AKTUALIZOVANÉ 18:15

Údajný mafiánsky šéf Adamčo dostal doživotný trest

"Máte IQ 129. Vaša inteligencia je ako ostrý nôž. Resocializácia je nemožná," povedal odsúdenému sudca. Adamčo sa proti verdiktu odvolal.

(Zdroj: TASR)

PEZINOK. Údajný šéf jednej z mafiánskych skupín na východe Slovenska Branislav Adamčo má zostať vo väzení na doživotie. Rozhodol o tom dnes Špeciálny súd, ktorý vymeral dlhoročné tresty aj pre ďalších údajných členov jeho skupiny.

Súd Adamča a jeho spoločníkov potrestal okrem iného za vraždu či vydieranie podnikateľov na juhovýchode Slovenska. Adamčo sa voči verdiktu odvolal. Údajný boss už vo väzení sedí, minulý rok dostal totiž pätnásťročný trest za inú vraždu.

Sudca Adamčovi: Máte IQ 129, resocializácia je nemožná

Sudca poukázal na výnimočný intelekt hlavy gangu Adamča a upozornil, že v jeho prípade práve táto prednosť je veľmi nebezpečná. „Máte IQ 129, ešte dva stupne a môžete sa dostať do Mensy. Vaša inteligencia je ako ostrý nôž." Predseda senátu dodal, že tak, ako má Branislav A. vysokú inteligenciu, chýba mu emočné vnímanie. „Súd sa zhodol, že resocializácia v tomto prípade je nemožná," skonštatoval.

Celý gang z mestečka Veľké Kapušany na východe Slovenska dostal tresty v celkovom súčte 109 rokov, čo je jeden z najprísnejších trestov v histórii Špeciálneho súdu. Po Adamčovi udelil súd najtvrdší rozsudok jeho údajnej pravej ruke Nikolovi Pajdičovi, ktorý by si mal odpykať 23 rokov väzenia. Ďalší Adamčov spoločník Jozef Balogh má ísť za mreže na 22 rokov. Aj oni sa však proti verdiktu odvolali, takže o ich vine bude ešte rozhodovať Najvyšší súd.

Okrem toho padlo ešte po jednom treste na 20 rokov, 11 rokov a osem rokov a dvoch mužov odsúdili na 12,5 roka väzenia. Dvaja obžalovaní dostali podmienečné tresty. Posledného údajného člena skupiny Júliusa Krátkeho, ktorého v Košiciach súdia pre obžalobu z vraždy, dnes Špeciálny súd oslobodil.

Únos a vražda zaškrtením

Najzávažnejším zločinom, ktorý podľa rozsudku Adamčova skupina spáchala, bola vražda železničiara Arpáda Nistora v roku 2004. Nistor pracoval na železnici neďaleko hranice s Ukrajinou a údajne nechcel so skupinou spolupracovať pri pašovaní cigariet. Páchatelia ho potom podľa obžaloby uniesli a uškrtili lanom. Podľa prokuratúry vraždil Adamčo a jeho spoločník Jozef Balogh, prítomný vraj bol aj ďalší údajný člen gangu Nikola Pajdič.

Skupina bola okrem toho obžalovaná aj z vydierania podnikateľov, od ktorých si vraj pýtala peniaze za ochranu. Muži podľa rozsudku podpálili niekoľko erotických salónov na východe Slovenska. Okrem toho skupina čelila obžalobe aj z nedovoleného ozbrojovania.

Na súdoch nie je nováčikom

Najvyšší súd vlani Adamča odsúdil za vraždu horehronského podnikateľa Mariana Karcela z roku 2000. Z objednania tejto vraždy sa pred súdom zodpovedá iný údajný mafiánsky boss Mikuláš Černák, o jeho vine ešte súdy nerozhodli.

Ďalší proces sa proti Adamčovi vedie na jednom z okresných súdov v Košiciach. Tam ho vinia z organizovania vraždy iného člena podsvetia v roku 1999, na ktorého údajne strieľal dnes oslobodený Krátky. Obžalobu voči Adamčovi z vraždy desaťročného chlapca a jeho matky v Moste pri Bratislave naopak minulý rok súd v Bratislave neprijal.

Proces so zločineckou skupinou okolo Adamča

13. októbra 2005 - V sieti maďarského Interpolu uviazol slovenský vydierač Branislav Adamčo. Slovenským kolegom ho odovzdali na hraničnom priechode v Komárne.

