BRATISLAVA. Bývalí ministri školstva Martin Fronc (KDH) a László Szigeti (SMK) sa nezhodujú v otázke, či bude status verejného činiteľa pre učiteľov dobrý krok. Kým Fronc je presvedčený, že negatívne správanie detí status nevyrieši, Szigeti sa domnieva, že pre učiteľov bude tento status osožný.
Status verejného činiteľa plánuje učiteľom udeliť súčasný minister Ján Mikolaj zákonom o pedagogických zamestnancoch. Sľubuje, že od nich nebude vyžadovať majetkové priznania.
"Vzhľadom na tú kriminalitu, ktorej sme svedkami, si myslím, že je to všeobecne potrebné," povedal TASR Szigeti. Dodal, že po zavedení zákona si útoky zrejme každý dobre rozmyslí. Podľa neho však potrvá pár rokov, kým si na to spoločnosť zvykne. Status verejného učiteľa majú napríklad aj učitelia v Maďarsku.
"Rozhodne si nemyslím, že toto je dobrý krok," komentoval Fronc. "To nie je len o tom, že minister povedal, že nebudú musieť dávať majetkové priznanie," zdôraznil pre TASR. Doplnil, že v Českej republike tento návrh neprešiel.
Na stranu ministra školstva Mikolaja sa priklonili aj školskí odborári, ktorí si v regiónoch medzi učiteľmi zisťovali, čo si o tom myslia.
"Veľmi dobre sme si zistili pre a proti. Myslíme si, že to bude pre učiteľov lepšie," povedal TASR predseda školských odborárov Ján Gašperan. Status verejného činiteľa by podľa neho mal zvýšiť aj spoločenské postavenie.
"Žiaci si budú silno uvedomovať, že sa musí zmeniť ich problémové správanie," tvrdí Gašperan. Na druhej strane upozornil, že postihy učiteľov ako verejných činiteľov, budú vyššie.
Chrániť učiteľov pred agresivitou zo strany žiakov či rodičov udelením statusu verejného činiteľa je jedným z cieľov zákona o pedagogických zamestnancoch. Jeho návrh už schválila aj vláda na februárovom rokovaní. Status by nemal mať podľa ministra školstva žiadny vplyv ani na ich prípadnú podnikateľskú činnosť.
Nová legislatíva z dielne ministerstva školstva okrem toho zadelí pedagógov do štyroch kariérových stupňov, ktoré by vyjadrovali mieru ich profesionálnych kompetencií a riešili by zároveň aj ich finančné ohodnotenie. Odmeňovanie učiteľov a výšku ich miezd by ovplyvňoval kariérny rast a ďalšie vzdelávanie. Platy učiteľov by tak neboli rovnaké.
Ak by zákon schválil aj parlament, účinnosť by nadobudol 1. septembra 2009, okrem dvoch častí, ktoré začnú platiť v januári 2010 a 2012.