BRATISLAVA. Niektoré vojenské podniky na Slovensku sa do konca tohto roka zlúčia, aby vedeli lepšie konkurovať doma aj vo svete. Predpokladá to koncepcia ministerstva obrany, ktorú dnes schválila vláda. Vzniknú tak dve spoločnosti, v ktorých sa previaže výskum a vývoj s výrobou.
Ministerstvo obrany navrhlo, aby pre potreby opráv, údržby a modernizácie lietadiel a vrtuľníkov fungovali Letecké opravovne Trenčín, ktoré sa zlúčia so Slovenským leteckým inštitútom so sídlom v Košiciach. Opravy pozemnej techniky by mal mať zas na starosti Vojenský opravárenský podnik Trenčín, ktorý sa zlúči s LOBB Banská Bystrica a Vojenským technickým ústavom v Liptovskom Mikuláši.
Vojenské podniky, ktorých akcionárom je štát, sa v posledných rokoch borili s problémami. Závislé sú totiž predovšetkým na kontraktoch s ministerstvom obrany, pričom sa nedokázali sa vyrovnať s tým, že po reforme armády požiadavky na ich využitie poklesli. Viaceré spoločnosti skončili tak hospodárenie v strate. Podľa ministerstva v nich tiež vládne prezamestnanosť a nízka úroveň technického a technologického vybavenia.
"Uvedenými opatreniami sa odstráni vzájomná konkurencia a zabezpečí vyššia bonita a konkurencieschopnosť štátnych akciových spoločností," uviedlo ministerstvo v materiáli. Zlúčenie podnikov by tiež malo viesť podľa úradu k užšiemu previazaniu výsledkov výskumu a vývoja s výrobnými a opravárenskými kapacitami a skráteniu modernizácie a opráv. Ministerstvo si od toho sľubuje aj zníženie nákladov na administratívu spoločností.
Zlučovanie podnikov podľa ministerstva nebude viesť k hromadnému prepúšťaniu. Zamestnanci zanikajúcich spoločností sa stanú pracovníkmi nástupníckych firiem.
Ako samostatný subjekt by mal naďalej naďalej pôsobiť Vojenský opravárenský podnik Nováky, ktorý v roku 2007 zničil výbuch. Zachovať by sa mal aj Vojenský opravárenský podnik Moldava nad Bodvou, jeho novým zakladateľom však bude ministerstvo životného prostredia. Spoločnosť by sa mala zaoberať nakladaním s nebezpečným odpadom.