Dve občianske združenia s rovnakým názvom sa sporia o lukratívnu budovu. Nezmieriteľné skupiny už roky zvádzajú boj o značku, no najmä o Ruský dom v centre Prešova.
PREŠOV. Dve občianske združenia Ruský klub 1923 fungujú v Prešove. Každé z nich má svojho predsedu a konkurenciu považujú za nelegálnu. Obe skupiny už roky zvádzajú neľútostný boj o značku, no predovšetkým o lukratívnu nehnuteľnosť v centre mesta - Ruský dom.
Včera sňali z priečelia budovy tabuľu členovia Spolku rusínskych spisovateľov. S Ruským domom už nechcú mať nič spoločné.
Idú inde „Sídlo budeme mať v Múzeu rusínskej kultúry. Sú tu veľmi komplikované vzťahy, dom slúži pomaly len trom ľuďom, na súdoch ešte nie je nič doriešené. Členovia nášho spolku sem neradi chodia," vysvetlila krok spolku spisovateľka Mária Maľcovská.
Ruský dom na Hlavnej ulici v Prešove kúpil v roku 1925 za 280-tisíc Kč z verejnej zbierky Ruský klub. Do zbierky prispeli najmä Rusíni z Prešova a okolia, ale aj rusínske spolky z USA.
Dnes má budova hodnotu okolo 300-tisíc eur (9 miliónov korún). Dom je oficiálne majetkom Nadácie Ruský klub 1923. Správcom nadácie a zároveň predsedom občianskeho združenia s rovnakým názvom je Štefan Sekerák.
Kuriózna registrácia Občianske združenie zaregistrovali na ministerstve vnútra v roku 1992.
„Chceli sme nadviazať na tradíciu Ruského klubu, ktorý založili v Prešove v roku 1923, a tak sme na ministerstve predložili prepracované stanovy pôvodného klubu a združeniu sme dali rovnaký názov. Vtedy sme sa dozvedeli, že v Prešove už jestvuje združenie s týmto menom," hovorí Sekerák.
Odvtedy obidve skupiny dvanásťkrát zmenili a zaregistrovali nové stanovy. V posledných je ustanovenie, podľa ktorého na každú zmenu stanov je potrebný aj písomný súhlas predchádzajúceho vedenia. Sekerákovcom sa tým podarilo zablokovať konkurenciu a natrvalo sa usadiť vo funkciách.
Odporcovia: Podviedli nás Oponenti tvrdia, že Sekerák a jeho prívrženci prevzali vedenie v združení nelegitímne, podvodom založili nadáciu a privlastnili si majetok. Zneužili pritom podpisy na prezenčnej listine z členskej schôdze. Právoplatným predsedom je podľa nich Gabriel Beskyd.
„Keď sa stretnú dvaja Rusíni, určite vzniknú najmenej tri spolky," hovorí Fedor Vico, predseda Mestskej organizácie Rusínskej obrody v Prešove a člen výboru beskydovského občianskeho združenia.
Beskydovci vidia najväčší problém v „sprivatizovaní" Ruského domu. Priestory sú údajne väčšinou zavreté, Sekerák tam pustí len toho, koho chce.
„Ruský dom vnímame ako národnú kultúrno-spoločenskú ustanovizeň, ktorá by mala slúžiť verejnosti, nielen Sekerákovi a jeho tajnému spolku troch ľudí," hovorí Vasiľ Janko, funkcionár Rusínskej obrody v Prešove.
Sekerák: Ide len o majetok Ruský klub 1923 fungoval podľa Sekeráka bez problémov až do chvíle, keď sa mu podarilo v rámci reštitúcií získať od štátu budovu v centre Prešova:
„Ľuďom, ktorí najviac kričia, nejde o Rusínov, kultúru, ale len o biznis," tvrdí. Preto založili nadáciu a dom previedli do jej majetku.
„My sme legitímni predstavitelia klubu aj nadácie, a teda aj vlastníci budovy. Potvrdil to aj okresný súd," dodáva.
Sekerák tvrdí, že bezplatne ponúkol priestory aj Rusínskej obrode a Zväzu Rusínov a Ukrajincov.
„Ruský dom bol stále otvorený celej prešovskej komunite. Ale s ľuďmi, ktorí ma označili za podvodníka a zločinca, nemôžem spolupracovať. Nikdy!"
Žalujú sa navzájom
Spory medzi sekerákovcami a beskydovcami zamestnávajú prešovské súdy.
PREŠOV. Kľúčovou v spore občianskych združení Ruský klub 1923 je žaloba Štefana Sekeráka, v ktorej žiadal, aby súd vyhlásil mimoriadnu členskú schôdzu, na ktorej ho konkurenti v roku 2005 zbavili funkcie predsedu občianskeho združenia, za nelegálnu.
Okresný súd rozhodol v prospech žalobcu. Potvrdil, že „beskydovci" zvolali schôdzu v rozpore so stanovami občianskeho združenia a vyhlásil rozhodnutie členskej schôdze za nezákonné.
Žalovaná strana sa proti rozsudku odvolala. Krajský súd v Prešove zrušil rozhodnutie okresného súdu a vec mu vrátil na nové konanie. Okresný súd zatiaľ termín pojednávania neurčil.
Obidve strany podali celkovo desať žalôb.
(sen)

Beata
Balogová
