POLOMKA, BREZNO. Zrážka miestneho vlaku s autobusom plným turistov, ktorí smerovali na lyžiarske svahy horehronskej obce Polomka, je najväčšou tragédiou v tomto roku.
Podľa posledných informácií si nehoda vyžiadala 12 ľudských životov, ďalší ľudia sú ťažko zranení a ošetrujú ich v okolitých nemocniciach. Najťažšie prípady po havárii previezli do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, ale aj do nemocníc v Brezne, Revúcej a v Poprade.
Po príchode ministra vnútra, dopravy a premiéra nad železnicou krúžili záchranárske vrtuľníky.
Ďalšie fotografie od našich redaktorov:
Od Aleny Šperkovej - kliknite
Od Jána Krošláka - kliknite
Polícia uzavrela okolie železničného priecestia v Polomke, na ktorom sa stala tragédia. Na parkovisku, len niekoľko desiatok metrov od miesta nehody, záchranári vytvorili stredisko, kde sa postupne schádzajú príbuzní obetí havárie, ale aj tých, ktorí mali to šťastie a prežili. V nafukovacom stane im poskytujú prvé informácie.
Vlak vyšiel zo zákruty
Vlak s autobusom sa zrazili v Polomke na nechránenom železničnom priecestí pri bývalom drevokombináte. Priecestie je asi 15 metrov od hlavnej cesty, z ktorej odbočil autobus smerom k lyžiarskemu stredisku.
Vlak prichádzal v čase tragédie od Červenej Skaly. V čase, keď už bol vodič autobusu na priecestí, spoza zákruty sa objavil vlak. Dovtedy bol skrytý za kopcom, ktorý obchádzajú koľajnice. Rušňovodič, ktorý sa vyrútil spoza zákruty približne 70-kilometrovou rýchlosťou, nemal žiadnu šancu ubrzdiť na asi 100 až 150 metroch od autobusu.
Viac článkov o nehodách na železničných priecestiach:
- Tragédia zarezonovala aj vo svetových médiách
- Priecestia sú nebezpečné aj u nás
- Rušňovodiči tvrdia: Šoféri sú veľmi nedisciplinovaní
- Novinka železničných priecestí
- Pri Hlohovci sa na priecestí zrazil vlak s vetrieskou
Dopravní špecialisti tvrdia, že najlepší reakčný čas od spozorovania prekážky do začiatku brzdenia je 1,5 sekundy. Kým rušňovodič spozoroval prekážku prešiel pri 70 kilometrovej rýchlosti minimálne 30 metrov. V ideálnom prípade mal teda na zabrzdenie kolosu rušňovodič 70 metrov.
Reportérka motoristickej prílohy sme.sk Alena Šperková, ktorá viezla rušňovodiča z nemocnice, opisuje stretnutie s ním takto: „Nechcel sa k situácii vyjadrovať. Bol na tom psychicky zle. Mal len drobné zranenia. Povedal len, že to bola strašná nehoda, ktorej nedokázal zabrániť. Sedel som v silnejšom stroji, oveľa horšie sú na tom tí z autobusu, povedal."
Pomoc psychológov
Pomoc ľuďom, ktorí boli v autobuse, ale aj záchranárom a policajtom poskytujú priamo na parkovisku po nehode profesionálni psychológovia.
Policajná psychologička sa rozprávala s ľuďmi, ktorí zrážku autobusu s vlakom prežili. Hovorí, že potrebujú najmä pochopenie a normálne ľudské slová, ale inak sú v poriadku a ponáhľala sa za ďalšími.
Ľudia určite potrebujú pomoc. Ešte o druhej poobede mnohí bezmocne pobehovali po nemocnici v Brezne a hľadali svojich príbuzných. Pýtali sa na mená, ale tak krátko po nehode im ešte nevedeli povedať, kde sú.
„Sme na začiatku. Bola tam moja manželka, a neviem čo s ňou je. Neviem, či žije, či je v nemocnici v Brezne, alebo inde. Musím hľadať," hovorí Jozef.
Požadovali aj demisiu Vážneho
Podľa Šperkovej, ktorá bola v tom čase priamo v breznianskej nemocnici, zdravotníci poskytovali okamžitú pomoc. Personál nemocnice sa snažil poskytovať príbuzným všetky potrebné informácie v kritickej chvíli, ale museli sa venovať najmä záchrane a ošetrovaniu zranených.
Primár traumatológie v Brezne Peter Saktor tvrdí, že po nehode je deväť ľudí zatiaľ mimo ohrozenia života. Niekoľkých okamžite operovali na anesteziologickom oddelení.
Ľudia na mieste nehody, ale aj niektorí policajti hovorili, že neoznačené priecestie malo byť už dávno označené semaforom. Pred niekoľkými rokmi tam zahynula posádka osobného auta. Aj oni šli lyžovať. Nervózni ľudia požadovali aj demisiu ministra dopravy Vážneho.
Najhoršie nešťastia
BRATISLAVA. Najväčším železničným nešťastím v povojnovej histórii Slovenska bola zrážka nákladného a osobného vlaku medzi železničnými stanicami Sládkovičovo a Galanta.
Nehoda sa stala v auguste 1945 a vyžiadala si 35 obetí a 50 ťažko zranených. O dva roky neskôr sa pre vysokú rýchlosť v zákrute vykoľajil vlak pri obci Sekule na Záhorí, pri nehode zahynulo 19 cestujúcich.
Na Slovensku sa masová nehoda na koľajniciach, pri ktorej zomierajú desiatky osôb, už dlho nestala. Nemecko v roku 1998 šokovala havária rýchlostného magnetického vlaku so 101 obeťami.
Michal Piško, publikované 18. 10. 2007
Zrážky vlakov s autobusmi na železničných priecestiach v Európe
22. júla 2007
Osem ľudských životov si vyžiadala zrážka vlaku s autobusom plným svadobčanov vracajúcich sa za úsvitu z veselice na juhu Rumunska. Vodič autobusu prechádzal cez koľaje, hoci svietilo výstražné svetlo na prejazde.
13. januára 2006
Pri zrážke autobusu a vlaku v Krasnodarskom kraji na juhu Rusku zomrelo 21 ľudí. Nešťastie sa stalo na nechránenom železničnom prejazde za hustej hmly.
2. júna 2005
Štrnásť osôb vrátane dvoch detí zomrelo po tom, čo sa nákladný vlak zrazil s autobusom na nechránenom železničnom prejazde pri juhoukrajinskej obci Novosjolovka v Odeskej oblasti.
25. júla 2004
Najmenej 14 ľudí prišlo o život pri zrážke vlaku s mikrobusom v provincii Aydin v západnej časti Turecka.
16. mája 2004
Pätnásť ľudských životov si vyžiadala zrážka autobusu s nákladným vlakom pri Odese na juhu Ukrajiny. Vodič autobusu ignoroval signalizáciu na prejazde.
8. mája 2003
Pri známom maďarskom letovisku Siófok pri Balatone sa zrazil osobný vlak s nemeckým autobusom, keď vodič autobusu zrejme ignoroval červené výstražné znamenie na prejazde. Nehoda si vyžiadala 33 obetí, všetci boli nemeckí turisti.
23. mája 2001
Deväť ľudí zomrelo a 21 sa zranilo pri zrážke autobusu s vlakom v ruskej Kaliningradskej oblasti.
ČTK

Beata
Balogová