Branislav Adamčo a jeho spoločníci boli 8. marca 2004 obvinení z trestného činu založenia, zosnovania a podpory zločineckej a teroristickej skupiny a trestného činu vydierania. Slovenská polícia zadržala piatich členov skupiny, Branislav Adamčo bol na úteku. Na základe spolupráce slovenskej a maďarskej polície našli miesto jeho pobytu v Maďarskej republike. Domov poputoval v štátnych náramkoch na základe európskeho zatykača, ktorý vydal sudca Špeciálneho súdu SR. Po Adamčovi pátrala polícia odvtedy, čo Najvyšší súd SR rozhodol o obnove konania v kauze vraždy Karcela. Obvinení mali v roku 2000 založiť zločineckú skupinu za účelom získania finančných prostriedkov, pričom viacerými formami mali páchať trestnú činnosť predovšetkým v regiónoch Trebišova, Michaloviec, Sobraniec a Čiernej nad Tisou. Mali tiež zavraždiť 19. mája 2004 Arpáda Nistora. Podľa obžaloby ho uškrtili ťažným lanom v obci Stretava v okrese Michalovce.

8. februára 2008 - Na Špeciálny súd (ŠS) v Pezinku bola podaná obžaloba Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR v kauze východoslovenskej skupiny Branislava Adamča.

3. júla 2008 - Na Špeciálnom súde (ŠS) v Pezinku sa začalo verejné zasadnutie na predbežné prejednanie obžaloby s údajnou 12-člennou zločineckou skupinou z východného Slovenska na čele s Branislavom Adamčom. Obvineným obžaloba kladie za vinu až 17 skutkov, medzi mini aj založenie a zosnovanie zločineckej skupiny a vražda. Pred senát ŠS sa dostavili 11 obžalovaní, z nich štyroch vrátane Adamča predviedli z väzby. Prokurátor navrhol v procese vypočuť viac ako 70 svedkov. Skupinu obžalovali z trestných činov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, trestného činu vraždy, krádeže, ublíženia na zdraví a ďalších trestných činov ako vydierania, hrubého nátlaku, poškodzovania cudzej veci, všeobecného ohrozenia, podplácania a nedovoleného ozbrojovania. Senát Špeciálneho súdu vytýčil termín hlavného pojednávania na 11. septembra 2008.

11. septembra 2008 - Na Špeciálnom súde (ŠS) v Pezinku sa začalo hlavné pojednávanie v kauze údajnej zločineckej skupiny Branislava Adamča z Veľkých Kapušian.

12. septembra 2008 - Hlavné pojednávanie na Špeciálnom súde (ŠS) v Pezinku pokračovalo oddelenými výsluchmi ďalších obžalovaných.

16. septembra 2008 - Proces s údajnou zločineckou skupinou Branislava Adamča pokračoval výsluchom svedkov. Údajní členovia zločineckej skupiny Branislava Adamča mali od svojho šéfa dostávať 70.000 Sk (2323 eur) až 150.000 Sk (4979 eur) mesačne. Šéfovi najbližší však boli platení ešte lepšie. Uviedol to jeden z kľúčových svedkov kauzy Ladislav S., ktorému sa tým mali chváliť. Svedok vypovedal aj k vypaľovaniu erotických salónov v rajóne tejto údajnej zločineckej skupiny. Podľa neho si tým mali čistiť priestor pre svoju ďalšiu činnosť. Keďže aj on bol majiteľom erotického salónu, snažili sa dostať pod kontrolu aj jeho prevádzku. Predvolaní svedkovia Ladislav S. a Martin Č. vystupovali aj ako kľúčoví svedkovia v kauze bývalého policajta Michala P. z Michaloviec, ktorý mal za odmenu poskytovať informácie z policajného prostredia skupine Branislava Adamča. Špeciálny súd ho za to v roku 2007 odsúdil na šesť rokov odňatia slobody.

25. septembra 2008 - Senát Špeciálneho súdu v Pezinku pokračoval v prerušenom hlavnom pojednávaní s údajným bossom zločineckej skupiny Branislava Adamča z Veľkých Kapušian. Predvolaných bolo dovedna 15 svedkov.

