľka bratislavskej ZŠ.

"Sme vybavení tak ako každá škola - nedostatočne," konštatoval riaditeľ košickej ZŠ Ján Kuruc. Dodal, že o peniaze z eurofondov stále žiadajú, zatiaľ neúspešne.

Ministerstvo školstva chce túto situáciu riešiť. "Už vypracovalo analýzu stavu a základné koncepčné materiály, ako to zmeniť," povedala TASR Andrea Stoklasová, riaditeľka Odboru masmediálnej politiky MŠ. Plán stratégie informatizácie regionálneho školstva plníme podľa harmonogramu, uviedla.

Vysvetlila, že ministerstvo chce do roku 2011 dosiahnuť, aby si sadalo za jeden počítač v priemere päť stredoškolákov, na základných školách by malo na jeden počítač pripadať desať žiakov.

SkryťVypnúť reklamu

Počítačmi chcú vybaviť aj učiteľov. "V priemere každý druhý z nich by mal mať notebook," uviedla Stoklasová. Dodala, že všetci pedagógovia, ktorí sa začnú vzdelávať v rámci národných projektov, notebook určite dostanú. "Niekoľko národných projektov financovaných z Operačného programu Vzdelávanie je zameraných na vzdelávanie učiteľov a spojených so zabezpečením notebookov pre nich, ale aj počítačov a dataprojektorov pre školy," vysvetlila TASR.

Školy môžu podávať projekty aj v rámci Operačného programu Vzdelávanie - Premena tradičnej školy na modernú a v prípade úspechu majú šancu získať peniaze z eurofondov. Z nich môžu časť využiť aj na nákup informačných komunikačných technológií.

Naposledy v tomto programe požiadalo o milióny eur Agentúru MŠ SR pre štrukturálne fondy EÚ takmer 600 slovenských základných a stredných škôl. Najviac žiadostí pochádzalo z Prešovského, Žilinského a Banskobystrického kraja. Najmenej o peniaze žiadali (uzávierky projektov boli 19. januára, pozn. TASR) z Trnavského, Bratislavského a Nitrianskeho kraja. Minimálna výška nenávratného finančného príspevku na jeden projekt má byť pre ZŠ 66.387 eur (dva milióny Sk), maximálna suma 165.969 eur (päť miliónov Sk). SŠ mohli žiadať minimálne o 99.581 eur (tri milióny Sk), maximálne 331.939 eur (desať miliónov Sk)

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti zabezpečuje MŠ SR z financií štátneho rozpočtu pre školy rozvoj a pripojenie na internet, sieťovú infraštruktúru, digitálny obsah či dátové centrum. Okrem toho vyhlasuje pre ne rozvojové projekty, v rámci ktorých si môžu školy s najlepšími projektmi zlepšiť infraštruktúru a vzdelávanie informačnými technológiami, zhrnula Stoklasová.

Školstvo

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 294
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 249
  3. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 550
  4. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 340
  5. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 4 047
  6. Plátené tašky a opakované použitie 3 495
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 475
  8. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 2 162
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu