BRATISLAVA. Železnice SR (ŽSR) namontujú na priecestie v Polomke výstražnú svetelnú signalizáciu. O konkrétnom dátume však nehovoria. "V čo najkratšom časovom horizonte," informovala Dana Hurtová zo ŽSR.
O inštalácii signalizácie rozhodlo dnešné mimoriadne rokovanie vedenia ŽSR. Podľa Hurtovej signalizáciu zabezpečia v spolupráci s ministerstvom dopravy, samosprávou a dopravným inšpektorátom aj napriek tomu, že železničné priecestie v Polomke spĺňa príslušné normy.
Hurtová uviedla, že osadenie signalizácie si vyžaduje vypracovanie projektovej dokumentácie a viacero odborných posudkov.
Nehodu vyšetruje specializovaný tím
ŽSR podrobne prešetrujú okolnosti tragickej nehody, ktorá sa stala v sobotu v Polomke. Zrážka vlaku s autobusom si vyžiadala 12 ľudských životov a približne 20 zranených. Oficiálne závery prešetrovania by podľa Hurtovej mali byť najneskôr do tridsiatich pracovných dní. ŽSR zároveň vyjadrili ľútosť nad tragickým nešťastím v Polomke a úprimnú sústrasť pozostalým.
"Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici zriadilo špecializovaný tím na vyšetrenie tragédie v Polomke. Ten začal trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia," informovala ČTK hovorkyňa polície Mária Faltániová.
Pohreb bude vo štvrtok
Do Bánoviec nad Bebravou už dnes privezú viaceré obete sobotňajšej havárie autobusu s osobným motorovým vlakom v Polomke v okrese Brezno. Mesto rozhodlo, že posledná rozlúčka s nimi bude vo štvrtok o 15:00 na Námestí Ľudovíta Štúra pred miestnym kostolom, v prípade mimoriadne nepriaznivého počasia bude v športovej hale. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval primátor mesta Stanislav Šiko.
Pre všetkých účastníkov nehody mesto zriadilo účet, na ktorý môžu ľudia prispieť.
V meste naďalej pôsobí krízový intervenčný štáb ministerstva zdravotníctva, ktorý pomáha pozostalým a príbuzným zranených. Štáb im bude nápomocný aj počas štvrtkovej rozlúčky.
Samotné pohreby sa už budú konať individuálne na viacerých cintorínoch. Do nemocnice v Bánovciach zatiaľ previezli len jedného neplnoletého pacienta, ktorému pri tragédii zahynul otec. Mesto pozostalým pomáha aj pri vybavovaní formalít. Šiko dodal, že viacerých z dvadsiatky zranených už nemocnice v Banskej Bystrici, Brezne a Revúcej prepustili do domáceho liečenia. V utorok sa v Bánovciach nad Bebravou koná riadne zasadnutie mestského zastupiteľstva. Podľa prednostu mestského úradu Štefana Kobzu na programe bude aj mimoriadny bod rokovania, na ktorom sa budú poslanci tragédii venovať.
69 nehôd na priecestiach
Podľa údajov ŽSR na Slovensku je 2 355 železničných priecestí, ktoré delia na niekoľko kategórií podľa stanovených kritérií. Podľa Hurtovej sú štyri základné zabezpečovacie priecestné zariadenia, 124 je zabezpečených mechanickými závorami bez svetiel, 537 má svetelné zabezpečovacie zariadenia so závorami, 445 má svetelné zabezpečovacie zariadenia bez závor. Výstražnými krížmi je chránených 1 249 priecestí.
V roku 2008 sa stalo na železničných priecestiach 69 nehôd, pri ktorých zahynulo 17 ľudí a 14 bolo ťažko zranených. "Všetky nehody zavinili užívatelia priecestí - vodiči a chodci, a to nerešpektovaním pravidiel cestnej premávky a nerešpektovaním výstražných svetiel priecestných zabezpečovacích zariadení," povedala Hurtová. Škody boli za minulý rok vyčíslené na takmer milión €.