BRATISLAVA. Zmysluplné trávenie voľného času by mohlo predchádzať deviácii detí. "Ak sú deti podchytené a majú vyplnený voľný čas aktivitami ako šport, umenie, čítanie, kino a iné, väčšinou nepáchajú trestné činy," uviedla pre TASR psychologička Eva Jaššová.
Jednou z príčin deviantného správania detí je aj nedostatok pozornosti zo strany rodičov, ktorí ich nevedú k voľnočasovým aktivitám. "Ak nie sú akceptované ani v rodinách, ani v škole, tak sa snažia vyniknúť tým, čím dokážu, a to je aj asociálna činnosť," vysvetlila.
Reagovala tak na prípad maloletých lúpežníkov, ktorých nedávno odhalili petržalskí policajti. Deti vo veku deväť až 13 rokov lúpili sériovo, na svedomí majú štyri prepadnutia svojich rovesníkov. Obete lúpeží mali 10, 11 a 12 rokov.
"Deti sú odrazom okolia, odrazom dospelých a sveta, v ktorom žijú," konštatovala Jaššová, podľa ktorej páchatelia pravdepodobne trpeli nedostatkom pozornosti. "Je možné, že boli aj menej inteligentní, pretože tá inteligencia by ich musela zastaviť pred takýmito činmi, keďže by tak museli vedieť, že takáto činnosť nezostane bez odhalenia," vysvetlila. Zároveň dodala, že problémom môže byť aj nedostatok v oblasti citovej výchovy, čo deti vedie k tomu, aby ubližovali napríklad svojim rovesníkom.
Ako ďalej uviedla, deviantné správanie detí môže prameniť aj z toho, že majú zlý príklad v rodičoch. "Ak rodičia samotní boli pre nich zlým modelom a páchali nejakú trestnú činnosť, je možné, že si takéto vzory osvojili aj páchatelia," myslí si psychologička, ktorá je presvedčená, že keby bola deťom venovaná primeraná pozornosť a užitočne prežívali voľný čas, nemuseli by sa v mnohých prípadoch uchyľovať k trestnej činnosti.
"Tieto deti, ktoré páchali trestnú činnosť, zrejme neboli prijaté ani v škole a chceli sa potom realizovať niečím, čo by im dalo pocit, že sú niekým," uzavrela s tým, že v prípade deviantného správania detí by sa nad ich výchovou mali zamyslieť predovšetkým rodičia.