BRATISLAVA. Vláda Roberta Fica podľa mimovládneho Inštitútu pre verejné otázky (IVO) dostatočne nevyužila predchádzajúce obdobie ekonomického rastu pre rozvoj krajiny.
Zvýšené verejné príjmy využívala často na získavanie priazne voličov, tvrdia autori správy o stave spoločnosti, ktorú IVO vydáva každoročne. Obyvatelia však podľa nich vďaka zlepšenej ekonomike vnímali situáciu skôr pozitívne. Ficov kabinet v minulosti tvrdenia IVO odmietal a považoval ich za neobjektívne.
IVO: Nevyužili potenciál
"Doteraz, bohužiaľ, rozvojové možnosti z hľadiska skvelej ekonomickej situácie neukázali dostatočnú pripravenosť vládnucej elity zareagovať primeraným spôsobom," vyhlásil pred novinármi o publikácii venovanej vlaňajšiemu roku čestný prezident IVO Martin Bútora.
Vláda síce podľa neho navrhla viaceré opatrenia na zlepšenie vzdelanosti či informatizácie, ktoré sa považujú za kľúčové pre zvyšovanie životnej úrovne v budúcnosti, no reálne ich nenapĺňa.
Kabinet zvýšené verejné príjmy nevyužil ani na zlepšovanie podmienok pre podnikateľov, poznamenal ďalší z autorov správy, ekonóm Richard Ďurana. Slovensko podľa neho malo znížiť povinné odvody do dôchodkového či zdravotného poistenia, aby sa stalo zaujímavejším pre investorov. Vláda sa taktiež vo väčšej miere mala snažiť pripraviť na očakávané problémy s rastúcimi nákladmi na dôchodky, dodal.
Ekonomika na dvíhanie popularity
Vládna koalícia však podľa Oľgy Gyárfášovej, ktorá skúmala odraz minuloročného vývoja na verejnú mienku, využila priaznivú hospodársku situáciu namiesto ďalšieho rozvoja krajiny do veľkej miery na posilňovanie svojej popularity.
"Priaznivý ekonomický vývoj ešte upevnila (vláda) tým, že nič od občanov nežiadala," poznamenala. Kabinet presadil napríklad zvýšené dávky pre rodičov či skoršie každoročné zvyšovanie penzií. Takéto rozdeľovanie peňazí však podľa autorov správy môže znížiť šance Slovenska súperiť s inými štátmi.
Viac korupcie, čo sa neodrazila na dôvere
Negatívne trendy v kvalite demokracie z roka 2007 sa vlani ešte prehĺbili. Pri príležitosti prezentácie tohoročnej súhrnnej správy to povedal editor publikácie Grigorij Mesežnikov.
"Sú to trendy, ktoré sa na Slovensku zakorenili ešte v roku 2006," poznamenal. Z hľadiska výkonu moci išlo podľa neho napríklad o nastavenie interakcií vlády s jednotlivými segmentmi spoločnosti, prípadne občianskou spoločnosťou, buď na dialóg, alebo konfrontáciu. "V parlamente išlo o upevnenie moci formou tyranie zo strany väčšiny a obmedzovania kontrolnej funkcie opozície. Už v roku 2007 sme upozorňovali na fenomén, ktorý sa naplno rozvinul v roku 2008, a to je zhoršenie atmosféry v interetnických vzťahoch," dodal Mesežnikov. Pripomenul, že sa zhoršili vzťahy s kľúčovou susednou krajinou, ktorou je Maďarská republika.
Nové hodnoty
Deklaratívna podpora vlády v prieskumoch verejnej mienky sa v minulom roku napriek tomu zvýšila. "Táto vládna koalícia oslovuje v ľuďoch hodnotové faktory, ktoré boli podľa nás už na ústupe. Presadzujúci sa etatizmus, paternalizmus, apelovanie k národnému konceptu, to všetko zo spoločnosti nevymizlo. Predchádzajúca vláda, aj keď jej tiež môžeme veľa vecí vytýkať, sa predsa len orientovala na iné hodnoty," uzavrel.
Za pozitívum minulého roka považuje fakt, že vládna koalícia dokázala zodpovedne riešiť vstup do schengenského priestoru, ale najmä do eurozóny. Pripomenul však, že išlo o procesy, ktoré boli naštartované už pred voľbami v roku 2006. "Pozitívne bolo aj zrušenie vízového režimu s USA," konštatoval.
Proti korupcii nesystémovo
Podľa Emílie Sičákovej-Beblavej z Transparency International Slovensko (TIS), ktorá sa spolupodieľala na kapitole venovanej otázkam korupcie a klientelizmu, vládna koalícia v boji s korupciou neponúka systémové riešenia.
"Pohľad jednotlivých lídrov vládnych strán na to, čo sú systémové zmeny, čo je korupcia a prečo ju treba obmedzovať, je odlišný od vízie TIS," povedala. Protikorupčné opatrenia by podľa nej obmedzovali možnosť ministrov rozhodovať v prospech seba a svojich strán, v prípade aktuálnej vlády však nepovažuje za pravdepodobné, že ich bude realizovať.
Premiér Fico v minulosti tvrdenia IVO opakovane odmietal. Viacerí jeho členovia totiž podľa neho spolupracovali s predchádzajúcou vládou Mikuláša Dzurindu, a preto sú voči súčasnému kabinetu zaujatí.