BRATISLAVA. Ekonomickú loby prevažne zo strany výrobcov a distribútorov tabakových výrobkov vidí v pozadí schválenej novely zákona o ochrane nefajčiarov poslanec SDKÚ-DS Viliam Novotný. Právna norma totiž okrem iného umožňuje bez obmedzenia fajčiť vo všetkých zariadeniach spoločného stravovania, kde sa nepodáva jedlo, ak sa majiteľ nerozhodne inak.
"Sú za tým lobistické tlaky, záujem firiem, ktoré podnikajú v reštauračných a pohostinských službách. Určite je to aj záujem výrobcov a distribútorov tabakových výrobkov. Samozrejme, oni všetci to budú popierať, to je prirodzené," povedal pre TASR Novotný. Zároveň deklaroval, že jeho osobu v tejto súvislosti nikto nekontaktoval.
Návrh novely zákona o ochrane nefajčiarov z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR prikazoval stavebne oddeliť fajčiarske časti vo všetkých zariadeniach spoločného stravovania, teda aj takých, kde sa podávajú len nápoje. Na základe prijatého pozmeňovacieho návrhu Petra Pelegriniho (Smer-SD) sa to ale týka len tých prevádzok, kde sa pripravuje, vyrába a podáva jedlo.
Podľa Novotného týmto "pozmeňovákom" Smer-SD roztrhal návrh MZ na franforce. "Smer-SD je pod veľmi silným lobistickým tlakom skupín, ktorým absolútny zákaz fajčenia alebo jeho výrazné obmedzenie v zariadeniach spoločného stravovania nevyhovuje," domnieva sa.
Pelegrini však odmietol akékoľvek obvinenia z ekonomického lobingu na stranu Smer-SD, respektíve jej poslancov. "Neviem si osobne predstaviť, kto by mohol v mene tisícok malých kaviarní a krčiem lobovať o to, či budú fajčiarske alebo nie," podčiarkol. Svoj návrh jednoznačne považuje za skvalitnenie súčasného stavu. "Mnohé takéto podniky sa stanú nefajčiarskymi, a to zlepší podmienky pre nefajčiarov. Samozrejme vnímali sme aj pocity malých prevádzok, aby nemuseli budovať stavebne oddelené časti. Budú tak mať právo sa rozhodnúť," ozrejmil.
Poslankyňa ĽS-HZDS Katarína Tóthová podobne ako Novotný pre TASR uviedla, že v tejto veci zohrali úlohu finančné otázky, čo podľa nej nie je najsprávnejšie. "Predaj tabakových výrobkov znamená príjem do štátneho rozpočtu a je evidentné, že v krajinách, kde sa zakázalo fajčenie v reštauráciách, klesol počet fajčiarov," konštatovala. Pripomenula, že osobne je za úplný zákaz fajčenia v zariadeniach spoločného stravovania. "Vývoj ide týmto smerom. Za rok, za dva bude takýto návrh v parlamente úspešný," prognózovala.
Poslanec Pelegrini však údajne disponuje štatistikami, podľa ktorých v krajinách, kde bol zavedený úplný zákaz fajčenia v takýchto prevádzkach, počet fajčiarov výrazne neklesol. "Pokles o jedno percento nepovažujem za významný. Myslím si teda, že k zníženiu odbytu by nedošlo, fajčiť sa bude ďalej. Odbytu by som sa bál najmenej," reagoval na Tóthovú.
Za Pelegriniho návrh boli začiatkom týždňa všetci prítomní poslanci Smeru-SD, časť ĽS-HZDS bola za, druhá skupina členov hnutia sa vrátane Tóthovej zdržala. Podporu vyjadrila návrhu aj väčšina zákonodarcov za SNS, proti bol len Jozef Rydlo. Z opozičných strán Pelegriniho pozmeňovák podržalo celé KDH, z SDKÚ-DS boli za štyria poslanci, ďalší vrátane Novotného boli proti alebo sa zdržali, traja nehlasovali. Pozitívne stanovisko vyjadrila aj väčšina členov SMK, proti bol len Miklós Duray.
Zákon ako celok napokon podporilo 111 zo 137 prítomných členov Národnej rady SR. Pelegrini a Novotný boli za, Tóthová nehlasovala.