Obec Polomka žiadala o zabezpečenie priechodu cez koľajnice už v roku 1999. Bezvýsledne. Železnice tvrdia, že takých žiadostí majú mnoho.
POLOMKA. Na tragickom priecestí v Polomke nebolo žiadne signalizačné zariadenie, len dopravná značka.
Ešte v sobotu ráno hovorkyňa železníc Martina Pavliková tvrdila, že ide o priecestie so svetelnou signalizáciou. Neskôr sa opravila. Pomýlilo ju, že priecestie so svetelnou signalizáciou je o štyristo metrov ďalej, pri bývalom drevokombináte.
Polomčania nevedia, prečo tam signalizácia je, a tu nie. „Toto nepochopím," čuduje sa mladý muž na mieste nehody.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Ľudia si myslia, že priecestie malo byť už dávno označené, pred niekoľkými rokmi na tom istom mieste zahynuli dvaja ľudia, keď sa zrazilo s vlakom osobné auto.
Železnice hovoria, že svetelné priecestie je priamo v dedine, má horšiu výhľadovosť a väčšiu frekvenciu. To sú hlavné kritériá pri rozhodovaní, či na priecestí budú svetlá a rampy.
Otrasný priechod
Ľudia však miesto tragédie považujú za nebezpečné. Redaktor SME Rasťo Chvála chodí do Polomky často, vždy sa snaží prejsť cez priecestie čo najrýchlejšie. V zime tiež podľa neho kvôli lyžiarom neplatí to, že priecestie je menej frekventované ako to so svetelnou signalizáciou.
„Keď niekto prichádza, nemá dobrý výhľad. Je tam zákruta okolo kopca. Vlak tam nevidno. V neďalekom Bujakove je na železnici zrkadlo ako na cestách, ale tu nič také nie je," hovorí.
Stav na železnici v Polomke kritizuje aj lyžiarsky inštruktor z Pohorelej Lukáš Janoška. „Takýto priechod, v týchto časoch, to je otrasné."
Obec Polomka už niekoľko rokov žiadala Železnice Slovenskej republiky, aby priecestie zabezpečili. Potvrdili to starosta Ján Lihan aj bývalý starosta obce František Ďurčenka.
„Už v minulosti sme niekoľkokrát žiadali aspoň svetelnú signalizáciu, ale viete, ako to chodí," povedal starosta Lihan.
Bývalý starosta Ďurčenka tiež hovorí, že situácia na železničnom priechode bola nebezpečná už dávno.
Problém riešilo aj zastupiteľstvo. Bezvýsledne.
„Miesto je neprehľadné. Prechádzalo tadiaľ veľa autobusov a turistov s autami. Železnice sa k tomu postavili rovnako ako teraz. Žiadosť zamietli," tvrdí Ďurčenka. Železnice podľa neho argumentovali, že tento priechod nie je až tak často využívaný a pamätá si, že im odporučili, aby sa oň postaral ten, kto ho najviac využíva.
Starosta Lihan znovu požiadal ministra dopravy Ľubomíra Vážneho, ktorý bol na mieste nešťastia, aby zabezpečil minimálne svetelnú signalizáciu.
„Nezostáva nám nič iné, len žiadať a žiadať. Dlho sme sa s ministrom rozprávali. Vycítil som, že má záujem riešiť situáciu," povedal Lihan.
Hovorkyňa železníc Martina Pavlíková povedala, že žiadostí od obcí majú veľmi veľa. Nemôžu ich vraj všetky splniť. Vybudovanie jedného zabezpečenia podľa nej stojí asi osem miliónov korún a nemajú na to peniaze.
Vážny: Spoľahnite sa
Ministerstvo dopravy reagovalo, že na Slovensku máme 1260 podobných priecestí a „spoľahnite sa, že priebežne neustále vyhodnocujeme ich stav, najmä z hľadiska neustále sa zvyšujúcej hustoty premávky".
Závory a svetlá stoja státisíce
Za väčšinu nehôd na železničných priecestiach môžu nepozorní vodiči, nie slabé označenie, tvrdia železnice.
BRATISLAVA. Bez svetiel a závor je takmer polovica železničných priecestí na Slovensku. Križovatku koľajníc a cesty označuje len značka - výstražný kríž. Železnice tvrdia, že je to dostatočné. Závory a svetelná signalizácia by stáli státisíce eur.
„O stupni zabezpečenia rozhodujú mnohé parametre – rozhľadové a výhľadové podmienky, frekvencia železničnej dopravy i druh komunikácie,“ povedala Martina Pavlíková, hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky.
Označenie schvaľuje Úrad pre reguláciu železničnej dopravy v spolupráci so samosprávami a dopravnými inšpektorátmi. Menej používané priecestia, ako napríklad to v Polomke, ktorým denne prejde jediný rýchlik a asi štyri osobné vlaky, si musia na závory či svetelnú signalizáciu počkať.
Vodiči ignorujú aj svetlá
Ministerstvo dopravy tvrdí, že nechránenými priecestiami sa zaoberá, lebo premávka hustne. Problémom sú však vraj neopatrní vodiči. „Až 60 percent nehôd sa stáva na zabezpečených železničných priecestiach,“ povedala Pavlíková.
„Myslia si, že aj keď svieti červená, majú dosť času, aby sa vlaku vyhli. Niektorým sa dokonca nechce čakať, tak závory obchádzajú. Každý týždeň je niekoľko závor zlomených,“ vysvetľuje.
Únia nám závory nevyčíta
„Nikdy, ani na zasadnutí rady ministrov dopravy krajín Európskej únie, sme neriešili zvýšenie štandardu na vedľajších, obslužných komunikáciách,“ hovorí bývalý minister dopravy Pavol Prokopovič z SDKÚ. „Všade v Európe, až na Švajčiarsko, ktoré nie je členom únie, je to riešené tak ako u nás.“
Svetlá a závory by automaticky bezpečnosť na cestách nezvýšili, hovorí generálny riaditeľ Výskumného ústavu dopravného Ľubomír Palčák. „Väčšinou totiž zlyhá ľudský činiteľ.“ Pomohla by lepšia dopravná výchova a možno aj prísnejšie podmienky na získanie vodičského preukazu, najmä na autobus. „U nás je pocit zodpovednosti vodičov veľmi nízky. Keď sadám za volant, rozhodujem o životoch,“ povedal Palčák.
Martina Kováčová
Najdôležitejšie o nehode v Polomke
Nehoda sa stala na problematickom a svetelne neoznačenom priecestí, na ktorom sa už v minulosti odohrala tragická nehoda
Zahynulo 12 ľudí, v autobuse sa viezlo 37 cestujúcich, nemocniciach je 20 ranených
Viac informácii
všetky fakty o nehodePri Polomke sa zrazila lokálka s autobusom. Dvanásť mŕtvych - kliknite
Svetlá na priecestí žiadali márne
O demisii pre nehodu zatiaľ nikto neuvažuje
Šofér má na prejazd priecestia sedem sekúnd
Vodič vlak videl, no nestihol už autobusom pohnúť
Slovensko smúti za obeťami, začal sa výsluch šoféra
reportáž z miesta tragédie Rušňovodič: Nehode sa nedalo zabrániť - kliknite
Ďalšie články
Tragédia zarezonovala aj vo svetových médiách
Priecestia sú nebezpečné aj u nás
Rušňovodiči tvrdia: Šoféri sú veľmi nedisciplinovaní

Beata
Balogová
