BANSKÁ BYSTRICA. Zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane, ktorú v novele zákona o dani z príjmov schválil v utorok slovenský parlament, bude pre Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) znamenať pokles tohtoročných príjmov z podielu na dani z príjmov fyzických osôb o 5,3 milióna eur.
Pre agentúru SITA to uviedol hovorca BBSK Roman Lebeda s tým, že na vývoj daňových príjmov bude mať dopad aj zvyšujúca sa nezamestnanosť.
„Prvoradou funkciou kraja je zabezpečiť základnú prevádzku zariadení vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti a plnenie úloh podľa platnej legislatívy. BBSK už pri zostavovaní rozpočtu na rok 2009 bral do úvahy možné dopady finančnej krízy, ale nepočítal so zmenou zákona o dani z príjmov. V závislosti od vývoja daňových príjmov bude BBSK prijímať nevyhnutné opatrenia a v prípade potreby pristúpi k viazaniu rozpočtu výdavkov,“ uviedol Lebeda.
Predpokladaný výpadok 5,3 milióna eur, predstavuje takmer 3,8 percenta z celkových očakávaných príjmov podľa aktuálneho tohtoročného rozpočtu župy a vyše 4,1 percenta očakávaných bežných príjmov. Je to zároveň o 786-tisíc eur vyššia suma ako všetky v tohtoročnom rozpočte naplánované kapitálové príjmy
Na otázku, či BBSK neuvažuje o podpore podnikateľov a tým aj ekonomiky kraja formou zníženia dane z motorových vozidiel, odpovedal hovorca záporne. Pripomenul, že BBSK zaviedol od roku 2006 ako prvá župa na Slovensku zvýhodnené sadzby dane pre vozidlá spĺňajúce emisné normy EURO 3 a EURO 4 a 5. Na tento rok BBSK sadzby dane z motorových vozidiel nezvyšoval.
Podľa novely zákona o dani z príjmov, ktorú Národná rada schválila v utorok, sa od začiatku marca tohto roka do konca budúceho roka zvýši nezdaniteľná časť základu dane z 19,2-násobku životného minima na jeho 22,5-násobok. V tomto roku to znamená nárast ročnej nezdaniteľnej sumy z 3 435,27 eura na 4 025,70 eura.
Na originálne kompetencie samosprávnych krajov sa prerozdeľuje 23,5 percenta výnosu dane z príjmov fyzických osôb, 70,3 percenta výnosu tejto dane je príjmom obcí, zvyšných 6,2 percenta zostáva štátu.
Podľa premiéra Roberta Fica predstavujú náklady, ktoré bude samospráva znášať z dôvodu výpadkov podielových daní po zvýšení nezdaniteľnej časti základu dane, zhruba 2,5 miliardy korún, teda takmer 83 milióna eur. Uviedol to 13. februára pri podpise memoranda o spolupráci pri riešení dopadov krízy medzi vládou a Združením miest a obcí Slovenska.