BRATISLAVA. Nezávislý poslanec Národnej rady (NR SR) Tibor Mikuš, zvolený do parlamentu za ĽS-HZDS, zakladá politickú stranu s názvom Nová demokracia. Ako dnes uviedol Juraj Štaffa, poverený prípravným výborom strany, úvodná tlačová konferencia bude 24. februára, keď "poslanec NR SR Tibor Mikuš oznámi vznik novej strany".
Nová demokracia by bola už siedmym subjektom, ktorý spoluzakladá odídenec z ĽS-HZDS. Podľa podpredsedu hnutia Milana Urbániho história hovorí, že politici, ktorí takto zakladali nové strany, doteraz neuspeli. "Takže treba počkať," reagoval na avizovaný vznik novej strany. "Čas ukáže. Ale určite by som to nebral priamo ako konkurenta HZDS," odpovedal Urbáni na otázku TASR, či môže nová strana konkurovať jeho hnutiu.
"Aj áno, pri dosť výraznom páde popularity ĽS-HZDS by to možné bolo," oponuje politológ Rastislav Tóth, podľa ktorého má nová strana dosť priestoru na to, aby pri správnom oslovovaní voliča vedela konkurovať aj ĽS-HZDS. Podľa neho stále existuje možnosť úspechu novej strany. "Približne polovica ľudí pri posledných voľbách nebola voliť," pripomenul. Ak bude mať strana dôveryhodné personálne obsadenie a kvalitnú komunikáciu s verejnosťou, môže podľa Tótha skúsiť osloviť občanov, ktorí sa zatiaľ voliť nechystajú.
Prvá strana vytvorená bývalými členmi HZDS bola Aliancia demokratov Slovenskej republiky. Osem poslancov NR SR za HZDS sa 6. apríla 1993 rozhodlo opustiť poslanecký klub hnutia a vytvoriť klub nezávislých poslancov. Stali sa potom základom Aliancie demokratov Slovenskej republiky pod vedením Milana Kňažka.
Po vystúpení z HZDS v roku 1997 sa stal spoluzakladateľom Strany občianskeho porozumenia (SOP) exminister zahraničných vecí SR Pavol Hamžík.
Bývalý mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Českej republike a šéf koordinačnej rady HZDS Ivan Mjartan vystúpil z Mečiarovho hnutia 4. októbra 1998. Mjartan stál neskôr pri zrode Strany demokratického stredu neskôr pomenovanej na STRED.
Poslanec Jozef Kalman sa rozhodol vystúpiť z HZDS 9. apríla 2002 kvôli pravicovej orientácii hnutia. Vyjadril sa, že svojou podstatou je sociálne, ľavicovo cítiaci človek, preto sa rozhodol opustiť rady HZDS. Oznámil založenie strany Ľavicový blok, ktorá bola do konca apríla zaregistrovaná.
Novú politickú stranu Hnutie za demokraciu (HZD), ktorej zakladateľom bol poslanec NR SR za HZDS Ivan Gašparovič, zaregistrovali na Ministerstve vnútra SR 12. júla 2002. Okrem Gašparoviča boli členmi prípravného výboru poslankyne Marta Aibeková a Katarína Chajdáková.
Nový poslanecký klub vytvorený z poslancov okolo Vojtecha Tkáča, ktorí boli nespokojní so situáciou v hnutí, vznikol 25. februára 2003. Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo 110. politickú stranu - Ľudovú úniu platformistov Vojtecha Tkáča 28. marca 2003. Štatutárom strany sa stal Ján Turňa, bývalý kandidát HZDS na bratislavského primátora.
Odchod z ĽS-HZDS oficiálne ohlásil poslanec a predseda trnavského VÚC Tibor Mikuš 25. januára 2008. Svoje rozhodnutie odôvodnil nesúhlasom s obmedzovaním priestoru na diskusiu, vylučovaním dobrých "robotníkov" strany na základe údajného poškodzovania dobrého mena strany a obmedzovaním vnútrostraníckej demokracie vôbec.
Zo strán, ktoré založili bývalí členovia HZDS, niektoré zanikli zlúčením s inými stranami, ďalšie sú v likvidácii. Stále aktívne je len Hnutie za demokraciu, ktoré podporuje svojho expredsedu, aktuálne prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča.