Štefan Harabin sa pokúsil zbaviť nálepky antisemitu listom Americkému Helsinskému výboru. Zatiaľ neúspešne.
BRATISLAVA. Slovensko má podľa Spojených štátov stále viacero problémov s dodržiavaním ľudských práv. Ako jeden zo sporných momentov ľudia Hillary Clintonovej spomínajú aj antisemitské výroky ministra spravodlivosti Štefana Harabina za HZDS v parlamente. Nič na tom nemení ani fakt, že Harabin svoj septembrový výstup voči poslancovi KDH Danielovi Lipšicovi pred mesiacom vysvetľoval osobným listom vedeniu Amerického Helsinského výboru.
Na čo USA upozorňujú
Správa amerického ministerstva zahraničných vecí si všimla:
Korupciu v súdnictve a na úrovni samospráv.
Diskrimináciu a násilnosti voči Rómom a iným menšinám.
Nenávistné slová vládnych predstaviteľov voči Maďarom.
Antisemitské výroky ministra spravodlivosti Štefana Harabina na parlamentnej schôdzi o jeho odvolávaní.
Snaha Jána Slotu zrušiť Ústav pamäti národa.
Stále nevyriešený prípad Hedvigy Malinovej.
Súdne spory členov vlády s médiami.
Štátne médiá pod politickým vplyvom vlády.
Výmenu šéfa Telekomunikačného úradu Branislava Máčaja.
V liste z 26. januára adresovanom Alcee Hastingsovi a Benjaminovi L. Cardinovi Harabin argumentoval, že nie on, ale skôr Lipšic je antisemita. Svoje tvrdenia podložil údajnými konzultáciami s nemenovanými „historikmi a právnikmi v Izraeli“. Odborníci z Izraela podľa Harabina usúdili „na základe ich analýzy, že moje vyjadrenie nemôžu byť definované ako antisemitské“.
S Danielom Lipšicom sa nám spojiť nepodarilo. Hovorca amerického veľvyslanectva Keith Hughes odmietol Harabinov list komentovať. Potvrdil však, že Helsinský výbor ho naozaj dostal. Výbor, známy aj ako Komisia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, je vládna agentúra vytvorená americkým Kongresom, ktorá monitoruje stav ľudských práv.
Goebbels v parlamente
Harabin sa na septembrovej schôdzi o jeho odvolávaní pýtal svojho predchodcu Lipšica, či sa hanbí za svojich predkov a ich vierovyznanie. „Pripomínate mi správanie niektorých nacistov, ktorí mali židovských predkov a dokázali sa podieľať na vraždení nevinných detí, žien, starcov v koncentračných táboroch, len aby dokázali vernosť fašizmu,“ povedal .
Jeho poznámky a slová lídra HZDS Vladimíra Mečiara vyvolali vlnu pobúrenia v medzinárodných židovských organizáciách. Minister sa teraz v liste bránil, že má „najvyšší rešpekt voči obetiam holokaustu“. Spomenul aj to, ako jeho otec kryl židovského lekárnika Lea Hertza pred deportáciou do koncentračného tábora.
„Dá sa minister Štefan Harabin, ktorý dôrazne realizuje kompenzáciu pre obete holokaustu a ktorý vyrastal v rodine, ktorá mala vysoký humánny prístup k židovským spoluobčanom počas doby nacistických perzekúcií, označiť ako antisemita?“ pýta sa Harabin.
Kritická správa
Ministerstvo spravodlivosti včera nechcelo existenciu listu potvrdiť, americkú správu o ľudských právach s Harabinovým menom označilo za „hlboké nedorozumenie“. Harabinovi Američania v asi 17-stranovej správe venujú pár riadkov. Podrobnejšie sa venujú rómskej problematike, vzťahom s Maďarskom či korupcii. Z politikov spomínajú aj snahy predsedu SNS Jána Slotu zrušiť Ústav pamäti národa či súdne spory premiéra Roberta Fica
s médiami.
Spojené štáty zaujala aj stále neukončená kauza Hedvigy Malinovej a zásah polície na futbale v Dunajskej Strede. „Správa len opisuje sled udalostí aj pri Hedvige Malinovej, aj pri Dunajskej Strede, ale nijakým spôsobom ich nehodnotí. V oboch prípadoch polícia postupovala v súlade zo zákonom, čo potvrdili aj kontrolné orgány,“ povedal Erik Tomáš, hovorca ministerstva vnútra.
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí zobralo správu na vedomie. „Časť venovanú Slovensku považujeme za porovnateľnú s tým, čo bolo v súvislosti so stavom ľudských práv na Slovensku napísané v predchádzajúcich rokoch, a tak ju aj chápeme,“ povedal hovorca ministerstva Ján Škoda.

Beata
Balogová
