BRATISLAVA. Slovensko vyšle do Afganistanu viac ľudí, najväčšej operácii NATO vypomôžu naši civilisti. Na rozdiel od vojakov nebudú v prísne strážených kasárňach, ale priamo v teréne. Afgancom majú pomôcť s obnovou krajiny.
„Iba zvyšovanie vojenskej sily nepomôže. Treba prenášať zodpovednosť na miestnu vládu a na vyslanie pripravovať civilných odborníkov, ktorí sa budú venovať rozvojovej pomoci,“ povedal SME veľvyslanec pri NATO František Kašický.
V Afganistane máme do konca roka zvýšiť počet našich ľudí na 250, teraz je ich tam asi polovica. Ide iba o vojakov. Aby mohli pribudnúť aj civili, treba nový zákon, ktorý určí ako na to.
Zatiaľ chaos Koho máme v Afganistane V krajine je asi 170 vojakov – ženijná jednotka a vojenská polícia na základni v Kandaháre a 45-členná strážna jednotka v Uruzgane. Človek v ohrození tam už mal viacero projektov – stavia školy, vzdeláva ženy, sprostredkuje adopcie sirôt.
Zuzana Fialová, nezávislá konzultantka pre ľudské práva, bezpečnosť a rozvojovú pomoc, bola v slovenskej civilnej dvojici, ktorú do Afganistanu vyslalo ministerstvo zahraničných vecí. V roku 2004 pôsobili v rámci nemeckého provinčného rekonštrukčného tímu.
„Nebolo jasné fungovanie sociálneho zabezpečenia, nevedeli sme, koho sme zamestnancami, aká je náplň našej práce. Nefungovala komunikácia medzi naším ministerstvom a nemeckým velením tímu,“ opisuje legislatívny chaos Fialová.
Pred odchodom nebola na povinnom bezpečnostnom výcviku, nemala ani dostatok informácií o pomeroch v krajine. Zmeniť by to mal pripravovaný zákon, v ktorom chce ministerstvo zahraničných vecí vymedziť pravidlá vysielania ľudí do zahraničných misií. Fialová dúfa, že upraví aj postavenie mimovládok.
Rekonštrukčné tímy, zložené z vojenskej a civilnej zložky, pomáhajú vojakom v rekonštrukčných prácach – stavať mosty či školy a kliniky, realizujú však aj rôzne menšie vzdelávacie a tréningové aktivity. Fialová hovorí, že ide o inú pomoc, akú ponúkajú dlhodobejšie rozvojové projekty na vzdelávanie alebo aj stavbu infraštruktúry. Rekonštrukčné tímy zasahujú aj na miestach, kde bezprostredne hrozí smrť.
S nasadením života Základným predpokladom na úspech je získať si dôveru miestnych. Marcela Ondeková z Človeka v ohrození hovorí, že za prítomnosti vojakov je to ťažká misia. „Ľudia musia vašu prácu uznávať, aby to, čo dosiahnete, prežilo aj po vašom odchode,“ hovorí Ondeková, ktorá koordinovala terénnu misiu v Afganistane pred tromi rokmi.
Fialová tvrdí, že štát by mal byť už pri vyhľadávaní projektov aktívnejší a do terénu by mal posielať odborníkov, ktorí zistia, čo miestni naozaj potrebujú.

Beata
Balogová
