BRATISLAVA. Ozbrojené sily (OS) sa tento rok rozlúčia dovedna s 900 zamestnancami, z ktorých je väčšina profesionálnych vojakov a časť civilných zamestnancov. Náčelník Generálneho štábu OS Ľubomír Bulík pre agentúru SITA povedal, "že by sa to malo dotknúť približne 580 profesionálnych vojakov, ktorí by mali opustiť rady OS a ministerstva a zhruba 250 až 270 civilných zamestnancov. "
Celkovo však v armáde zrušia až 2 200 tzv. tabuľkových miest, z ktorých veľká časť aj tak počas mierového života nebola obsadená reálnymi ľuďmi. Napriek tomu museli pre nich zabezpečiť výzbroj, výstroj a techniku, prípadne priestory, kde by pri vojenskom ohrození pôsobili. "Povedzme tankový prápor v Trebišove, reálne z toho máme už piaty rok postavenú len jednu tankovú rotu, ostatné je všetko len tabuľkovo vykazované a technika je zakonzervovaná v našich priestoroch a zariadeniach," uviedol ako príklad Bulík.
Šéf armády si od rušenia tabuľkových počtov sľubuje ďalšiu úsporu peňazí. Na otázku, koľko v tomto roku armáda zmenami ušetrí, Bulík uviedol, že "povedať dnes konkrétnu sumu nie je možné, nikto vám ju nepovie". Na Generálnom štábe (GŠ) majú zatiaľ len hrubé odhady možnej úspory, ktorá bude jasná až na konci roka. "Podľa tých prvých analýz a informácií, by sme mohli hovoriť o viac ako miliarde slovenských korún," dodal Bulík
Šetrenie chcú zabezpečiť organizačnými zmenami, rezervy hľadali predovšetkým na GŠ a vo velení. Z pôvodne ôsmich štábov GŠ zostanú len tri - Štáb pre operácie, pre podporu operácií a pre rozvoj OS. Zrušili aj Veliteľstvo logistiky, spojovacie veliteľstvo a veliteľstvo výcviku zúžili na prápor.
"Zoštíhľovanie" neobíde ani vojenské brigády Pozemných síl (PS). Náčelník GŠ Bulík spresnil, že "budeme mať kompletne jednu celú mechanizovanú brigádu, táto filozofia je postavená na 2. mechanizovanej brigáde, teda Prešovskej, ktorá má svoje velenie, tri prápory, všetky prvky podpory a zabezpečenia a z 1. mechanizovanej brigády Topoľčianskej sme sa snažili tieto prvky jednoducho zrušiť." Takýmto spôsobom zrušili ženijnú rotu, prieskumnú rotu a protilietadlovú batériu práporu podpory pozemných síl, ako aj protilietadlovú batériu 2. mechanizovanej brigády.
Velenie Topoľčianskej brigády bude slúžiť predovšetkým na to, aby mohlo poskytnúť personál do vyšších veliteľských štábov v medzinárodných operáciách a koordinovať mierový život tých jednotiek, ktoré mu zostali. Brigádu má martinský a nitriansky prápor, ktoré získali certifikáty pre nasadenie pod hlavičkou NATO, resp. Európskej únie.
Redukcia v menšej miere čaká aj Vzdušné sily, tu však išlo predovšetkým o integráciu všetkých prvkov Protivzdušnej ochrany do jedného útvaru. Pilotov bojových stíhačiek sa zmeny dotknú len v pozitívnom smere. "V tomto roku nepredpokladáme, že by sme prepúšťali pilotov, chceme udržať nálet hodín a zvýšiť prevádzkyschopnosť MIG 29," uzavrel Ľubomír Bulík.
Každý vojak bude mať nové digitálne maskáče
Šetrenie v armáde sa prejaví aj v redukcii plánovanej modernizácie vojenskej výzbroje, viaceré projekty vystrojovania vojakov však pokračujú. "Je našou prioritou dokončiť osobné vybavenie profesionálnych vojakov, to znamená zaviesť novú poľnú uniformu s digitálnou potlačou," povedal pre agentúru SITA náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomír Bulík.
Nové maskáče majú tzv. digitálnu formu maskovania, ktorá sa skladá z malých štvorčekov. Tie sa prispôsobujú okoliu, takže sú ťažšie rozoznateľné od pozadia ako doterajšia kamufláž. Do konca roka by mal mať každý vojak slovenskej armády takéto maskáče pre stredoeurópske použitie. OS ich budú používať v letnom a zimnom vzore, okrem toho pre vojakov v misiách aj s tzv. púštnou potlačou.
Vojakom, s ktorými sa počíta do zahraničných misií, zabezpečia aj napriek režimu šetrenia nosný modulárny systém, teda taktické vesty, na ktoré si môžu konkrétnemu nasadeniu prispôsobiť výstroj. Okrem toho dostanú nové odolné prilby a ochranný odev proti nepriazni počasia.
Škrty čakajú viacero projektov vojenskej techniky - plánovanú modernizáciu bojových vozidiel pechoty BVP 2 a nákup nových BVP armáda tento rok neurobí. Bojovým vrtuľníkom MI 24 už nebudú predlžovať životnosť a slúžiť budú len dovtedy, kým sa ich technická životnosť neskončí. Projekt nákupu malých vrtuľníkov pre výcvik pilotov OS zrušili, podľa Bulíka si výcvik pravdepodobne objednajú ako službu. Malé dopravné lietadlá L-410 zrejme budú slúžiť už iba na topografické účely.
Naopak, armáda chce tento rok ženistom zabezpečiť nové pomôcky na ručnú detekciu výbušnín a odmínovanie ako aj diaľkovo riadené roboty. Nové pomôcky má dostať chemický prápor, podľa Bulíka sa počíta aj s nákupom ťažkých terénnych áut, ktoré prepravujú vojenské kontajnery. Staré vojenské UAZ by mali nahradiť nové ľahké aj opancierované terénne autá.
sita