BRATISLAVA. Najprv napadali záľahy snehu, vzápätí prišiel silný odmäk. Najmä na západnom Slovensku sa zo striech začali zosúvať lavíny zväčša ťažkého, mokrého snehu.
Doplatilo na to niekoľko desiatok áut, ktoré majú zničené strechy, predné i zadné sklá aj zadné časti. V hlavnom meste v utorok podľa bratislavských záchranárov zosuv zasiahol aj ženu, ľahko ju poranil na hlave. „Na moju hlavu spadla doslova snehová bomba zo strechy lekárskej fakulty v Bratislave," napísal SME čitateľ, ktorý vyviazol bez zranení.
Meteorológovia upozorňujú, že počasie, ktoré želá zosuvom snehu, sa môže v najbližších dňoch zopakovať.
Ide o dôkazy
1. Odfoťte poškodené auto
2. Zabezpečte čo najviac svedkov
3. Zavolajte políciu (stačí mestskú), aby urobila zápis
4. Kontaktujte majiteľa budovy, z ktorej padol sneh
5. Kontaktujte poisťovňu: ak máte havarijnú poistku
6. Neodstraňujte sneh, neopravujte auto pred dôkladným zadokumentovaním udalosti
Staré strechy Problémom Bratislavy aj ďalších miest sú nezaistené, staré strechy. Predseda Cechu strechárov Eduard Jamrich hovorí, že protisnehové opatrenia sa u nás podceňujú. Zle sú na tom najmä staršie domy v centrách miest.
Poisťovni Kooperativa od pondelka nahlásili do dvadsať poistných udalostí súvisiacich s pádom snehu. Väčšina z nich bola v Bratislave.
„Včera doobeda sa uvoľnilo väčšie množstvo snehu z budovy na Karpatskej v Bratislave a, bohužiaľ, sa táto snehová masa zrútila priamo na moje auto," hovorí Jaroslav Macher z Bratislavy.
V servise odhadli opravu zničeného auta na 2500 eur. Macher spravil presne to, čo mal - okamžite kontaktoval políciu a tá všetko zdokumentovala. Nasledovala obhliadka vozidla s vyčíslením škody v autorizovanom servise. „Teraz je na mne, aby som sa dopátral k správcovi budovy a uplatnil si náhradu škody."
Právnik Peter Rea upozorňuje, že práve dôkladné zadokumentovanie škôd je pre neskoršie vymáhanie kľúčové a ľudia na to často zabúdajú.
Rozhodujú dôkazy „Treba zohnať čo najviac dôkazov priamo na mieste," vyzýva právnik. Teda spraviť presne to, čo Macher - s kvalitnou dokumentáciou nehody sa dá pustiť do právnej bitky.
V tej by mal nakoniec platiť ten, kto je zodpovedný za strechu, väčšinou sú to správcovské spoločnosti. Od tých peniaze vymáhajú buď poisťovne, ktoré predtým odškodnia svojich klientov, alebo priamo poškodení.
Prezident Asociácie správcov bytových domov Miroslav Kováč súhlasí s tým, že stav striech nie je dobrý. Problémom je podľa neho aj to, že s ich zabezpečením niekedy nesúhlasia vlastníci bytov.
Právnik Rea upozorňuje, že viny za spôsobenú škodu nezbavuje ani oznam upozorňujúci na padajúci sneh.
Najlepšie sú na tom majitelia áut, ktorí majú havarijné poistenie. Petra Greksová z poisťovne Allianz hovorí, že škoda sa dá oznámiť aj telefonicky, cez internet či prostredníctvom zmluvného servisu. Poisťovňa hradí primerané náklady „na opravu alebo znovuzriadenie auta".
Kooperativa hradí škodu spôsobenú pádom snehu aj z povinného zmluvného poistenia.
Na sklone záleží
Predseda Cechu strechárov Slovenska EDUARD JAMRICH tvrdí, že strecha má byť taká, aby sneh neohrozoval bezpečnosť ľudí.
Je pravda, že sneh padá najmä zo šikmej strechy?
„Sklon strechy má značný vplyv na udržaní sa snehu. Strechy so sklonom do 25 stupňov sa správajú inak ako strechy so sklonom nad 60 stupňov alebo strechy, ktoré majú sklon medzi tým. Svoju úlohu zohráva aj typ použitej krytiny."
Ako sa dá zosunu snehu zo striech zabrániť?
„Vhodnou protisnehovou ochranou. Buď formou bodových zábran - protisnehové škridly, háky - alebo priebežným systémom zábran. To sú takzvané sneholamy, snehové zachytávače, protisnehové mreže či nástrešné žľaby."
Čo z toho je najlepšie?
„Optimálnym riešením sú bodové zabezpečenia. Množstvo zábran je závislé od sklonu strechy a množstva snehu."
Môže si takéto zabezpečenie dovoliť aj priemerný majiteľ rodinného domu?
„Cena závisí od druhu použitého systému a od typu krytiny. Vždy sa dá nájsť riešenie, ktoré je z finančného hľadiska prijateľné aj pre majiteľov rodinných domov."
(joč)
Máte snehovú službu a ste v práci? Hľadajte záskok
Vlastniť dom prináša aj povinnosť starať sa o priľahlý chodník. Platí to aj pre bytovky. BRATISLAVA. Ak máte snehovú službu a nestíhate odpratať záveje spred svojej bytovky, riskujete pokutu pre celý dom.
Ak ste v práci a sneží, pred prípadnými problémami vás môže zachrániť susedský záskok. Teda niekto, kto to za vás zoberie a vy sa mu revanšujete inokedy.
Takéto riešenie odporúča hovorkyňa bratislavského Starého Mesta Alena Kopřivová. „Vlastníkovi bytu, ktorý ,má službu' a je zamestnaný, môžeme iba odporučiť, aby poprosil niektorého zo susedov." Ak si na chodníku pred domom niekto zlomí nohu a poisťovňa bude vymáhať náklady na liečbu poistenca, nebude ju zaujímať, kto mal službu. Zaplatí to celé spoločenstvo vlastníkov bytov.
Sneh z chodníka, ktorý prilieha k domu a hraničí s cestou, musí bez prieťahov odstrániť vlastník, správca alebo užívateľ domu. Rozsah povinnosti upravujú obce, na plnenie dohliada obecná polícia.
Napríklad v Košiciach si služba musí privstať, chodníky majú byť čisté už do šiestej ráno. Mestskí policajti v Nitre vyrážajú do terénu po ôsmej hodine. Najprv volia upozornenie, ak ani po ich návrate na „miesto činu" nie je sneh odprataný, pokutujú.
Ich náčelník Miloš Hajnovič povedal, že „za posledné sneženie" riešili 31 vlastníkov nehnuteľností alebo prevádzok. Tým, čo nerešpektovali upozornenie, uložili pokuty vo výške skoro 150 eur. Právnickým osobám hrozí pokuta až do 6638 eur, jednotlivcom do 33 eur. Obytné domy majú zväčša viacerých vlastníkov a tí sa musia dohodnúť, kto je zodpovedný za odpratanie snehu. Jednoduchšie je, keď má bytovka správcu. „Vtedy berieme na zodpovednosť jeho," hovorí Hajnovič.
Majitelia domov si musia poradiť sami. Pre všetkých platí, že chodník treba odpratávať tak často, aby bol schodný.
Jozef Čavojec
Strechám chýbajú zábrany.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Dobrý sused pomôže.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Autor: joč

Beata
Balogová
