BRATISLAVA. Titul univerzita, ktorý má od budúceho roka priniesť vysokým školám viac peňazí, získala v najnovšom hodnotení ako prvá Univerzita veterinárneho lekárstva v Košiciach (UVL). ČTK to potvrdilo ministerstvo školstva, ktoré odobrilo rozhodnutie akreditačnej komisie. Kvalitu ďalších vysokých škôl na Slovensku posúdi komisia v priebehu najbližších mesiacov.
"Vyjadrenie Akreditačnej komisie bolo, že UVL spĺňa požiadavky na začlenenie medzi univerzitné vysoké školy," píše sa v stanovisku ministerstva školstva. Košickú UVL označila za jednu z najlepších aj mimovládna Akademická rankingová a ratingová agentúra, ktorej hodnotenie nie je pre ministra ani komisiu určujúce.
Ministerstvo školstva zatiaľ nespresnilo, o koľko navyše dostanú vysoké školy s titulom univerzita. "Na tvorbe metodiky sa pracuje", uviedol úrad. Mikolaj podľa niektorých rektorov v minulosti sľúbil, že univerzity by mohli získať aj o tretinu viac peňazí ako neuniverzitné vysoké školy. Rektori odhadujú, že v prípade menších škôl s niekoľkomiliónovým rozpočtom by išlo o státisíce eur; najväčšie školy s takmer 60-miliónovým rozpočtom (približne 1,8 miliardy Sk) by mohli získať milióny eur.
Rektor UVL Emil Pilipčinec sa však obáva, že na financovaní vysokého školstva sa negatívne odrazí ekonomická kríza, ktorá postihla stovky podnikov na Slovensku. "Skôr mám obavy z toho, aký bude rozpočet, ako radosť z toho, že sme univerzitou," povedal ČTK. Tvrdil, že predbežná metodika delenia peňazí na rok 2010 zatiaľ roztriedenie na univerzity, odborné vysoké školy a vzdelávacie inštitúcie nezohľadňuje.
Na Slovensku v súčasnosti pôsobí 20 verejných, desať súkromných a tri štátne vysoké školy, pričom všetky musia prejsť hodnotením akreditačnej komisie. Na základe zadelenia do príslušnej kategórie by mali od budúceho roka dostávať peniaze. Viceprezident Slovenskej rektorskej komisie Ján Bujňák odhaduje, že titul univerzita by mohlo získať šesť až osem z nich. "Univerzity, ktoré majú viac ako 30 rokov, by mohli byť univerzitami," doplnil rektor Žilinskej univerzity Bujňák, ktorá vznikla v roku 1953.
Hodnotenie slovenských vysokých škôl, takzvaná komplexná akreditácia, by sa mala podľa šéfa komisie Ľubora Fišeru "uzavrieť do konca septembra". Odborníci nevylučujú, že môže priniesť zánik ďalších študijných programov ako v prípade Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá pre chýbajúcich garantov v budúcom akademickom roku neotvorí žurnalistiku, marketingovú komunikáciu, andragogiku, kulturológiu a religionistiku. "To je začiatkom lavíny," upozornil Bujňák.
Vysoké školy by si mali v tomto roku rozdeliť 747 miliónov eur (22,5 miliardy Sk) vrátane peňazí z eurofondov, čo je oproti vlaňajšku nárast o viac ako 30 percent. Napriek tomu zostáva Slovensko vo výdavkoch na vysoké školstvo skôr v druhej polovici rebríčka krajín únie.