BRATISLAVA. Slovensko dnes smúti za obeťami sobotňajšej dopravnej tragédie. Pri zrážke vlaku s autobusom na železničnom priecestí pri Polomke zomrelo 12 ľudí.
Polícia začala vypočúvať šoféra autobusu, ktorý haváriu prežil so zraneniami, a vo výsluchu bude pokračovať v pondelok. Zdravotný stav najťažšie ranených v banskobystrickej nemocnici je stabilizovaný.
Železnice zvažujú, že na priecestie po nehode nainštalujú svetelnú signalizáciu.
"Vyšetrovateľ vodiča autobusu vypočúval, ale vzhľadom na jeho psychický a zdravotný stav (...) nemohol uviesť všetky okolnosti, takže vyšetrovateľ bude vo výsluchu vodiča pokračovať zajtra (v pondelok)," povedala dnes ČTK banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová. Minister vnútra Robert Kaliňák ešte v sobotu naznačil, že 46-ročný vodič autobusu mal dať prednosť prichádzajúcemu vlaku.
"S veľkou ľútosťou vzhľadom na závažnosť situácie chcem v mene svojho otca, aj v mene svojej rodiny, v mene svojom, požiadať všetkých o odpustenie," vyhlásil pre televíziu TA3 syn vodiča a spolumajiteľ rodinnej firmy Tomáš Minarovič. Povedal, že tragédia firmu mrzí a ospravedlnil sa pozostalým i verejnosti.
Železnice nad signalizáciou pouvažujú
Nehoda sa stala na železničnom priecestí bez závor a svetiel. Podľa hovorkyne Železníc SR (ŽSR) Martiny Pavlíkovej sa bude vedenie spoločnosti možnosťou inštalovania svetelnej signalizácie na priechode pri Polomke zaoberať v najbližších dňoch. Štátom ovládané ŽSR spravujú železničnú infraštruktúru.
Minister uviedol, že vyšetrovanie sa začalo intenzívne ešte na mieste nehody, kam prišli v sobotu 21. februára poobede aj súdni znalci. Poisťovňa Allianz odškodní pozostalých po obetiach nehody z povinného zmluvného poistenia, ktoré s ňou mal uzatvorený prepravca autobusu.
† 21. 2. 2009
Jana Kajanová (1965)
Miroslav Kajan (1961)
Ľudmila Zajacová (1965)
Ing. Elena Rišianová (1946)
Alena Slížiková (1953)
Ing. Jozef Slížik (1948)
Mária Mutňaská (1956)
Ing. Milan Kusý (1957)
Daniela Kusá (1957)
Miriam Neštinová (1974)
Miroslav Turček (1967)
Jozef Škultéty (1965)
Mesto ponúklo spoločnú rozlúčku
V Bánovciach nad Bebravou zasadá druhý deň krízový štáb. Mesto zverejnilo na svoje stránke zoznam obetí. Podľa neho pri nehode zomrelo päť mužov a sedem žien.
Mestský úrad v Bánovciach nad Bebravou ponúkol pozostalým obetí spoločnú rozlúčku. "Tá spoločná rozlúčka by mohla byť vo štvrtok, (...)závisí to od súhlasu tých príbuzných," povedal dnes na tlačovej konferencii primátor Bánoviec Stanislav Šiko. S prevozom tiel by sa podľa neho mohlo začať v pondelok popoludní.
Najdôležitejšie o nehode v PolomkeNehoda sa stala na problematickom a svetelne neoznačenom priecestí, na ktorom sa už v minulosti odohrala tragická nehoda
Zahynulo 12 ľudí
V autobuse sa viezlo 37 cestujúcich
V nemocniciach je 20 ranených
Viac informácii
všetky fakty o nehodePri Polomke sa zrazila lokálka s autobusom. Dvanásť mŕtvych - kliknite
Svetlá na priecestí žiadali márne
O demisii pre nehodu zatiaľ nikto neuvažuje
Šofér má na prejazd priecestia sedem sekúnd
Vodič vlak videl, no nestihol už autobusom pohnúť
Slovensko smúti za obeťami, začal sa výsluch šoféra
reportáž z miesta tragédie Rušňovodič: Nehode sa nedalo zabrániť - kliknite
Ďalšie články Tragédia zarezonovala aj vo svetových médiách
Priecestia sú nebezpečné aj u nás
Rušňovodiči tvrdia: Šoféri sú veľmi nedisciplinovaní
Stav vážne zranených je stabilizovaný
Autobus súkromnej dopravnej firmy z Bánoviec nad Bebravou viezol rekreantov z mesta a okolia na lyžovačku. Nehoda sa stala len niekoľko stoviek metrov od svahu.
Veľká väčšina z 20 ľudí, ktorých po nehode previezli do okolitých nemocníc, zostáva v starostlivosti lekárov. "Ich stav sa nekomplikuje (...), sú stabilizovaní všetci pacienti," povedala ČTK hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Nevylúčila však, že stav niektorých z nich by sa ešte mohol predsa len skomplikovať neskôr. Štyroch pacientov ešte v sobotu prepustili z revúckej nemocnice.
Lekári v banskobystrickej nemocnici, kde boli prevezení najťažšie zranení, ošetrovali po zrážke zranenia chrbtice, hlavy, stehna či hrudníka. Na dnes podľa hovorkyne už nie sú naplánované žiadne operácie zranených, o prevoze do nemocnice v Bánovciach nad Bebravou sa zatiaľ neuvažuje, dodala.
Medzi ťažko zranenými bolo aj jedno 11-ročné dievča, jedno 16-ročné dievča a jedna 19-ročná žena, doplnila Faltániová. Ostatní traja zranení mali od 37 do 42 rokov.
Zo šiestich pacientov banskobystrickí lekári operovali dvoch. "Najzávažnejšie poranených sme odoperovali, bolo to dieťa, leží v Detskej fakultnej nemocnici, malo poranenie lebečnej kosti. Ďalej sme operovali pani, ktorá leží s fraktúrou stehennej kosti, s početnými poraneniami hrudnej kosti, s roztrhnutím pľúc," uviedol lekár Maroš Lukáč.
Štyroch ľahšie zranených účastníkov nehody previezli lekári do nemocnice v Revúcej. "Boli včera (v sobotu) prepustení," povedal ČTK primár chirurgického oddelenia Juraj Ganaj. Najviac zranených bolo prevezených do nemocnice v Brezne, o ich stave nemocnica zatiaľ neinformovala.
Krízový štáb sa pripravuje na návrat ranených
Krízový štáb sa pripravuje na návrat zranených aj obetí. V meste od sobotňajšieho popoludnia pôsobí aj 11-členný krízový intervenčný štáb ministerstva zdravotníctva, ktorý sa stretáva s pozostalými. Tvoria ho aj psychológovia.
Polícia informovala, že najstaršou obeťou bola 62-ročná žena, najmladšia obeť mala 34 rokov. Škodu na autobuse podľa polície vyčíslili na 16.500 eur (497.079 korún), a na motorovom vlaku na 33.000 eur (994.158 korún).
Polícia vyhodnotí technický stav autobusu podľa Faltániovej až po dokončení znaleckých posudkov. "Až na základe expertíz sa bude rozhodovať," upozornila. Nevedela povedať, kedy sa tak stane.
Vlajky na pol žrde budú pred budovami stiahnuté do 20:00. Pre tragédiu Slovenské národné divadlo a Štátne divadlo Košice neodohrajú na dnes plánované komédie. Televízie už skôr ohlásili, že zrušia niektoré zábavné programy. Napríklad verejnoprávna STV večer neodvysiela hudobnú súťaž Eurovízia.