BRATISLAVA. Zakazovanie učebnice a presadzovanie jednotného školského systému pripomína socializmus. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil podpredseda SMK pre školstvo László Szigeti. Reagoval tak na krok ministerstva školstva (MŠ), ktoré stiahlo z edičného portálu dva diely učebníc dejepisu pre gymnáziá s vyučovacím jazykom maďarským.
Podľa poslanca NR SR však ide o obľúbené a populárne učebnice, ktoré si chvália pedagógovia, odborníci aj rodičia. "Odborníci ich charakterizujú ako jedny z najmodernejších v rámci školského systému na Slovensku," povedal. Domnieva sa, že týmto krokom minister školstva Ján Mikolaj (SNS) ubližuje národnostnému školstvu.
Podpredseda kabinetu sa podľa Szigetiho vylúčením kníh z edičného plánu dostáva aj do rozporu s programovým vyhlásením vlády. V ňom sa uvádza, že exekutíva bude skvalitňovať podmienky národnostného školstva najmä vo výučbe v materinskom jazyku všetkých národnostných menšín. "Pán minister sa dostáva do konfliktu aj s vlastnou školskou reformou, pretože jej najdôležitejšou časťou je zavedenie dvojúrovňového obsahu," konštatoval.
Szigeti tak požaduje od rezortu školstva analýzu, prečo je potrebné zakázať tieto učebnice. Na túto tému chce viesť s MŠ diskusiu. "Myslím si, že práve tá voľnosť v rámci školských vzdelávacích programov dáva školám možnosť, aby tieto učebnice používali. No pravdepodobne sa ministrovi nepáčia pasáže zaoberajúce sa históriou maďarského národa," domnieva sa.
Mikolaj v stredu (25.2.) informoval, že do septembra 2009 budú k dispozícii nové učebnice dejepisu. Szigeti je však v tejto súvislosti skeptický, keďže sa domnieva, že do tohto termínu sa to pripraviť nedá.
MŠ stiahnutie učebníc odôvodnilo tým, že nezodpovedali požiadavkám školskej reformy, a preto bude vypísané výberové konanie na nové. "Je komisia, ktorá posudzuje, ktoré knižky, napísané povedzme v minulom roku, zodpovedajú reforme a novým štátnym vzdelávacím programom, tie ostávajú. Ale fakt je ten, že postupne, ako nabieha reforma, musíme mnohé učebnice napísať znovu," povedal Mikolaj. Podľa neho sa napríklad znižuje rozsah učiva až o tretinu a učebnice by mali obsahovať povinné štátne minimum, ktoré si školy môžu dopĺňať v rámci školských vzdelávacích programov.
Pokračoval, že učebnica dejepisu by mala byť jednotná pre celé Slovensko s tým, že pre potreby škôl s menšinovým jazykom by bola preložená do materinského jazyka študentov. "To, čo je napísané v štátnom vzdelávacom programe, to je povinné, to je štátne minimum a na to treba písať učebnice," povedal. Zároveň zdôraznil, že máme jednotné školstvo.
"Viete si predstaviť, že v každej škole sa bude učiť inak? Sloboda je v tom, že sú školské vzdelávacie programy, kde sa každý môže učiť čo len chce, ako chce a v akom jazyku chce. Pokiaľ sú školské vzdelávacie programy, učebnice sú bez kontroly, môžu si sťahovať z internetu a podobne," uzavrel Mikolaj.