BRATISLAVA. „V situácii, keď v podstate každý sudca žije a pracuje pod ustavičnou hrozbou disciplinárneho konania a šanca brániť sa je malá a keď v rezorte spravodlivosti nie je spravodlivosť v prístupe k sudcom, nie je jednoduché byť spravodlivým,“ napísala do najnovšieho vydania časopisu .týždeň sudkyňa Krajského súdu v Košiciach Ľudmila Babjaková. V justícii pôsobí vyše tridsať rokov.
Po Jane Dubovcovej a Darine Kuchtovej je ďalšou sudkyňou, ktorá verejne napísala, čo si o súčasnom stave v rezorte myslí. Kolegov vyzvala, aby sa o justíciu zaujímali. Podľa nej „niečo dôležité nie je v poriadku“, ak súdna rada, sudcovské rady, ale aj Združenie sudcov Slovenska (ZSS) mlčia, keď disciplinárne návrhy sudcov nenapádajú pre ich vážne pochybenia, ale pre maličkosti či vykonštruované záležitosti.
Komentár Mariána Leška o sudcoch a ich problémoch - KLIKNITE
Osamotené
„Platí sloboda prejavu, to je najväčší dôkaz o slobode v justícii,“ reagoval na článok hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči. Sudcov podľa neho za názor prenasledovali v minulosti. „Ak sa dnes niekto zastáva sudcov, ktorí ignorujú ústavné práva účastníkov a tolerujú prieťahy v súdnom konaní, je to ich vizitka,“ tvrdí Jurči.
V prospech súdnictva podľa neho svedčí, že ide iba o minimálnu skupinku piatich až šiestich sudcov z vyše 1300.
Dubovcová však vníma článok ako signál, že dianie v justícii začína medzi sudcami rezonovať. Sudkyňa Babjaková podľa nej vždy patrila skôr medzi konzervatívnejších. „Keď už aj ona pociťovala potrebu sa vyjadriť, tak je to asi dosť silný signál,“ hovorí Dubovcová.
Babjaková sa už včera vyjadriť nechcela. „Čo som považovala za nutné, som napísala.“ Čaká, čo bude ďalej.
Keď sa vlani v septembri ozvala Dubovcová, čakala ju kritika sudcovskej aj Súdnej rady. Skritizovali ju za verejnú výzvu ministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi za HZDS, aby odstúpil. Urobila to potom, ako klamal a mal antisemitské poznámky v parlamente. Stále nevie, či ju nečaká aj disciplinárne konanie. Toho sa dočkala sudkyňa Kuchtová, ktorá ako svedkyňa vypovedala pravdu a odmietla hovoriť v prospech sudcu Pavla Polku.
Sudkyne, ktoré sa ozvali, kritizujú nečinnosť Združenia sudcov Slovenska.
Istú pasivitu pripúšťa aj bývalý šéf a v súčasnosti čestný prezident ZSS Juraj Majchrák. „Združenie je menej kritické a menej reaguje na veci, ktoré sú zaujímavé,“ povedal. Prečo to tak je, nevedel vysvetliť. Ako člen republikovej rady tvrdí, že na tejto úrovni o problémoch diskutujú, k sudcom a verejnosti sa to nedostáva. Súčasné vedenie ZSS kritiku z nečinnosti odmietlo.
Cítia sa v ohrození
ZSS sa ozvalo naposledy v novembri, keď vyhlásením kritizovalo Súdnu radu, za to že pri hlasovaní o pozastavení výkonu funkcie niektorým sudcom sa viacerí jej členovia len zdržali. „Považujeme to za prejav nekompetentnosti a neschopnosti vyjadriť vlastný názor, čo u sudcov vyvoláva pocit ohrozrenia, že k pozastaveniu výkonu funkcie sudcu môže dôjsť aj bez toho, aby to povolaný ústavný orgán reálne preskúmal,“ vyhlásilo združenie, ktoré sa ku konkrétnym disciplinárnym konaniam odmieta vyjadrovať.

Beata
Balogová