26. septembra 2008 - Traja svedkovia sa dostavili na hlavné pojednávanie s údajným bossom zločineckej skupiny Branislavom Adamča, ktoré pokračovalo druhým dňom pred senátom Špeciálneho súdu v Pezinku (ŠS). Dovedna bolo predvolaných ešte sedem svedkov.

1. októbra 2008 - Martin Č., jeden z dvoch kľúčových svedkov v kauze údajnej zločineckej skupiny Branislava A. pred senátom Špeciálneho súdu v Pezinku (ŠS) odmietol vypovedať.

2. októbra 2008 - Deväť svedkov dopoludnia a ďalších štyroch popoludní vypočul senát Špeciálneho súdu v Pezinku (ŠS) v procese s údajnou zločineckou skupinou Branislava Adamča.

3. októbra 2008 - Senát Špeciálneho súdu odročil proces s údajnou zločineckou skupinou Branislava Adamča. Súd v priebehu posledných pojednávacích dní vypočul 34 z celkového počtu 52 predvolaných svedkov.

12. novembra 2008 - Výsluchom ďalších svedkov pokračovalo na Špeciálnom súde (ŠS) v Pezinku hlavné pojednávanie s údajnou zločineckou skupinou Branislava Adamča z Veľkých Kapušian. Vypovedalo 13 predvolaných svedkov.

13. novembra 2008 - Výsluchom znalcov pokračoval pred senátom Špeciálneho súdu (ŠS) v Pezinku proces s údajnou zločineckou skupinou Branislava Adamča z Veľkých Kapušian.

19. februára 2009 - Spoluobžalovaný v kauze údajnej zločineckej skupiny Bratislava Adamča z Veľkých Kapušian Nikola Pajdič sa chcel dostať z väzby na kauciu 7000 eur (takmer 211.000 Sk). Špeciálny súd (ŠS) v Pezinku mal pokračovať v tomto prípade výsluchom posledných piatich svedkov a jedného znalca. Pojednávanie však prerušil pre neprítomnosť viacerých obhajcov. Pokutu 1650 eur (takmer 50.000 Sk) súd uložil obhajcovi, ktorý neprišiel na pojednávanie a ospravedlnil sa len faxom 18. februára 2009 v nočných hodinách. Na súde chýbali aj ďalší traja advokáti.

20. februára 2009 - V Pezinku na ŠS pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze údajnej zločineckej skupiny Bratislava Adamča z Veľkých Kapušian. Z piatich predvolaných svedkov prišli vypovedať traja, popoludní by mali vypočuť znalca. Prokurátor špeciálnej prokuratúry navrhol pre údajného šéfa zločineckej skupiny Branislava Adamča z Veľkých Kapušian doživotie. Uviedol to na pojednávaní Špeciálneho súdu (ŠS) v Pezinku, ktorý sa kauzou gangu zaoberal vo svojej záverečnej reči. Okrem Branislava Adamča navrhol prokurátor výnimočný trest aj pre ďalších troch obžalovaných. Pre údajnú pravú ruku šéfa skupiny Nikolu Pajdiča a ďalšieho obžalovaného Andreja B. žiadal tresty v hornej hranici sadzby od 15 do 25 rokov. Milan S., ktorý mal byť pri vražde Arpáda Nistora, by si podľa prokurátora tiež mal odsedieť výnimočný trest. Ostatní obžalovaní by mali dostať nepodmienečné tresty v nižších sadzbách. V jednom prípade prokurátor navrhol podmienečný trest, pretože obžalovaný oľutoval svoje skutky a nakoniec aj prispel k usvedčeniu páchateľov. Jednému obžalovanému by podľa prokurátora postačil peňažný trest 200 eur (6025 eur).

(tasr)

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 876
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 9 640
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 9 557
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 136
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 818
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 3 641
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 512
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 310
 9. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 468
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 2 433

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Českí vedci prišli s novým objavom.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

KOMENTÁRE

Drop sa vracia. Domov, na Slovensko

Je to jeden z najzvláštnejších vtákov.

Neprehliadnite tiež

Prioritou v rómskej otázke je vzdelávanie, zhodli sa účastníci relácie

Vláda predstavila akčné plány na integráciu rómskej menšiny.

Židovské organizácie sú rozhorčené filmom Matice slovenskej

Matičiari sa podľa židovských organizácií dopracovali k cynickému záveru.

Mihálovi sa nepáči, ako SaS komunikovala jeho odchod

Hlavným dôvodom odchodu je názorový nesúlad so Sulíkom.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop