KOŠICE. Slovensko zatiaľ Rusku nevydá údajného čečenského teroristu Anzora Šadidoviča Čentieva. Najvyšší súd totiž podľa dnešného verdiktu Ústavného súdu porušil jeho ľudské práva, keď pripustil jeho vydanie do Ruska, kde mu môže hroziť mučenie. ČTK to potvrdil hovorca súdu Jozef Skybjak. Čentievovi hrozí trest za to, že sa údajne podieľal na atentáte v hlavnom meste Čečenska. Podobne Ústavný súd vlani rozhodol aj v prípade údajného alžírskeho teroristu Mustafu Labsího.
O vydaní bude opäť rozhodovať Najvyšší súd, ktorý o ňom rozhodol vlani v septembri. "Vec sa mu vracia na ďalšie konanie," povedal ČTK hovorca Ústavného súdu. Čentievovi údajne hrozí trest smrti za vraždu dvoch pracovníkov orgánov ministerstva vnútra, ktorú v roku 2001 podľa ruskej prokuratúry spáchal v Groznom s ďalším atentátnikom Alim Nurdinovičom Ibragimovom.
Rusko žiadalo o ich vrátanie, keďže sú stíhaní pre trestné činy banditizmu a siahnutia na život pracovníka orgánov právnej ochrany. Ruská generálna prokuratúra slovenské úrady ubezpečila, že v prípade ich odsúdenia trest smrti nevykonajú. Ústavný súd však dnes spochybnil, či Najvyšší súd správne vyhodnotil záruky ruskej generálnej prokuratúry a dokumentáciu o hrozbách mučenia.
Podľa správy amerického ministerstva zahraničných vecí o dodržiavaní práv v Rusku za rok 2007 sa totiž v preplnených ruských väzniciach nachádzajú státisíce väzňov, ktorých úmrtnosť je 12 percent. Zomierajú hlavne pre zlé hygienické podmienky či slabú zdravotnú starostlivosť. O zlom zaobchádzaní s väzňami písala aj tlač, podľa ktorej ich strážcovia údajne bijú a nechávajú hladovať, alebo ich podobne ako spoluväzni zneužívajú.
Na Slovensko sa Čentiev i Ibragimov dostali pred pár rokmi nelegálne cez hranicu na východe republiky. Oboch súd poslal do vydávacej väzby, pričom požiadali o azyl. Na Ústavný súd sa s podobnou sťažnosťou obrátil aj Ibragimov, o ktorého vydaní rozhodol Najvyšší súd ešte v októbri 2008. Vlani v decembri ju však Ústavný súd zamietol, pričom uznal záruky ruskej prokuratúry.
Konflikt Ruska a separatistického Čečenska stále pretrváva. Od roku 1994 viedla ruská armáda v moslimskej krajine dve vojny, ktoré zanechali tisíce mŕtvych. Veľké boje sa síce skončili už pred rokmi, malé skupiny povstalcov však pokračujú v útokoch na ruských vojakov a objekty miestnej polície a proruskej správy. Obete sú však na oboch stranách, v Moskve zase v januári zastrelili advokáta Čečenky, zavraždenej ruským plukovníkom.
Slovenské úrady zadržiavajú aj Alžírčana Mustafu Labsího, ktorého viaceré krajiny odsúdili za terorizmus. Labsí sa vyhosteniu vyhol žiadosťou o azyl, ktorú musí migračný úrad podľa nedávneho rozhodnutia bratislavského krajského súdu opäť posúdiť. Labsí si na Slovensku založil aj rodinu, v súčasnosti sa s ním však manželka rozvádza.