Po tragédiách zvyknú v zahraničí odstupovať ministri. Na Slovensku zatiaľ odstúpil len minister obrany Juraj Liška po havárii vojenského lietadla. Minister dopravy Ľubomír Vážny o svojom odchode neuvažuje.
BRATISLAVA. Na mieste sobotnej nehody autobusu v Polomke sa ľudia pýtali, či by nemal minister dopravy Ľubomír Vážny (Smer) odstúpiť z funkcie. Rádio Expres vysielalo výpoveď miestneho človeka, ktorý lamentoval, že „to je tým, koho si volíme“. Ľudí tragédia na neoznačenom železničnom priecestí hnevala.
V zahraničí je bežné, že po tragédiách odstupujú ministri. Bez ohľadu na to, či je za nehodu zodpovedný štát. Na Slovensku to bežné nie je. Vážny o demisii neuvažuje.
Tragédie a demisie:
19. januára 2006 sa neďaleko maďarskej obce Hejce zrútilo vojenské lietadlo An24. Príčinou nehody bola oficiálne chyba posádky, keď nedodržala bezpečnú výšku letu. Zomrelo 42 vojakov. Minister obrany Juraj Liška z SDKÚ na tlačovej besede so slzami v očiach povedal, že odchádza z funkcie.
2. marca 2007 vybuchla v delaboračnej hale Vojenského opravárenského podniku v Novákoch munícia, a zabila osem ľudí. Minister obrany František Kašický zo Smeru odvolal vedenie podniku a ponúkol aj vlastnú demisiu. Premiér ju neprijal.
Minister: Nemôžem za to
„Vyvodzovať politickú zodpovednosť z takejto poľutovaniahodnej udalosti je naozaj neuveriteľne prázdne gesto,“ myslí si Vážny. Odvolal sa na to, že jeho odchod obetiam život nevráti.
„Ja jednoducho nemôžem niesť zodpovednosť za ktorúkoľvek nehodu na cestách, nech by bola akokoľvek tragická,“ hovorí minister. „Nehoda sa stala podľa predbežných vyšetrení z viny šoféra nešťastného autobusu. Ten nie je ani mojím zamestnancom, ani k nehode nedošlo pre zlý stav vozovky alebo železničnej trate.“
Rovnako podľa Vážneho za nehodu nemôže rušňovodič. „Keby mal minister dopravy odstupovať po každej smrteľnej nehode na cestách, ktorých je do roka 640, z tohto polovica z viny vodiča, musel by sa minister meniť každý deň,“ tvrdí.
Po tragédii odstúpil v roku 2006 minister obrany Juraj Liška. Nehodu armádneho lietadla nad obcou Hejce vtedy neprežilo 42 vojakov.
Pri tragédii vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch v marci 2007 zahynulo osem ľudí. Minister obrany František Kašický vtedy neštandardne len ponúkol premiérovi demisiu, ten ju neprijal.
Vážny si nemyslí, že tieto prípady sa dajú porovnávať.
„Pán minister Liška vyvodil osobnú zodpovednosť za evidentné zlyhanie svojho podriadeného, to znamená vojenského pilota, ktorý porušil letové predpisy. A minister Kašický odišiel po tom, ako sa prišlo na nie veľmi transparentný tender na údržbu kasárenských priestorov,“ dodal minister.
Fico: Nie je dôvod
Demisiu od ministra nežiada ani premiér Robert Fico.
„Nič nenasvedčuje tomu, že by malo ísť o dôsledok nejakej systémovej chyby v riadení rezortu, respektíve rezortných štátnych podnikov, za ktorú by minister mal niesť politickú zodpovednosť,“ povedal riaditeľ tlačového odboru Úradu vlády Braňo Ondruš.
Opatrne o demisii hovorí aj opozícia. Bývalý minister dopravy a poslanec SDKÚ Pavol Prokopovič povedal, že je na každom ministrovi, ako sa zachová. Tragédiu nechce politicky hodnotiť.
„Vecnú zodpovednosť minister v žiadnom prípade nenesie, ale politická zodpovednosť je na morálnom zvážení každého jedného,“ myslí si Prokopovič.
Minister podľa neho neberie plat len za to, že vykonáva nejakú činnosť, ale práve aj za zodpovednosť za všetko, čo spadá do jeho rezortu.
Záleží na politickej kultúre
Politológ Miroslav Kusý hovorí, že vyvodenie politickej zodpovednosti závisí od úrovne politickej kultúry v každej krajine. „Ak je úroveň vysoká, tak to patrí k dobrému tónu, aby sa ten krok urobil. Ale ak to nie je v krajine zvykom, tak sa to prejde inými krokmi, že sa zakáže športka v ten deň a vyhlási sa štátny smútok,“ povedal.
Vážneho argumenty, že na vine nebola zlá cesta ani jeho podriadený, sú podľa neho poľahčujúce okolnosti.
„Keď sa začnú hľadať poľahčujúce okolnosti, tak si ich ten zodpovedný človek vždy nájde. Ak však berie svoju funkciu vážne, poľahčujúce okolnosti nehľadá,“ hovorí Kusý.
Najdôležitejšie o nehode v Polomke
Nehoda sa stala na problematickom a svetelne neoznačenom priecestí, na ktorom sa už v minulosti odohrala tragická nehoda
Zahynulo 12 ľudí, v autobuse sa viezlo 37 cestujúcich, nemocniciach je 20 ranených
Viac informácii
všetky fakty o nehodePri Polomke sa zrazila lokálka s autobusom. Dvanásť mŕtvych - kliknite
Svetlá na priecestí žiadali márne
O demisii pre nehodu zatiaľ nikto neuvažuje
Šofér má na prejazd priecestia sedem sekúnd
Vodič vlak videl, no nestihol už autobusom pohnúť
Slovensko smúti za obeťami, začal sa výsluch šoféra
reportáž z miesta tragédie Rušňovodič: Nehode sa nedalo zabrániť - kliknite
Ďalšie články
Tragédia zarezonovala aj vo svetových médiách
Priecestia sú nebezpečné aj u nás
Rušňovodiči tvrdia: Šoféri sú veľmi nedisciplinovaní

Beata
Balogová
