KOŠICE. Učitelia aj študenti Univerzity veterinárskeho lekárstva v Košiciach si vydýchli. Jediná škola svojho druhu na Slovensku bude od nasledujúceho akademického roku zaradená do najvyššej kategórie vysokých škôl. Rozhodli o tom výsledky komplexného hodnotenia akreditačnej komisie.
Úplným prehodnotením majú do septembra prejsť všetky vysoké školy. Ako prvá na výbornú obstála práve košická veterina, ktorá existuje už 60 rokov.
Viac peňazí? Možno
Komplexná akreditácia rozdelí školy na univerzity, vysoké školy a odborné vysoké školy. Už teraz však ministerstvo školstva upokojuje tých menej kvalitných, že slovo univerzita im v názve zostane.
„Už v októbri som v kuloároch počul, že sme sa dostali medzi elitu. Hodnotiacu správu akreditačnej komisie, ktorá má len odporúčací charakter, musel ešte potvrdiť minister,“ hovorí rektor Emil Pilipčinec. Verdikt na ministerstve padol v januári.
Zaradenie do elitnej skupiny by malo priniesť viac peňazí do rozpočtu školy. Aspoň taký je prísľub ministerstva.
„Obávam sa, že v čase krízy, keď treba šetriť na každom kroku, s tým nemôžeme veľmi rátať. Z psychologického hľadiska je to však pre nás obrovský stimul,“ vysvetľuje rektor.
Úspech na oficiálnej úrovni sa vzácne zhoduje s hodnotením súkromnej Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry, ktorú však ministerstvo školstva neuznáva. Agentúra označila školu za jednu z najlepších na Slovensku a bezkonkurenčnú jednotku v oblasti agrosektora.
Zahraničie mieri do Košíc
V roku 1996 získala škola ako prvá na Slovensku medzinárodnú evalváciu – diplom z košickej veteriny uznali aj v zahraničí. Pred dvoma rokmi dostala výborné hodnotenie aj od Európskej asociácie univerzít. „Prechádzame európskymi a medzinárodnými hodnoteniami prakticky od roku 1986,“ hovorí rektor.
Záujem o štúdium veteriny je napriek kríze poľnohospodárstva na Slovensku stále veľký. V súčasnosti má škola 1500 študentov a počet rastie.
Asi dvadsať percent študentov je zo zahraničia – z Izraela, Veľkej Británie, zo Švédska, z Fínska či zo Španielska. Láka ich predovšetkým cenovo dostupné štúdium, ktoré je až o polovicu nižšie ako vo väčšine krajín.

Beata
Balogová
