BRATISLAVA. Vyplýva to z návrhu, ktorý predložilo do pripomienkového konania. Ich úlohy budú podľa neho plniť policajní pridelenci. Ide o jedno z deviatich opatrení, ktoré chce zrušiť.
Imigračný styčný dôstojník je zástupca jedného z členských štátov, ktorého vysiela do zahraničia imigračná služba alebo iné príslušné orgány, aby nadviazal a udržiaval kontakty s orgánmi hostiteľskej krajiny s cieľom prispievať k prevencii a boju proti nelegálnemu prisťahovalectvu, návratu nelegálnych prisťahovalcov a riadeniu legálnej migrácie. Ministerstvo vnútra tiež navrhuje zrušiť zabezpečenie priestorov a telekomunikačnú infraštruktúru na cestných priechodoch na vnútornej hranici pre prípad dočasného obnovenia kontrol na vnútorných hraniciach. Podľa materiálu to zabezpečí "výlučne prostredníctvom mobilných technických prostriedkov tzv. schengenbusov."
Rezort chcel tiež vybudovať a personálne posilniť v spolupráci s colným riaditeľstvom protidrogové oddelenia na vstupných bodoch do SR, a to na letiskách v Bratislave, Košiciach a v Poprade. Prehodnotiť plánoval aj potrebu vybudovania protidrogového oddelenia v prístave Bratislava. Po prehodnotení bezpečnostnej situácie sa rozhodlo zatiaľ nebudovať samostatné útvary policajného zboru na letiskách a prístave. Ministerstvo navrhlo nevytvárať ani spoločný výbor expertov pre falšované a pozmenené doklady. V tejto oblasti podľa neho funguje prehľadná a efektívna komunikácia na všetkých úrovniach.
Návrhy na zrušenie týchto opatrení vyplývajú zo Správy o plnení opatrení zo Schengenského akčného plánu SR za vlaňajší rok. Tá tiež informuje o tom, že slovenské policajné orgány zadržali vďaka pripojeniu Slovenska k Schengenskému informačnému systému (SIS) 144 ľudí, na ktorých vydali európsky zatykač súdy ostatných členských krajín Európskej únie. Do schengenského priestoru, ktorý znamená tiež koniec kontrol na hraniciach, vstúpila SR 21. decembra 2007. Do SIS je zapojená od septembra toho istého roka. Odvtedy sme vypátrali 438 osôb, na ktoré slovenské súdy vydali európsky zatykač. Vstupom do schengenu podľa rezortu klesla nelegálna migrácia smerom zo SR do krajín západnej Európy. Nenaplnili sa tým negatívne obavy niektorých členských štátov západnej Európy.