BRATISLAVA. Voľby sa uskutočnia vo Valnom zhromaždení OSN na jeseň tohto roka.
Rada má 54 členov, z toho je šesť východoeurópskych krajín, 13 zo západných. Slúži ako fórum pre diskusie o medzinárodných hospodárskych, sociálnych, kultúrnych, výchovných a zdravotníckych otázkach celosvetového charakteru. Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR bude naďalej vyvíjať diplomatické aktivity na čo najväčšiu podporu uvedenej kandidatúry od členských štátov OSN. Rezort to uvádza v zameraní zahraničnej politiky na rok 2009, o ktorom bude v stredu 4. marca rokovať vláda SR.
SR bude v tomto roku stavať pri presadzovaní svojich zahraničnopolitických priorít, ako aj hodnôt a záujmov EÚ na postavení rešpektovaného člena OSN. Ten si posilnila počas svojho pôsobenia vo funkcii voleného člena Bezpečnostnej rady OSN v rokoch 2006 a 2007.
Rovnako bude klásť dôraz na opatrenia v oblasti reformy systému OSN, vrátane manažmentu sekretariátu a práce jej kľúčových orgánov. "Pre nás bude prioritou, aby sa Bezpečnostná rada stala reprezentatívnejšou, avšak pri súčasnom zachovaní jej akcieschopnosti," uvádza sa v materiáli. Slovensko sa taktiež bude v úzkej spolupráci s ostatnými členskými krajinami Európskej únie podieľať na prehodnotení komplexnej metodiky stanovovania príspevkov do rozpočtu tejto medzinárodnej organizácie.
V prvom polroku sa chce zasadzovať v koordinácii s českým predsedníctvom za ďalšie posilnenie a zefektívnenie spolupráce medzi OSN a EÚ najmä v oblasti krízového manažmentu, vrátane reformy bezpečnostného sektora.
Medzi teritoriálne priority pôsobenia SR v OSN naďalej patrí západný Balkán, východná Európa, Cyprus, Blízky a Stredný východ, vrátane Afganistanu a Iraku.